MĚSTSKÁ POLICIE PROŠLA REORGANIZACÍ, JSTE S JEJÍ PRACÍ SPOKOJENI?

0

Již rok je ve funkci velitele turnovské městské policie Luboš Trucka. Pod jeho vedením došlo ke kvalitativní změně, to musí vidět každý. Například ubylo kritizovaných odtahů špatně zaparkovaných vozidel, ale na druhou stranu se strážníci snaží být důraznější, více si věří a jsou komunikativnější. „Dobrý den, jsem nový strážník městské policie, když byste cokoli potřebovala, dejte nám vědět,“ řekl nedávno šokované majitelce jednoho z obchodů v Palackého ulici nováček v uniformě. Dnes se to vypráví jako historka ze života, ale o novém stylu to napovídá hodně.

„V průběhu loňského roku z různých důvodů odešlo devět strážníků, od letošního února ale máme opět plný stav 15 policistů. Když před pár dny odešel do důchodu náš nejstarší kolega, dosáhli jsme věkového průměru 27 let. Mezi strážníky jsou dvě mladé ženy, jejich přítomnost ve služebně i mimo ni je pozitivní, pěkná žena v uniformě většinou zvládne s odzbrojujícím úsměvem víc než muž,“ vypočítává změny Trucka.

Za loňský rok také výrazně přibylo případů, které turnovská městská policie řešila. V roce 2006 jich bylo 517 a vloni 1300! „Neznamená to, že by v Turnově výrazně narostla kriminalita, spíš jsme začali řešit přestupky, které byly dříve přehlíženy a také nám lidé častěji telefonují a žádají pomoc, což dříve nebývalo. Například za prosinec jsme řešili 140 případů, a to jsme mysleli, že je to vrchol možného, ale hned v lednu to bylo přes 200 případů,“ řekl Luboš Trucka.

Podle něho je nicméně mnoho dalších věcí, kde by byla přítomnost policistů na místě. Lidé stále poukazují na nedostatečnou přítomnost v ulicích, rádi by strážníky viděli častěji v okrajových částech města. Jak velitel městské policie uvedl, to by ale muselo být strážníků 25, aby byli všude tak, kde by je občané rádi měli. Turnovská městská policie nyní funguje nepřetržitě sedm dnů v týdnu. O víkendech v noci, kdy je přece jen v ulicích více živo, slouží najednou čtyři až pět strážníků. Bezpečnost ve městě také hlídají kamery, rozmístěné na důležitých místech, jako je náměstí nebo Nádražní ulice. Systém obsluhují z centrálního pultu právě městští strážníci.

Co se nejbližšího období týká, Luboš Trucka upozorňuje na konec tolerance řidičů, kteří zaparkují na náměstí před spořitelnou, kde se nově od ledna stát nesmí. Spíš zde očekávejte ale botičku než to, že vaše auto bude odtaženo. „Minulé vedení městské policie dávalo odtahovat auta, která třeba namísto pět metrů od přechodu pro chodce stála jen tři, nedivím se, že bylo mnoho lidí naštvaných a nadávalo nám. V roce 2005 to došlo tak daleko, že bylo odtaženo 250 aut. Vloni jsme dali odtáhnout jen 29 vozidel, která parkovala jednoznačně, kde se parkovat nesmí, třeba na místech vyhrazených invalidům,“ dodal Trucka.

A aby byl výčet novinek úplný, je třeba uvést, že turnovští strážníci mají nové auto. Neuváženě v minulosti koupené terénní vozidlo ruské výroby se spotřebou kolem 25 litrů na 100 kilometrů se podařilo vloni na podzim konečně (se ztrátou) prodat. Z peněz z prodeje byl v lednu zakoupen nový Renault Megane za 327 tisíc Kč. Kromě něho mají strážníci ještě starší užitkový Renault Kangoo.

Sídlo městské policie je v Turnově ve Skálově ulici čp. 68, tel. 481 366 600, 723 389 122, tísňová linka 156. Městský rozpočet na činnost policie letos pamatuje částkou ve výši 7050 tisíc Kč.

A co zbývá? Zbývají názory vás, čtenářů. Zlepšila se v poslední době práce městské policie, nebo ne? Co myslíte?

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.