SPORTMIX: ATLETIKA, FLORBAL, FOTBAL, LEDNÍ HOKEJ A VOLEJBAL

0

V Turnově vyrůstají další dobří atleti. O setrvání turnovských florbalistů v národní lize stále ještě není rozhodnuto. Stav play-down na utkání s Prague Tigers je 2:3, ale hraje se na čtyři vítězství, takže před turnovskými hráči je klíčový domácí zápas! Fotbalisté Turnovska se dál prokousávají pohárovým pavoukem Liberecka. Určitě dál jde díky pentlím Rovensko, šanci mají i Sedmihorky. Hokejový Turnov i Jičín šílí z gólmana Dana Kysilky a všechny zajímá jen jediná otázka – vychytá v pátek 17. března titul krajského mistra!? Ligoví volejbalisté Malé Skály dovezli body z pražského Proseku.

ATLETIKA

* Halové mistrovství České republiky, dorost a junioři
Na letošní mládežnický šampionát „GIGANT“ vyslal AC Turnov osm závodníků. Ve finále juniorské tyčky se všichni tři medailisté přehoupli přes hranici 5 m a byl mezi nimi také turnovský tyčkař Jakub Šafář, který si posunul osobní rekord až na 506 cm! V jeho neprospěch hrál třetí pokus na výšce 490 cm, který znamenal jedinou medaili pro Turnov v barvě bronzu.
Jen těsně uteklo medailové umístění juniorské překážkářce Nele Vaníčkové. V rozbězích si vylepšila osobní rekord téměř o dvě desetiny na 8,67 s, což ji ve finálové osmičce řadilo k medailovým kandidátům. Tam jí ovšem po nevydařeném startu unikly stupně vítězů o jedinou setinu! Medailové ambice měla také dorostenecká překážkářka Kateřina Sajdlová, jenže také ji zradil start, a nakonec doběhla na 5. místě, ovšem v osobním rekordu 8,53 s jen 3 setiny za 3. místem. Po překážkových závodech si ještě odskočila do sektoru dálky, kde za 512 cm brala 12. flek. Vytrvalec Adam Malý se dokázal udržet v přední polovině startovního pole a doběhl na 6. pozici v čase 9:03,20 minut. Druhý den přidal 11. místo na poloviční trati za výkon 4:05,62 minut.
Šesté místo z loňského mistrovství obhájila štafeta juniorek, když si kvarteto Vaníčková, Marková, Vyhlídková a Sajdlová poradilo se štafetou na 4x 200 m v novém oddílovém rekordu 1:42,66 min. Svou premiéru na MČR si prožil sprinter a dálkař Vojtěch Marek, který se kvalifikoval na šampionát v dálce. Výkon 607 cm znamenal celkové 13. místo.

