Z TURNOVA DO RUDNÍKU A ZPĚT

0

V pátek 7. června byla dopravena do povodní poničené obce Rudník na Trutnovsku materiální pomoc vyjednaná místostarostou Turnova Otakarem Špetlíkem v místních firmách BRD Kovo, Raab Karcher, Stavebniny Kvapil, Ontex a Grupo Antolin. Dovoz na místo zajistil zdarma Martin Brož z Daliměřic a cesty do podkrkonošské obce se zúčastnil také mluvčí městského úřadu Radek Drašnar, aby ji takto zaznamenal:

Scházíme se v pátečním ránu a postupně nakládáme do Nissanu Navara a na přívěs lopaty, košťata, kartáče, kolečka, kbelíky, hadry, pracovní rukavice, balenou vodu, dětské pleny a role se zbytky netkané textilie, co se skvěle hodí na úklid. Před desátou opouštíme Turnov a zhruba za hodinu se blížíme k Rudníku. Místostarosta Špetlík volá tajemníkovi místního obecního úřadu Jiřímu Jiráskovi a informuje se, kde soustřeďují materiální pomoc. Rudník je totiž pořádně rozlehlý. Už na okraji obce ve směru od Vrchlabí vidíme, co tady napáchal Bolkovský potok. Je to však úplné nic proti tomu, co uvidíme později. Jsme na místě, ve středu obce u pošty.

Koordinují se odtud záchranné práce a změnila se na centrum humanitární pomoci. Její chodba je plná dezinfekčních a čisticích prostředků, hadrů, kbelíků, rukavic, balené vody a dalšího potřebného materiálu. Přidáváme tam část našeho nákladu. Dary z Ontexu vykládáme v blízkém kadeřnictví. Pracovní nářadí patří naproti přes silnici do garáže. „Ani to tam, chlapi, neskládejte, hned si pro to přijedou s multikárou!“ houkne na nás tajemník mezi dalším hovorem s mobilem neustále na uchu. Auto máme prázdné a konečně se můžeme trochu porozhlédnout.

Na „návsi“ je živo. Taky pořádně prašno ze zaschlého červeného bahna. Co chvíli přijíždí nějaké auto a přiváží další a další materiál. Co chvíli přijíždějí či přicházejí místní obyvatelé, aby si odtud odvezli či odnesli něco, co jim usnadní odstranit tu hroznou spoušť. Každou chvíli tu zastaví hasiči, aby získali pokyny, kde je třeba pomoci. Na všech je patrná velká únava. Není divu, vždyť následky povodně likvidují již pátý den. Ve středu obce stojí i vozidlo veterinární asanační služby, z něhož se line hrozný zápach. „Máte hodně uhynulých zvířat?“ vyzvídá turnovský místostarosta. „K odvozu jen několik ovcí a pak drobná zvířata. Králíky, slepice, kočky. Něco už stačili lidi zakopat,“ informuje tajemník.

Náš řidič diskutuje s místním staříkem. Ten ochotně popisuje nedělní apokalypsu: „Pršelo, jen se lilo a v potoce vody přibývalo. A najednou to bylo strašně rychlé. Než jsem stačil přejít dvůr ke králíkárně, abych ty ušáky zachránil, měl jsem vodu po pás.“ Děsná představa. Jdu se proto podívat na břeh Lučního potoka. Neškodný potůček, řeklo by se. Ale právě on po spojení s říčkou Čistou napáchal ty největší škody. Vzedmutá hladina obou toků vytvořila vysokou vlnu, která spláchla vše, co jí stálo v cestě. Mostky, kůlny, ploty, skleníky, voda natekla do domů, poničila cesty, brala s sebou osobní auta. „Celkem máme totálně vytopeno 84 domů. Mnozí přišli úplně o všechno. Ošklivé je to v Javorníku, tam škody způsobily sesuvy půdy. Ale nejhorší to bylo a je v Arnultovicích, “ přibližuje katastrofu místostarosta Jiří Stuchlík, který k nám mezitím dorazil. Děkuje za pomoc. Informujeme ho ještě, že Turnov posílá 100 tisíc korun a další příliv financí bude ještě pokračovat po červnovém zasedání zastupitelstva. Přidáváme informaci, že ve středu 19. června se koná benefiční akce s názvem Turnov Rudníku.

n201306111846_zap_245_2013_rudnik

n201306111846_zap_246_2013_rudnik

n201306111846_zap_247_2013_rudnik

Místostarosta Rudníku děkuje a dodává, že si aktivit Turnova nesmírně váží. Dojetím se mu láme hlas. Loučíme se, nechceme víc zdržovat. „Jeďte směrem na Hostinné, ať vidíte, co taková velká voda dokáže,“ nabádá nás ještě pan místostarosta. Jedeme dle jeho doporučení. Okolo silnice v Arnultovicích vidíme poničené mostky a cesty, rozvalené kůlny, povalené ploty, rozbité skleníky, zničené zahrady, poškozené domy, utopená auta. Všude nánosy bahna. Kam až vystoupala voda u lidských obydlí označují stopy na omítce  Někde jsou těsně pod okenní římsou, jinde v půli oken. Stopy ničivé povodně jsou patrné prostě všude. Lidé vyklízejí domy, na hromady snášejí znehodnocený nábytek a další vybavení domácností. Hasiči čerpají vodu ze sklepů, čistí příkopy, splachují silnici. Z nápisů na jejich autech zjišťujeme, odkud sem přijeli. Z Velichovek, Dubence, Lučan nad Nisou, Špindlerova Mlýna, Hlučína… Do řeči nám není. Všichni tři jsme rádi, že tentokrát nám Jizera nezaškodila a nechala naše město v klidu. Jsme rádi, že jsme mohli pomoci. Dnes totiž pomohl Turnov Rudníku, zítra může pomoci zase někdo jiný Turnovu. Viděli jsme, že solidarita a vzájemná pomoc se ještě ze života nevytratila a stále funguje. Přece jen to není s naší zemí tak zlé, napadá mne cestou domů.

Obec Rudník leží v okrese Trutnov a má přibližně 2200 obyvatel. Skládá se z několika částí – Arnultovic, Bolkova, Javorníku a Rudníku. Na svém katastru má několik drobných vodních toků – říčku Čistou a potoky Luční, Javornický a Bolkovský. Katastrofické následky způsobila v obci blesková povodeň po déle trvajících deštích v neděli 2. června 2013.

(Zdroj: Radek Drašnar, pracovník vztahů k veřejnosti, MěÚ Turnov, r.drasnar@mu.turnov.cz)

Související články (celkem 21)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.