RASPENAVA – TURNOV, POVODNĚ 2010

0

Poněkud stranou mediálního zájmu stojí městečko Raspenava v podhůří Jizerských hor. Ale upřímně, tento druh zájmu médií by si jistě zdejší obyvatelé rádi odpustili. Nejen Chrastava, Frýdlant, Hrádek nad Nisou, ale i menší obce a městečka byly zasaženy ničivou bleskovou povodní v sobotu 7. srpna. Konkrétně do Raspenavy první pomoc zvenčí dorazila až v neděli odpoledne. To, co první hasiči a záchranáři viděli, se nedá moc popsat slovy. Místy až třímetrová vlna (ano, čtete správně!), která Raspenavou kolem břehů říčky Smědé prošla, zanechala za sebou zkázu takových rozměrů, že i jako kulisa pro válečný film by to možná bylo moc.

„Od sobotního odpoledne jsme krizovému štábu nabízeli pomoc v podobě jednotky turnovských poloprofesionálních hasičů. Současně jsme ale museli řešit situaci doma, protože Jizera v té chvíli stoupala, takže naše pomoc mohla být pouze omezená,“ přibližuje velitel turnovských městských hasičů Arnošt Černý. Nakonec rozkaz k výjezdu přišel. A právě do zpustošené Raspenavy. „Naši hasiči zde pracují od neděle a střídají se po jednotlivých dnech. Jsou nasazováni na ta nejhorší postižená místa. Čerpají vodu ze sklepů a přízemí domů, pomáhají s úklidem, je to vyčerpávající fyzicky i psychicky,“ doplňuje Černý.

n201008102207_rep_186_010_raspenavaPrávě do Raspenavy proudí i konkrétní materiální pomoc od turnovských občanů. Dodávka s čisticími prostředky, pitnou balenou vodou a dalšími potřebnými věcmi vyráží do postižených míst každý den. V úterý 10. srpna její cestu využila i starostka Turnova Hana Maierová, která se chtěla na místě přesvědčit o rozsahu škod a se starostou Raspenavy Pavlem Lžičařem domluvit konkrétní formu další spolupráce. „Místní lidé velmi oceňují pomoc našich městských hasičů, o tom jsem se přesvědčila na místě. Panu starostovi jsem sdělila, že na zasedání turnovského zastupitelstva na konci srpna budu navrhovat i vyšší finanční pomoc přímo do Raspenavy. Počítáme, že uvolníme nejméně sto tisíc korun,“ řekla starostka Maierová.

n201008102208_rep_187_010_raspenava

n201008102208_rep_188_010_raspenava

n201008102208_rep_189_010_raspenava

Průjezd městečkem pod horami do štábu v sídle zdejších dobrovolných hasičů, kde se shromažďuje humanitární pomoc, byl skutečně skličující. Desítky vyplavených domů, zdevastovaná škola, školka, některé domy byly právě v úterý demolovány. Desítky hasičských vozů ze všech koutů republiky, mezi tím těžká armádní technika a desítky dobrovolníků, kteří přijeli pomoci na pár dnů z toho nejhoršího. Raspenava třetí den po katastrofální povodni pulsovala životem, ale tak nějak zvláštním. Každý si uvědomuje, že škody se nebudou odstraňovat dny, ani týdny, ale měsíce a roky. A zima je na krku. A pod horami bývává krutá…

Související články (celkem 21)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.