VYHLÁŠENÍ STAVU NOUZE SE TÝKÁ I LIBERECKÉHO KRAJE

0

Včera k 21. hodině vyhlásila vláda ČR „Stav nouze“ pro území Jihočeského, Plzeňského, Středočeského, Libereckého, Královéhradeckého, Ústeckého kraje a hlavního města Prahy z důvodu vzniklé krizové situace spočívající v ohrožení životů, zdraví a značného rozsahu ohrožení majetku v důsledku rozsáhlé živelní pohromy. Na základě vyhlášení „Stavu nouze“ dnes v 7.00 hodin zasedal Krizový štáb Libereckého kraje včele s hejtmanem Martinem Půtou. „Žádám obyvatele Libereckého kraje, aby bez výhrad uposlechli pokynů orgánů krizového řízení a velitelů záchranných složek a umožnili tak bezproblémový průběh záchranných prací,“ říká hejtman Martin Půta s tím, že situace v Libereckém kraji je pod kontrolou orgánu obcí i kraje.

Liberecký kraj také zřídil speciální Informační linku pro občany – 485 226 999. Linka bude v provozu 24 hodin denně až do odvolání. „Pokud by došlo k vyhlášení evakuace a občané budou opouštět své domovy, je nezbytně nutné, aby před odchodem uzavřeli hlavní přívody elektřiny a plynu. Dále prosím, aby umístili na dveře svých obydlí informaci s místem svého pobytu a kontaktem na sebe. Usnadní tak práci záchranářům,“ dodává hejtman.

Hejtman dále upozorňuje, že s vyhlášením „Stavu nouze“ je přísně zakázáno splouvat řeky a jakkoliv do nich vstupovat!

Nejhorší situace v kraji je nyní v okolí Višňové a Černous. V ostatních postižených oblastech se situace pomalu zlepšuje. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje nasadil v obci Višňová speciální pásové vozidlo, které slouží pro přepravu osob a potřebného materiálu.

V současné době jsou uzavřeny komunikace III/2627 Horní Libchava – Volfartice kvůli podemleté a zatopené silnici. Dále III/0353 Černousy – Boleslav, která je zatopena na více místech a komunikace III/2931 Levínská Olešnice, která je díky sesuvu půdy průjezdná pouze částečně. Dále jsou zatopeny také velké liniové stavby (mosty, silnice) v Heřmanicích a Višňové, které se opravují po ničivých povodních ze srpna 2010. Vlaková doprava je omezena pouze na trati 086 z Rynoltic do Křižan, která byla z důvodu sesuvu půdy uzavřena.

Pro informaci občanům bude text rozhodnutí Vlády ČR o vyhlášení „Stavu nouze“ vyvěšen na úředních deskách měst a obcí Libereckého kraje.

Květa Šírová, oddělení tiskové a vnějších vztahů
kveta.sirova@kraj-lbc.cz

DODATEK K TURNOVU:
Turnovsko mělo tentokrát opravdu štěstí, povodeň se mu vyhnula. Jizera pouze v neděli zahrozila, jen okrajově se rozlila u Zrcadlové kozy. Zahrozila i Libuňka. Ta je již v normálu, na Jizeře platí první stupeň povodňové aktivity. Předpověď počasí je optimistická, voda by měla i nadále klesat.
Téměř s jistotou lze konstatovat, že opakování velkých povodní z let 1978, 2000 a 2002 bude Turnovsko tentokrát ušetřeno. Jak se ale počasí v poslední době chová nevyzpytatelně, tak co není dnes, může být příště, proto bude do budoucna nutné vše kolem vody bedlivě sledovat, vývojem počasí počínaje.
Turnovu velmi pomohla instalace sklopného jezu u Juty, který se automaticky sklápí podle výše vodní hladiny, jak starosta Hocke sdělil na dnešní tiskové konferenci radnice, město by bylo rádo, aby Povodí Labe pokračovalo s prohlubováním koryta řeky u mostu v Palackého ulici, dalším protipovodňovým opatřením, které by mělo ochránit především Trávnice, Krajířovu ulici a Koňský trh, by měla být hráz Na Lukách. (pch)

Související články (celkem 21)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.