VYTRVALÉ DEŠTĚ NAKONEC POHROMU NEZPŮSOBILY, JIZERA POUZE ZAHROZILA

0

Od soboty 25. do úterního rána 28. září na Turnovsku, resp. v severních Čechách vydatně pršelo, stoupaly hladiny řek. Největší obavy panovaly ze situace na Frýdlantsku a Českolipsku, kde velká voda ničila majetky a zabíjela v srpnu. I tentokrát byli někteří obyvatelé žijící kolem říček Smědé, Řásnice a Nisy evakuováni. Situace ze srpnových povodní se však neopakovala, byť hasiči čerpali vodu nejen ze sklepů domů. Poměrně dramatická byla tentokrát situace i na Jizeře, kde aktuálně v noci z pondělí na úterý hrozilo vyhlášení 3. stupně povodňové aktivity a rozliv řeky. K němu nakonec skutečně došlo, ale jen mírně.

Podle Zdeňka Fišera, tajemníka turnovské povodňové komise, dosáhla Jizera prvního povodňového stupně v Železném Brodě už v pondělí 27. září ráno kolem 8. hodiny. Přes den stále stoupala, večer ve 22.00 hodin dosáhla 2. povodňového stupně s tím, že kolem 3. hodiny ranní měl být dosažen 3. stupeň povodňové aktivity. To se nakonec nestalo. Zhruba v jednu hodinu po půlnoci se vzestup hladiny řeky zastavil a prakticky přestalo pršet. Od té doby hladina řeky klesala, dopoledne v 9.00 hodin v úterý 28. září již řeka byla zpět na 1. povodňovém stupni.

Jizera v Turnově i díky novému vakovému jezu zůstala ve svých březích. K rozlivu došlo v okolí jezu v Přepeřích, z břehů vystoupila také Libuňka pod Pelešany. Komunikace od železniční zastávky kolem chovatelského areálu do Pelešan byla v úterý 28. září nesjízdná. Největší škodou na majetku na Turnovsku zůstává sesuv půdy pod mezinárodní komunikací I/10 nad Vazoveckým údolím u Dolánek (ZDE), kde je doprava svedena do jednoho jízdního pruhu a řízena světelnou signalizací.

Související články (celkem 21)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.