SEZNAMTE SE: JE TU KYRILLOVA SESTRA EMMA

0

(aktualizace pondělí 3. března 13 hodin)Už od pátku 29. února meteorologové varovali, že nás čeká nejsilnější řádění živlů od noci z 18. na 19. ledna 2007, kdy řádil orkán Kyrill. Jejich předpověď se bohužel naplnila a to, co se dělo v sobotu 1. března 2008 dopoledne na území Turnovska, ještě nadlouho zůstane v paměti. Stromy ohýbající se pod náporem vichru, kroupy, déšť, vítr, hromy a blesky. Příroda opět ukázala, kdo je tady pánem.

n200803012121_zap_101_08_emmaNásledky prvního dne řádění Emmy, jak byl orkán pojmenován, jsou podle prvních zpráv následující:
Několik padlých stromů v parku na Šetřilovsku (a také v Záholicích a Rozumově), jeden strom spadl v horní části Nádražní ulice u autobusové zastávky, protože padl na frekventovanou silnici, doprava byla zastavena a do doby než strom odstranili hasiči, jezdilo se přes Přepeře. Na Bukovině nad Dolánkami spadly dráty elektrického vedení, jednotlivé stromy hasiči odstraňovali na Výšince u Granátu, ve Švermově ulici, v Daliměřicích aj. První den také zanechal stopy na střechách domů například v ulici Jana Palacha, v
Mírové pod Kozákovem a v Mašově. Také v parku u zámku Hrubý Rohozec leží několik stromů…
Zaznamenány byly krátkodobé i několikahodinové výpadky elektrické energie na různých místech Turnovska. Silný déšť zvýšil hladinu Stebénky, Libuňky a Jizery, kde byl odpoledne 1. března od 13 do 15 hodin dokonce vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Řeka ale klesá…

V Česku má první vlna řádění orkánu už také dvě oběti na životech, a sice staršího muže v Sadské u Nymburka a jedenáctiletou dívku z Líbeznice u Neratovic. Na západě Čech bylo bez proudu asi 100 tisíc lidí.
Desítky výjezdů mají také za sebou hasiči na území celého Libereckého kraje. Nejhorší byla situace na území okresů Liberec a Semily, operační střediska hasičského záchranného sboru v Libereckém kraji zatím nezaznamenala žádné zranění. Nicméně, závažných případů je hodně. Blesk například zasáhl věž kostela v obci Chlum u Dubé na Českolipsku. Věž, která se nachází asi 60 metrů vysoko, začala hořet. Dobrovolní hasiči z Dubé zjistili, že na věž není žádný přístup, a proto byla povolána lezecká skupina profesionálních hasičů ze stanice Česká Lípa. Hasiči požár uhasili…

Aktualizace neděle 2. března 10 hodin:
Ani ze soboty na neděli se situace mnoho neuklidnila. Foukal vítr a hustě pršelo. Zaznamenány byly další stromy, které spadly pod poryvy vichru. Po 19. hodině v sobotu večer museli hasiči odstraňovat stromy na silnici na Šetřilovsku v Turnově, později večer také v Pelešanech, na Všeni a v Klokočí. Ráno v neděli 2. března je situace nejhorší na Bukovině a Kobylce u Turnova. Na místní komunikaci jsou spadlé nebo nakloněné sloupy elektrického vedení, do osady projedou ztěží jen osobní auta, podle operačního důstojníka semilských hasičů sem v pondělí dopoledne určitě nebude moci zajet autobus městské dopravy, lidé budou muset pěšky k zastávce na Kobylku.
Jizera večer kulminovala, před 10 hodinou nedělního dopoledne je na úrovni pouze prvního stupně povodňové aktivity s klesající tendencí.
Meteorologové hlásí kolem poledne a těsně potom ještě jednu vlnu silného větru s deštěm, sledujte TvA, dozvíte se na Turnovsku aktuálně nejvíc, informace zejména o hrozbě povodně jsou také na nových městských stránkách ZDE.

Aktualizace neděle 2. března 20 hodin:
Situace se pomalu uklidňuje. Jizera klesá, byť stále platí první stupeň povodňové aktivity. Bohužel ale byla zaznamenána porucha na vedení velmi vysokého napětí a desítky poruch vedení nízkého napětí. To vše ve svém důsledku vedlo k nedělním dlouhodobým výpadkům dodávky elektrické energie do domácností. Soběslavice, Sychrov, Radimovice, Kacanovy, Olešnice, to jsou jen některé obce na Turnovsku, kde byla dlouhodobě přerušena dodávka elektrické energie. Také v samotném Turnově byla dodávka proudu v neděli odpoledne přerušena v některých místech i na dvě hodiny.

V průběhu neděle 2. března podle mluvčí hasičů Ivy Michalíčkové pokračovalo odstraňování následků vichřice Emma. „Od půlnoci do nedělní osmnácté hodiny řešila operační střediska i hasiči v terénu dalších 76 ohlášených událostí, při nichž bylo třeba pomoci s následky silného větru. Dnes byla situace co do počtu výjezdů nejvážnější na území okresu Česká Lípa, kde hasiči vyjížděli ke 30 událostem. Na území okresu Liberec čítají prozatím operační střediska 22 výjezdů, v okrese Semily 17 a na Jablonecku 7. Charakter zásahů je stále stejný, stále převažuje odstraňování polámaných stromů a větví z komunikací,“ uvedla Michalíčková.