* Halové mistrovství České republiky, žactvo
V Ostravě se o víkendu 4. a 5. března dařilo především Anetě a Tereze Markovým z AC Turnov. Aneta vybojovala zlatý double na 60 m překážek a ve skoku dalekém. I přes technické problémy v rozbězích dokázala uhájit postup do finále. Tam po opakovaném startu vystřelila bok po boku s favoritkami soutěže. Rozhodující chvílí bylo její zrychlení v druhé půlce trati, aby pak proběhla cílem jako mistryně ČR ve vyrovnaném českém výkonu roku a osobním rekordu 8,71 s! Druhý titul se jí podařilo získat ve skoku dalekém. Svůj nejdelší pokus si nechala až do finálových sérií, kdy ve čtvrtém pokusu dolétla do vzdálenosti 571 cm, což byl další obrovský posun osobního rekordu a nový nejlepší český výkon roku.
Neméně úspěšně se dařilo její sestře Tereze, která zahájila mistrovství posunem osobního rekordu na 60 m v rozběhu na 7,76 s. Následně ve finále dokázala držet krok s favoritkami a ve vyrovnaném doběhu ztratila pouhé 3 tisíciny na 2. místo. Osobní rekord 7,73 s jí vynesl bronz. Ve své hlavní disciplíně 300 m si v sobotních rozbězích doběhla pro postup v nejrychlejším rozběhovém čase. V nedělním finále své soupeřky nechala za sebou a ve zbytku závodu svedla pouze souboj s časem. Po protnutí cílové čáry se krom získaného titulu mistryně stala také rekordmankou mistrovství časem 39,35 s, když původní rekord překonala o 0,34 s! Tím se dostala na 2. místo v dlouhodobých českých tabulkách.
Společnými silami tak sestry Markovy turnovskému klubu zajistily primát na žákovském šampionátu v zisku cenných kovů. „Holky dosáhly obrovského úspěchu, který jsem nečekal ani já. Vyhecovaly se ke skvělým výkonům a ty medaile jsou jejich odměna za práci na trénincích. Doufám, že je tento úspěch povzbudí do letní sezóny a dalších let,“ zhodnotil vystoupení svých svěřenkyň trenér Filip Horký.
Finálové umístění zaznamenala také štafeta žákyň na 4x 200 m ve složení Aneta Loudová, Nela Vaníčková, Aneta Marková a Tereza Marková, která proběhla cílem na celkovém 6. místě v novém oddílovém rekordu 1:46,22 minut! Na 8. místě doběhl ve skvělém osobním rekordu 10:08,96 minut na trati 3000 m běžec Jakub Novotný.
Krištof Tomáš, kristof.tomas93@gmail.com

FLORBAL

* Národní liga, muži
Prague Tigers – TJ Turnov 4:2 (0:0, 2:1, 2:1). Branky a asistence: 37. Švitorka (Hejduk M.), 50. Reczai (Matěcha). Sestava: Suchomel (Horáček) – Jiránek, Dědek, Maršík, Palatínus V., Šmída O., Plíšek, Matěcha, Vacek, Šmída J., Hejduk E., Hejduk M., Švitorka, Novotný, Reczai, Buriánek, Janoušek Š.
Pátý zápas série play-down s pražským týmem pokračoval opět na Barrandově. Turnovští již v téměř plné síle absolvovali taktický a vyrovnaný souboj, v němž až do poslední minuty měli naději na dorovnání. Bohužel 30 vteřin před koncem Tigers přidali pojistku a definitivně rozhodl, jak zápas skončí.
Po bezgólové první třetině, ve které kralovali brankáři, začala ta druhá o něco smutněji, protože už v její 2. minutě domácí vstřelili branku. Po technickém faux-pas se k brejku dva na jednoho dostali Manek s Masárem a první jmenovaný pálil do odkryté branky. Pak si hosté poradili se soupeřovou přesilovkou, ale ve 28. minutě se podruhé prosadil Manek. Turnovský příspěvek přišel po standartní situaci na středu hřiště. Švitorkova technická „plachtička“ si našla místo nad rukou domácího brankáře a byla z toho kontaktní branka.
Ve třetí třetině měl Turnov k dispozici hned tři přesilové hry, ale Reczaiem proměnil pouze jednu z nich. „Vyrovnávací trefa nám dodala jistou energii, ale o několik jednotek času později jsme opět o gól prohrávali. V 54. minutě totiž backhandem od mantinelu vsítil Heřmanský. Na tuto situaci jsme pochopitelně zareagovali hrou v šesti hráčích bez brankáře a pokusem o vyrovnání. Bohužel soupeř nic takového nepřipustil, a naopak v poslední minutě přidal svůj čtvrtý zásah. Veverka dostal od mantinelu míč na střed hřiště, kde chyběl někdo v turnovském dresu a Suchomel na míč nedosáhl,“ popsal kapitán Martin Hejduk.
Stav série je zatím 3:2 pro Tigers a Turnov teď musí vyhrát na domácí půdě, aby poslal sérii do posledního sedmého zápasu. Husté publikum se určitě bude hodit!

