SKLOPNÝ JEZ U JUTY ZA 60 MILIONŮ

0

Jaro a konec prázdnin. To je z dlouhodobého pohledu nejrizikovější období možnosti vzniku povodní na Jizeře. V roce 1978 byla povodeň na konci prázdnin, v živé paměti máme velkou vodu z března 2000. Od té doby je alespoň malá povodeň na Turnovsku každou chvíli, i když pořádně řeka zahrozila naposledy v srpnu 2002 a 2006. V posledních letech prošla část koryta Jizery výraznou změnou k lepšímu, hlavně prostor pod jezem v Dolánkách byl vybagrován a odvezeny odtud byly stovky tun kamení, vyčištěny byly také břehy.

n200708211419_zap_209_07_jizeraCo dodnes dořešeno není, a o čem se diskutuje jako o jednom z hlavních protipovodňových opatření, je sklopný jez u Juty v centru města. Systém protipovodňové ochrany dnes funguje docela slušně, o povodňové vlně v Turnově víme i dlouhé hodiny dopředu. Kdyby se s dostatečným předstihem otevřelo stavidlo sklopného jezu, povodňová vlna by se vřítila místo do Trávnic a Krajířovy ulice do prázdného koryta.

Dlouhou dobu vypadala realizace sklopného jezu jako sice dobrá myšlenka, na které se prakticky shodli všichni odborníci, ale vzhledem k vynaloženým prostředkům spíše z říše snů a zbožných přání. Konkrétní obrysy projekt získal až letos v zimě. Podle informací z Povodí Labe by do konce roku 2010 měly být na Jizeře realizovány dvě důležité stavby.

V Jablonci nad Nisou by podle agentury ČTK mělo dojít k výstavbě jeden a půl kilometrové podzemní štoly, která by při záplavách odvedla bezpečně za město velkou vodu z přehrady ve Mšeně.

Druhou velkou stavbou je právě sklopný jez v Turnově u Juty. Podle Zdeňka Fišera ze zdejší radnice, který má na starosti krizové řízení, by přestavba jezu měla včetně rybího přechodu a opravy opěrné zdi přijít na 60 milionů korun. V současné době probíhá vodoprávní řízení, potřebné k povolení stavby rekonstrukce jezu. Přestože ani Povodí Labe ani turnovská radnice nemá podle Fišera s projektem žádné problémy, vodoprávní rozhodnutí dosud vydáno nebylo, chybí totiž souhlasné stanovisko některých majitelů sousedních nemovitostí.
Nicméně doufejme, že by to neměl být závažný problém, podle zdrojů z Povodí Labe by ministerstvo zemědělství mělo o poskytnutí prostředků na výstavbu rozhodnout do konce letošního roku. Realizace? Optimisté tvrdí, že už v příštím roce.

Související články (celkem 21)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.