ÚTVAR PROTIKORUPČNÍ POLICIE ZASAHOVAL V TURNOVĚ

0

Nebývá běžné, aby se Turnov objevil v hlavních večerních zprávách celostátních médií. Stalo se ve středu 15. ledna. Již od rána útvar protikorupční policie zasahoval v pražském sídle státních společností Česká exportní banka (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), které pomáhají českým firmám s exportem. Podle vyjádření policie jde o vyšetřování případů spojených s financováním výstavby skláren v Rusku. Policie zasahovala také v jihlavské firmě PSJ, která patří mezi největší stavební společnosti v Česku. Velký díl zakázek provádí v zahraničí, zejména v Rusku. Policejní vyšetřování probíhalo i ve Sklostroji Turnov, firmě, která dodává sklářské stroje na export, a to včetně Ruska.

Jednatel turnovské firmy Martin Gold agentuře ČTK sdělil, že ve všech případech prověřovaných policií je Sklostroj poškozenou společností stejně jako ČEB a EGAP. „Ani naše pohledávky nebyly ruskými zákazníky uhrazeny v celém rozsahu. V konkrétních případech, které se týkají Sklostroje, byly objednateli technologických celků tři vzájemně nepropojené ruské podnikatelské skupiny. Na jejich investiční projekty, včetně technologií Sklostroje, jim poskytla úvěr ČEB. Pojištění úvěrů proti riziku nesplácení a politickým rizikům pak zajistil EGAP,“ dodal.

Podle informací z loňského listopadu musel EGAP vyplatit na pojistném plnění 2,74 miliardy korun při likvidaci osmi pojistných událostí, které se týkaly pojištění vývozu sklářské technologie do Ruska a na Ukrajinu v letech 2005 až 2009. Pojištěným subjektem byla ČEB a vývozcem Sklostroj Turnov.
Vláda předloni v říjnu vzala na vědomí zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), podle níž ČEB neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun. U části úvěrů banka navíc porušila podle NKÚ zákon, a pokud by dlužníci peníze nesplatili, ztráta banky by šla na vrub státu.

(Zdroj: ČTK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.