* Regionální liga, muži
B-muži vyrazili na turnaj do Liberce ve velice silné sestavě a čelili dvou tradičním soupeřům. První zápas proti libereckým Panterům byl vyrovnaný a zaslouženě skončil remízou 5:5. Ve druhém startu Turnovákům zvlhnul střelecký prach a Florbalu Jablonec podlehli vysoko 1:9.

* Mládežnický florbal
V sobotu 11. března začalo play-off 1. ligy juniorek, v němž hráčky FBC Liberec narazily na celkového vítěze základní části z Olomouce. Na Moravě se až do konce hrál strhující florbal. Naše děvčata předvedla neskutečné nasazení, bojovnost a obětavost, takže se jim jako prvním v soutěži podařilo porazit Olomouc, a to 4:3. Hned druhý den se v Liberci hrála odveta, kterou šťastným gólem zvládly lépe favorizované soupeřky 1:2. Série se tak za remízového stavu 1:1 přesouvá opět do Olomouce, kde se v neděli odehraje rozhodující třetí utkání.
Po dobrém vstupu do začátku utkání 1. ligy dorostenci Florbalu T.K.S. bohužel opět nedokázali udržet soustředěný výkon a soupeře, kterým byl Předvýběr.cz Florbal MB svým nedůrazem v obranné části hry pustili do zápasu. Nebýt odchozené druhé třetiny, možná by konečné skóre zápasu 1:12 podle trenérů nevypadalo tak jednostranně. Také ve druhém měření sil nebylo po výsledku 9:0 o vítězi pochyb.
To druholigoví dorostenci, doplnění o několik starších žáků v Liberci si připsali alespoň částečný úspěch. Nejprve porazili FBC Jazzmani Žatec 8:3, aby poté podlehli týmu TJ Lokomotiva Louny 6:11
František Záleský, zaleskyfrantišek@seznam.cz

FOTBAL

* Pohár Libereckého krajského fotbalového svazu
O víkendu měl v regionu dalším kolem pokračovat krajský pohár, jenomže do jeho sehrání „hodil vidle“ sníh. Kluby vlastnící umělky jej nestačily odklidit, a tak se oba zápasy našich zástupců odložily do pracovního týdne. Duel SK Studenec versus FK Sedmihorky, který se bude hrát ve Vrchlabí, byl odložen na čtvrtek 16. března, takže jeho výsledek nebyl do uzávěrky našeho sportMIXu znám.

FK Košťálov / Libštát – TJ Sokol Rovensko pod Troskami 2:3 np (2:1). Branky 13. Mazánek, 70. Tvrdý, rozhodčí Bohata, ŽK 2:3, diváků 30. Soupiska: Hyka – Vítek, Kočí, Najman, Tvrdý, Dlouhý (46. Mencl), Bangha (24. Kolner), M. Pařízek, Mazánek, Soukeník, Drozen.
Rovensko nastoupilo už v úterý 14. března na umělé trávě v Lomnici proti transformovanému celku FK Košťálov / Libštát. „Papíroví“ domácí otevřeli skóre hned ve 2. minutě Šafářem, ale Mazánek dokázal v další desetiminutovce srovnat skóre. I tak šli do kabin s poločasovým vedením Košťálovští, když ve 28. minutě překonal rovenského brankáře Hyku Sádek. Tento stav panoval až do 70. minuty, v níž Klazara v bráně domácích zaskočil Tvrdý a poslal tím utkání do penaltového rozstřelu. V tom byli hosté úspěšnější a mohou se tak těšit na další pohárové kolo.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