Aktualizace pondělí 3. března 13 hodin:
Celá země se vzpamatovává z následků řádění vichru a ne jinak je tomu u nás. Podle starostky Turnova Hany Maierové si loňské řádění orkánu Kyrill vyžádalo škody na městském majetku ve výši zhruba 250 tisíc korun. Dnes ještě výše škod vyčíslena není, ale bude to nejspíš méně. „V parku na Šetřilovsku padlo o víkendu dohromady 48 stromů. Další jsou nahnuté nebo olámané, takže budeme muset ještě některé stromy pokácet. Bude se to nejspíš týkat i vzrostlých topolů u restaurace na Šetřilovsku. Jeden spadl vloni, jeden letos. Oba naštěstí do silnice, ale nebudeme riskovat, že ty zbylé příště spadnou na sousední stavby,“ řekla starostka. Ve výčtu škod se objevuje také poškozená střecha ZŠ v ulici 28. října, veřejné osvětlení na Bukovině, zábradlí u Integrované střední školy, polámané nebo vyvrácené dopravní značení. Také jsou stále zaznamenávány výpadky dodávky elektrické energie, na Turnovsku je v současné době asi nejvážnější situace v Pelešanech, kde bylo přerušeno nadzemní vedení. Na mnoha místech Turnovska padly stovky stromů, například dobrovolní hasiči z Mašova odstraňovali padlé stromy na tamním hřbitově a takových případů bychom mohli uvést desítky…

O víkendu měli napilno také strážníci turnovské městské policie. Podle velitele Luboše Trucky zaznamenali na 280 telefonických žádostí o radu nebo o pomoc. Strážníci byli například u chatiček v zahrádkářské kolonii na Vesecku, kde vítr tři zahradní domky úplně odvál, pomáhali řídit dopravu v místech, kde stromy padly na silnici ad. „Že přijde něco velkého, jsme věděli už od čtvrtka, kdy meteorologové pohromu teprve předvídali. Jen během tohoto dne jsme měli nahlášeno asi 14 psů, kteří utekli svému majiteli. Také v městském psím útulku na skautském ostrově byli psi viditelně neklidnější. Je vidět, že zvířata v tomto směru ví víc než lidé,“ uvedl jednu ze zajímavostí dramatického víkendu Luboš Trucka.

Jak dnes zaznívá ze všech stran, lidé by si měli dát hlavně pozor na polámané a větrem nahnuté stromy, které hrozí, že každou chvíli spadnou. Obec Mírová pod Kozákovem dokonce vyhlásila do svých lesů v Klokočí a na Dubecku zákaz vstupu, protože hrozí pády větví a části kmenů. V Turnově se nedoporučuje chodit do Šetřilovských parků.

A jak vypadají krajské statistiky? Ty registrují téměř 250 událostí spojených s odstraňováním následků vichřice Emma. Podle mluvčí hasičů Ivy Michalíčkové profesionální i dobrovolní hasiči v průběhu soboty 1. března pomáhali u 164 ohlášených událostí. V neděli 2. března byla již situace o něco klidnější a hasiči uskutečnili přibližně 80 výjezdů. Situace se v Libereckém kraji uklidnila v neděli okolo devatenácté hodiny.
Hasiči během víkendu odstraňovali v terénu desítky polámaných a vyvrácených stromů i polámaných sloupů vedení elektrické energie z komunikací všech tříd. V osmi případech spadl strom přímo na rodinný dům, v jednom zasáhl zaparkovaný osobní vůz. V pěti případech bylo třeba odstranit stromy z profilů železničních tratí. Přibližně ve 25 případech hasiči sundávali uvolněnou střešní krytinu a pomáhali upevňovat plechy na střechách rodinných domů i veřejných budov. Hasiči společně s energetiky řešili i odstraňování velkého množství přetrhaného a popadaného vedení elektrické energie. V průběhu sobotního deště bylo třeba také čerpat vodu ze zaplavených komunikací, kterou způsobila ucpaná kanalizace. Hasiči čerpali vodu i z rovných střech mateřských škol a zatopených sklepů.

Mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková také vydala sérii doporučení, co dělat a jak se chránit před silným větrem:
* Před příchodem větru preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek), které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí. Dávejte si pozor zejména na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně.
* Bezpečný úkryt před silným větrem poskytují budovy s nenarušenou statikou. Omezte pohyb venku a jízdy autem, neschovávejte se pod stromy, nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), rozhodně nechoďte do lesa.
* Neparkujte auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávejte si pozor na vysoké sloupy.
* Pokud za silného větru řídíte auto, jeďte maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici. Předem si zjistěte, zda trasa vaší jízdy je průjezdná a vozovka sjízdná, abyste neuvízli.
* Spadlých drátů elektrického napětí se nedotýkejte a vůbec se k nim nepřibližujte.
* Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředních.
* Pomáhejte blízkým i nemohoucím, starým i dětem.
* NEPODCEŇUJTE předpovídanou situaci a NEPŘECEŇUJTE vlastní síly, schopnosti a možnosti.
* NEROZŠIŘUJTE poplašné a neověřené zprávy.
* UVĚDOMTE SI, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku.
Pokud je lidský život, zdraví popř. majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.

Související články (celkem 21)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.