HEJTMAN NA JIZEŘE: SKLOPNÝ JEZ U TURNOVSKÉ JUTY BUDE

0

Již po třetí během tohoto volebního období se hejtman Libereckého kraje Petr Skokan vydal minulý pátek kvůli protipovodňovým opatřením na kontrolní plavbu po Jizeře, kde ho tentokrát doprovázel další člen rady kraje, náměstek hejtmana Antonín Schäfer. Spolu s hejtmanem do kánoe opět usedl starosta Malé Skály Jiří Nejedlo (na snímku). Členem další posádky byla také starostka Turnova Hana Maierová.

První úsek Jizery hejtman sjížděl podle oficiální tiskové zprávy Libereckého kraje v roce 2005 ze Splzova na Malou Skálu, vloni jel úsek Malá Skála – Dolánky, letos zdolal poslední úsek protékající územím Libereckého kraje. Osádky lodí nasedly v Dolánkách a pluly klidnou řekou směrem k Turnovu, odkud pokračovaly do Příšovic. Tady se hejtman s doprovodem zastavil v lokalitě archeologických nálezů Na Cecilce a pokračoval do Svijan, kde byl cíl plavby. Právě ve Svijanech se Petr Skokan a jeho náměstek Antonín Schäfer sešli se starosty obcí Mikroregionu Jizera a diskutovali jak o protipovodňovém hlásném systému na Jizeře, tak o dalších problémech, které v současné době trápí zdejší obce a města. „Starostové si mimo jiné postěžovali  na současný systém výběru mýtného. Podle nich stoupl provoz například v Příšovicích či Přepeřích, neboť řidiči kamionů si kvůli mýtnému upravují své trasy i na území našeho kraje a aby ušetřili, jezdí po komunikacích II. a III. třídy, čímž je ničí,“ uvedl hejtman.
Poslední zastávkou páteční cesty byla obec Všeň, kde se hejtman seznámil s projektem plánovaného Wellness centra, jehož autorem i realizátorem je architekt Jan Kotík.

Z pohledu Turnova jsou nejdůležitější informace, které hejtmanovi a médiím sdělila starostka Hana Maierová. Podle ní má již ústředí Povodí Labe v Hradci Králové pro Turnov zpracován projekt sklopného jezu u Juty. Realizace záleží na dotačních titulech. Součástí nového jezu má být i rybí přechod, náklady na stavbu jsou odhadovány až na 50 milionů korun (sklopný jez v případě velké vody umožní větší průtok městem). Další etapa protipovodňových opatření v Turnově zahrnuje prohloubení koryta v okolí „velkého“ mostu v Palackého ulici. Ten má špatný profil a tím i malou propustnost. V médiích dokonce Ing. Fišer, který má na turnovské radnici na starosti krizové řízení, připustil, že být před lety při opravě tohoto mostu nové zkušenosti a počítačové modely současnosti, most by se nejspíš neopravoval, ale boural a stavěl nový.

Související články (celkem 21)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.