SPORTMIX SPECIÁL III – SERIÁL NEJEN NA TÉMA GENERAČNÍ VÝMĚNY V TURNOVSKÉM SPORTU

0

Pokračujeme ve volném seriálu sportovního redaktora TvA na téma současných problémů turnovských kolektivních sportů. V uplynulé halové sezoně se nedařilo turnovským florbalistům a futsalistům, po letech slávy své pozice před časem opustili volejbalisté. V našem seriálu se k jednotlivým týmům podíváme.

VOLEJBAL, krajský přebor, muži

Obšírná kniha autora Pavla Starého a jeho kolektivu, která vyšla v září 2020, mapovala 70 krásných let turnovského volejbalu. A ejhle. Ze sportovního zpravodajství se tenhle hodně vysoko hraný sport zcela vytratil. O příčinách se dnes už nikdo nechce moc bavit. „Prodělali jsme krutou krizi, ale s ohledem na budoucnost už nemá smysl se k ní vracet. Něco jsme si probrali v sobě a teď je důležité dívat se dopředu. Volejbal se opět zvedá. V místě antukových dvorců teď budujeme beachvolejbalové kurty, od čehož si slibujeme větší zájem veřejnosti i nové odbíjenkářské adepty. Daří se práce především s juniorkami, ale já věřím, že parta kolem Tomáše Kuncíře se postará o to, aby se turnovský mužský volejbal znovu rozjel a bavil lidi i kolem něj,“ připomíná předseda volejbalového oddílu TJ Zikuda Turnov a „dlouhý“ pedagog Pavel Starý, známý v minulosti např. z extraligové scény v dresu Benátek n. J.

Jako úspěšný trenér teď postupně přechází k české dívčí juniorské reprezentaci, čímž zároveň také přenechává větší prostor právě nastupující generaci turnovského volejbalu mužů. Jen skromně zapomněl dodat, že on sám je zapojen do veřejné sbírky na podporu výstavby dvou beachvolejbalových kurtů s relaxační zónou pod atletickým oválem. Aktuálně již 25 lidí nejen z volejbalové komunity, ale třeba včetně komunálního politika Michala Loukoty, dalo dohromady částku 82.450 Kč, což rozhodně nejsou malé peníze, které čeká smysluplné využití v rámci staronového sportoviště.

Muži TJ Zikuda Turnov nyní hrají krajský přebor Libereckého kraje, kde skončili na pěkném 3. místě s odstupem pouhých dvou bodů za vítězem! „Na začátek to vůbec není špatné. Mít lepší finiš, mohli jsme brát i medaili nejcennější. V každém případě chceme jít časem výš,“ předesílá hrající trenér Tomáš Kuncíř. A byl to právě on, kdo nakoukl do vyšších soutěží a poté restartoval partu, která kolem let 2016–2017 hrála juniorský volejbal, aby se pak rozprchla na vysoké školy atp. „Náš kádr není zrovna široký, ale naprosto dostačující k soutěži, kterou hrajeme. Poctivě trénujeme a prokládáme to soustředěními. Všechno si to dobře sedlo a sázíme hlavně na onu dobrou partu, kterou mimo jiné spojují také společné ambice. Dokážu si představit, že bychom naši snahu jednou mohli dovést třeba až do kvalifikace o ligu. Je proto pro nás velmi důležité, že nás i nadále podporuje firma Zikuda, a že se můžeme opřít také o lidi kolem nás. Smysl naší cesty a cíle máme v hlavách, tak snad se nám jich podaří postupně dosáhnout,“ věří nový lídr turnovského volejbalu.

Ten myslí rovněž na budoucnost, takže v plánu jsou nábory dalších členů do volejbalové rodiny, a k tomu neustále hledá třeba trenéry k mládežnickým týmům, ať už z řad rodičů či veřejnosti. Současné dění a probuzená energie pod vysokými sítěmi přináší Turnovu naději, že prognózy některých skeptiků a jejich obavy z úplného útlumu výkonnostního sportu nikdy nedojdou svého naplnění.

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.