REKONSTRUKCE JEZU U JUTY MŮŽE ZPŮSOBIT PROBLÉMY PŘI POVODNI

0

(aktualizace)Jarní Jizera Turnovsku hrozí vždy. Zvlášť, když leží na horách přes dva metry sněhu, jako je tomu v tomto roce. Meteorologové navíc straší nadprůměrnými srážkami ve druhé polovině března. To by znervóznělo kdekoho. Letošek je navíc nejméně vhodný rok na to, aby se Jizera v Turnově vylila z břehů. Dlouhou dobu se volalo po tom, aby jako zásadní protipovodňové opatření byl rekonstruován jez u Juty na vakový, který před povodňovou vlnou umožní vodu z koryta řeky odpustit. Rekonstrukce právě probíhá, jez je nyní průtočný pouze z jedné třetiny a je tak bohužel hlavní překážkou, kdyby velká voda letos na jaře do Turnova skutečně vtrhla!

„Žádáme Povodí Labe i stavební firmu, která rekonstrukci jezu provádí, provést taková opatření, aby v případě zvýšení hladiny řeky probíhající rekonstrukce jezu nezpůsobila záplavy v oblasti Koňského trhu a skautského ostrova,“ uvedl vedoucí odboru správního turnovské radnice Zdeněk Hovorka. Problém je podle něho hlavně ve výšce štětové stěny, která chrání stavební práce na jezu a v podjezí před vodou. Tato stěna je o metr a třicet centimetrů vyšší, než je úroveň jezu, takže by tvořila hráz vodě, která by se vylila z břehů. „Požadujeme, aby v případě vyššího stavu řeky byla tato stěna snížena na bývalou úroveň jezu,“ zdůraznil Hovorka. S tím v případě nouze souhlasí i Povodí Labe. Samozřejmě, že si všichni přejí, aby na tohle krajní řešení nedošlo, protože by znamenalo i částečné znehodnocení prací na rekonstrukci jezu. Ta je hrazena ze státní dotace a včetně rybího přechodu přijde na 50 milionů korun. U Juty budou vedle sebe instalovány celkem dva vakové jezy. Práce mají být ukončeny na podzim letošního roku.

 

V souvislosti s rizikem povodní městský úřad žádá občany a firmy, aby oprášili své povodňové plány a aby si pro potřeby vyrozumění aktualizovali čísla svých mobilních telefonů (tajemník povodňové komise Zdeněk Fišer má tel. 725 072 580, 481 366 818). Velitel jednotky dobrovolných hasičů města Arnošt Černý navíc upozorňuje, že zařazením jednotky do systému Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje tato podléhá velení operačního střediska. Proto nelze spoléhat na to, že městští hasiči budou již od druhého stupně povodňové aktivity rozvážet pytle s pískem majitelům nemovitostí, kteří své objekty díky své vlastní liknavosti náležitě nezabezpečili!

 

V případě povodňové vlny na Jizeře má Turnov relativně dostatek času na protipovodňová opatření a ochranu osob a majetku. Na Jizeře dnes funguje propracovaný elektronický hlásný systém, který o stavu hladiny řeky informuje průběžně. Systém je přístupný veřejnosti, přehled můžete mít i vy, když se podíváte na tyto internetové stránky: www.hladiny.cz/turnov (nejdůležitější je informace ze Železného Brodu, odsud do Turnova dorazí povodňová vlna za šest hodin). O možném nebezpečí informují v zátopových oblastech také akustické sirény doplněné hlasovým varováním, které jsou nyní umístěny na pěti místech v širším centrum města. Radnice již nechala preventivně odstranit dřevěnou lávku na ostrov v Dolánkách, kterou předchozí povodeň smetla a musela být postavena nová. 

V posledních desetiletích město zažilo několik velkých povodní, dnešní střední a starší generace pamatuje tu z konce léta 1978, v živé paměti máme velkou vodu z března 2000. Od té doby je alespoň malá povodeň na Turnovsku každou chvíli, i když pořádně řeka zahrozila naposledy v srpnu 2002 a 2006.

Aktualizace:
Snímek byl pořízen v pátek 6. března v 11.15 hodin. Zatím je vše v normě, byť koryto řeky se postupně naplňuje. V noci platil v Železném Brodě první stupeň povodňové aktivity. Situace se na hranici prvního stupně držela po celý den. Naštěstí neprší, takže hladina řeky bude pomalu opadávat.

200903061609_zap_116_09_jez

Související články (celkem 21)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.