HÁZENÁ

Mladší žákyně
Turnovské mladší žákyně se 19. února zúčastnily prvního soutěžního turnaje Přeboru Prahy. Jako již tradičně, utkaly se se čtyřmi pražskými celky a podaly v utkáních rozdílné výkony. V prvním utkání – na rozběhání – měly nejsilnější soupeřky – hráčky DHC Slavia Praha. Utkání sice začíná 0:0, ale turnovské hráčky nastupovaly „rozklepané“ s tím, že Slavii nemohou porazit. Škoda. Ve druhém utkání nastoupily proti družstvu HC Háje. I s tímto celkem většinou turnovské žákyně prohrají. Tentokrát předvedly bojovný výkon a utkání bylo hodně vyrovnané. Nakonec se podařilo hráčkám z Českého ráje soupeřky porazit tříbrankovým rozdílem! Ve třetím utkání Turnovanky nedokázaly předvést předchozí dobrý výkon, prohrály vysokým brankovým rozdílem. V posledním utkání nastoupily proti žákyním z Astry – tento celek běžně porážejí, což se podařilo i tentokrát.
Sestava (branky): Drbohlavová A., Kropáčková K. – Nováková K. (16), Šritrová A. (11), Podrazká K. (8), Peštová A. (8), Šritrová E. (8), Roubíčková A. (3), Egertová A., Hluchá S., Holubková K., Humlová L.

TJ Turnov – DHC Slavia Praha 8:18, HC Háje 21:18, TJ Sokol Kobylisy II. 7:15, TJ Astra Praha 18:7.

Přebor mladšího žactva středočeského kraje
V sobotu 11. března se konal turnaj mladšího žactva v Kutné Hoře. V této soutěži hrají převážně chlapecká družstva. Z Turnova odcestovalo 10 dívek a jeden chlapec a naše družstvo čekalo změření sil se čtyřmi celky.
V prvním utkání jsme hráli proti domácímu týmu Kutná Hora B a zcela bez problémů jsme si s nimi poradili – porazili jsme je o 14 branek. S druhým domácím celkem – Kutnou Horou A – bylo utkání dlouho herně i gólově vyrovnané. Ve třetím utkání jsme změřili síly s hráči ze Zruče nad Sázavou. V posledním utkání si zástupci turnovské házené spravili chuť proti družstvu z Bělé pod Bezdězem, když tento tým porazili o 14 branek!
Pochvalu si za svůj výkon na tomto turnaji zaslouží Kája Nováková, která svým pohybem na hřišti dokázala uvolnit své spoluhráčky. Jako jediná s přehledem přihrávala do pivota, z čehož těžily Kačka Podrazká a Anetka Peštová. Kája přihrávala i zabíhajícím křídlům a umožnila jim dostat se do vyložené gólové šance. Sama i mnoho gólových příležitostí po svém uvolnění využila, takže patří k nejlepším turnovským střelkyním.
Sestava (branky): Kropáčková K. – Podrazká K. (22), Nováková K. (18), Peštová A. (16), Šritrová A. (11), Šritrová E. (7), Roubíčková A. (5), Hluchá S. (3), Otmarová M. (3), Humlová L. (2), Blažek M.

TJ Turnov – TJ Spartak Kutná Hora B 23:9, TJ Spartak Kutná Hora A 21:23, TJ Jiskra Zruč nad Sázavou 19:29, TJ Sokol Bělá pod Bezdězem 24:10.

Připravila Vlaďka Ševrová, v.sevrova@seznam.cz

LEDNÍ HOKEJ

* Finále krajské ligy mužů

HC Autocentrum Jičín – HC Turnov 1931 3:4 pp (2:3, 0:0, 1:0 a 0:1). Branky 7. Kožarik, 18. Vondráček, 19. a 66. Adamec, rozhodčí Borecký, Kańkovský – Krejbich a Svobodová, vyloučení 3:6, využití 0:0, zákroky brankářů 20:38, diváků 307. Sestava: D. Kysilka D. – Hartan, Zákoutský Jan, Suska, Zákoutský P., Kysilka M., Starosta – Knap, Hloušek, Liška – Adamec, Maděra, Kožarik – Vondráček, Kysela.

