VYDATNÉ SRÁŽKY A VELKÁ VODA V LIBERECKÉM KRAJI A NA TURNOVSKU

0

Průběžná aktualizace, přidáno VIDEO V souvislosti s velkou vodou řešili hasiči v Libereckém kraji od včerejška do dnešního rána více než 35 událostí. Z toho nejvíce (16) se jich stalo na Českolipsku, kde hasiči již od sobotního odpoledne řešili ucpané propustky a prováděli pytlování například kolem potoka protékajícího Novým Oldřichovem. Na nohou tak byly dobrovolné jednotky Nového Oldřichova, Kamenického Šenova, Kravař či Nového Boru. Vydatné srážky potrápily také obce v povodí Smědé, kde byl v Předáncích vyhlášen kolem půlnoci 3. stupeň povodňové aktivity. Hasiči v Předáncích a Višňové provedli protipovodňová opatření. Hladina Smědé kulminovala o 2. hodině ranní, dle údajů Povodí Labe voda nadále klesá.

n201306021217_zap_219_2013_jizeraNa řece Jizeře byl dosažen 3. stupeň povodňové aktivity pouze v Jablonci nad Jizerou mezi jednou a třetí hodinou ranní. V Semilech zasahovali profesionální hasiči ve 2.37 hodin, kdy ukotvovali na Jizeře plovoucí pracovní plošinu sestavenou z pontonů a lešení, která by při dalším vzestupu hladiny hrozila možným poškozením tamní lávky.
Také v Železném Brodě byla svolána povodňová komise obce. Ta stanovila opatření, že při stavu 350 cm bude provedeno pytlování propustků a problémových částí obce, kde by docházelo k vylití řeky z koryta a zaplavení rodinných a byt. domů. Hladina řeky Jizery zde nakonec kulminovala po třetí hodině ranní na hodnotě 330 cm. Nejblíže k řece položená místa jako tábořiště ve Splzově nebo kemp v Malé Skále byla preventivně evakuována.

n201306021217_zap_220_2013_jizeraPodle tajemníka turnovské povodňové komise Zdeňka Fišera se zdejší povodňová komise sešla ráno v 7.00 hodin, zhodnotila situaci a potvrdila vyhlášený 2. stupeň povodňové aktivity. Situace – setrvalý stav, výhled závisí na případných dalších srážkách. Poté byla provedena kontrola celého úseku města. Jizera se začala vylévat pouze před Zrcadlovou kozou. Tábořiště zde je uzavřeno. Všude jinde rezerva do rozlití z koryta minimálně půl metru. Na vodočtu v Železném Brodě byl v 9.00 hodin naměřen pokles pod 2. stupeň s výhledem dalšího pomalého poklesu.
Libuňka v Pelešanech je na 2. stupni povodňové aktivity.

Situaci budeme na TvA i nadále sledovat.

(Zpracováno s využitím TZ HZS LK)

Aktualizace 13.30 hodin
I nadále platí výstraha ČHMÚ pro Liberecký kraj před vydatnými srážkami a z toho vyplývající riziko povodňového ohrožení. Hladiny řek v tuto chvíli opět stoupají hlavně na Českolipsku. Jizera nicméně i nadále klesá, z břehů se vylila Libuňka, pod Vadštejnem je jedno velké jezero.

Lidem v ohrožených lokalitách se doporučuje:
• sledovat předpověď počasí a další vývoj na vodním toku
• mít v dosahu komunikační prostředky, nabitý mobil, příp. rezervní nabitou baterii
• mít dostatek balené pitné vody, alespoň na dva dny
• zajistit si potraviny, které mohu připravit i bez dodávky elektrické energie
• připravit si evakuační zavazadlo, ve kterém budou důležité osobní doklady, finanční hotovost, léky a zdravotnické pomůcky, náhradní oděv
• zkontrolovat si funkčnost svého auta a dostatek pohonných hmot ve vozidle
• znát cesty pro bezpečné opuštění ohrožené oblasti, nejlépe více variant
• mít promyšlené nezbytné kroky po povodni

Aktualizace 18.00 hodin:
Jizera dále klesá, v 15.00 hodin byl odvolán druhý stupeň povodňové aktivity a nadále platí již pouze ten první – „bdělost“.
Jaký byl průběh? Podle tajemníka turnovské povodňové komise Zdeňka Fišera došlo v důsledku masívních dešťových srážek k vzestupu průtoku řeky Jizery i všech jejích přítoků v noci ze soboty na neděli. Řeka kulminovala v neděli 2. června ráno kolem 5. hodiny. Občané níže položených nemovitostí a starostové obcí dolů po toku byli o průběhu záplavy vyrozumíváni SMS zprávami. Dohodnutá možnost evakuace městského psince do útulků v Liberci a Jablonci nad Nisou nebyla využita. Povodí Jizery naštěstí patří v rámci republiky mezi méně postižené oblasti, žádné škody na Turnovsku nejsou povodňové komisi známy.
Protože je předpověď i nadále nepříznivá, můžeme očekávat další vzestup Jizery večer a v noci z pondělí na úterý…

Související články (celkem 21)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.