PRÁCE NA JEZU ZAČALY

0

Až se bude na jaře 2010 k Turnovu od Železného Brodu valit povodňová vlna, dojde ke sklopení vakového jezu u Juty a minimálně „desetiletá“ povodeň městem proteče, aniž by byla ohrožena Luka nebo Trávnice. „Nečekejme však zázraky. I když koryto řeky bude před povodňovou vlnou částečně vypuštěno, při stoleté povodni ani vakový jez město od zaplavení nezachrání. Nicméně ale významně pomůže,“ uvedl Václav Jirásek, tiskový mluvčí Povodí Labe.

n200809250833_zap_419_08_jezPodle něho bude vakový jez podobný tomu, který Turnované znají z Dolánek, jen bude výrazně větší. Na jezu v centru města, který byl postaven v roce 1890, budou instalovány vedle sebe  dva vaky, každý o rozměrech skoro 40 metrů. Bude zde i tzv. komůrkový rybí přechod. Starý jez prakticky zmizí. Stavba má být dokončena na podzim 2009, přijde na 63 milionů korun, poskytnutých ze speciálního fondu Ministerstva zemědělství ČR.

Po stavbě sklopného vakového jezu se léta volalo, po každé větší vodě je v Turnově diskutováno, do jaké míry by při záplavách pomohl. V posledních desetiletích město zažilo několik velkých povodní, dnešní střední a starší generace pamatuje tu z konce léta 1978, v živé paměti máme velkou vodu z března 2000. Od té doby je alespoň malá povodeň na Turnovsku každou chvíli, i když pořádně řeka zahrozila naposledy v srpnu 2002 a 2006. V posledních letech prošla část koryta Jizery výraznou změnou k lepšímu, hlavně prostor pod jezem v Dolánkách byl vybagrován a odvezeny odtud byly stovky tun kamení, vyčištěny byly také břehy. Za rok na podzim k protipovodňovým opatřením přibude také sklopný vakový jez.

Související články (celkem 21)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.