Turnov v Jičíně ve středu 15. března přivítal navrátilce do sestavy, kteří vyztužili zadní řady, a to se nakonec ukázalo jako jeden z rozhodujících faktorů. Hosté šli v první třetině do vedení „nenápadnou“ brankou Kožarika, ale domácím se podařilo vývoj první třetiny otočit na 2:1 ve svůj prospěch. Turnovské však vedení domácích nezaskočilo a díky dvěma gólům v závěru třetiny odcházeli do kabin spokojenější. Další dvě třetiny domácí Jičín stupňoval tlak ve svém útočném pásmu a dočkal se vyrovnání tři minuty před koncem, kdy opět fantastický Daniel Kysilka po teči musel kapitulovat vteřinu poté co se na led vrátil vyloučený Marek Kysilka.
O vítězi utkání tak muselo rozhodnout prodloužení, v němž byl hlavním aktérem turnovský Miloslav Adamec. Ten nejdříve zahřál trestnou lavici a pak rozhodl utkání. Nevinné zakončení z nenápadné akce nakonec skončilo za zády Lukáše Beneše, který v jičínské brance střídal po první třetině kouzla zbaveného Kořínka. Hlavně podle příznivců hostů se závěr utkání příliš nepovedl až příliš „okatě“ chybujícím arbitrům, ale rozjetí Turnovští šli za výhrou od první minuty a jejich semknutá bojovnost je nakonec náležitě odměnila druhým bodem ve finálové sérii. A tak jenom krátký dovětek k výkonu hrdiny duelu Dana Kysilky z úst jednoho z odcházejících jičínských diváků: „Toho vašeho brankáře pošlete na Ukrajinu, ten jim tam pochytá všechny rakety, které tam na ně pouštěj. To snad není možný, jak chytal…“
V pátek 17. března je na programu čtvrtý finálový zápas hraný od 19.00 hodin na turnovském Koškově stadionu. Ten rozhodne o tom, zda se v srdci Českého ráje bude slavit další krajský titul, nebo se o něj turnovští lvi budou muset rvát ještě v neděli v Jičíně. Rozhodovat se bude i v hledišti, takže by nikdo neměl chybět!

VOLEJBAL

* II. liga, muži

SK Prosek Praha – VK Malá Skála 1:3 (21, -21, -22, -12). Sestava: Preisler, Holubec, Mařík, Pastuch, Macháč, Kovář a libero Folprecht, střídali Novák, Melich, Hořák, Vacík, Anděl a Vronský.
Hostující tým oslabený o absentujícího Chuma nevstoupil do zápasu zrovna nejlépe, první set kvůli nevynuceným chybám vyhráli domácí. Druhý set však Maloskalští začali lépe a díky tomu si drželi po celou dobu náskok čtyř bodů, který udrželi. „Začali jsme hrát svoji hru, zlepšili příjem i útok a zejména díky tomu jsme vyhráli druhý set,“ konstatoval David Anděl. Třetí set byl o něco zajímavější, hostující libero nesouhlasilo s výrokem rozhodčího, který již před zápasem upozorňoval, že se nebude bát rozehrát karetní mariáš, a dostalo žlutou kartu. Následovalo další vysvětlování situace, které vyústilo dalšími kartami. Zbytek setu musel odehrát nerozehraný Vronský, takže to pro něj nebylo jednoduché okamžitě naskočit do hry. Naštěstí ani taková situace Maloskalské nerozhodila a pohlídali si vedení v setu, a tím i celkové vítězství v zápase.

SK Prosek Praha – VK Malá Skála 3:2 (-20, -21, 9, 20, 12). Sestava: Preisler, Holubec, Mařík, Melich, Macháč, Vacík a libero Vronský, střídali Novák, Pastuch, Hořák, Kovář, Anděl a Folprecht.
Do druhého zápasu nastoupilo družstvo Malé Skály v mírně pozměněné sestavě. Ze začátku se dařilo a úspěšně vyhrálo první dva sety. V těch následujících však polevili na příjmu, útoku i servisu a nedařilo se takřka nic. Díky spoustě vytvořených nevynucených chyb se soupeř dokázal vyhoupnout do sedla. I přes veškerou snahu se Maloskalským nepovedlo dohnat bodovou ztrátu ani napravit chyby na příjmu a v útoku, takže pětisetová bitva vyzněla lépe pro domácí Prosek.