KULTURNOV BYL DNEM OTEVŘENÝCH DVEŘÍ TURNOVSKÉ KULTURY

0

„Nultému ročníku Kulturnova se podařilo něco, čemu se těžko dá říkat cíl, spíš bláhové přání – Střelnice ožila a více se otevřela občanům Turnova,” pochvaluje si jeden ze dvou mluvčích akce Josef Uchytil. Kulturnov byl festivalem oslavujícím turnovskou kulturu a na jeho třech scénách se v sobotu 17. září vystřídalo bezpočet divadelních i hudebních souborů a všech možných i nemožných umělců. Děti se bavily v dětském koutku, dospělí popíjeli víno a na všech vystoupeních bylo plno. Přidali se dokonce i běžci, kteří před Střelnicí startovali a končili svůj závod a na pódiu Střelnice pak vyhlašovali vítěze.

„Kulturnov byl takovým dnem otevřených dveří Střelnice,” říká jednatel Kulturního centra Turnov David Pešek. „Byla to až nečekaně příjemná akce a u nás panuje veliká radost z toho, kolik lidí je součástí turnovské kulturní scény a chtějí se k ní aktivně hlásit. Jsem rád, že jsme mohli tak skvělou akci hostit a moc se těším na její první ročník příští rok,” dodává.

201609222254_rep_175_016_kulturnov

Podle Josefa Uchytila měl Kulturnov dva základní cíle – umožnit vzájemné setkání turnovských kulturních nadšenců a poukázat na nebývalé kulturní bohatství, které v Turnově máme. „Obojí sobotní akce naplnila měrou vrchovatou. Díky nepříznivému počasí (tedy hlavně předpovědi) se navíc Střelnice otevřela nejen obrazně a nabídla velmi příjemný pohodový zážitek,” pochvaluje si mluvčí Kulturnova. Všichni účinkující si podle něj zasluhují poděkování a hlubokou poklonu. „Celý den jsem prožíval pocity hrdosti až dojetí – obzvláště při krátkém představení divadelního souboru Nakafráno,” uzavírá Uchytil.

201609222254_rep_176_016_kulturnov

Kulturnov byl nultým ročníkem a už teď je jasné, že odstartoval tradici a že řádný první ročník bude příští rok v září zakončovat léto a zahajovat novou kulturní sezonu. Příští Kulturnov se bude konat opět na Střelnici, a to pravděpodobně v sobotu 23. září 2017. A diváci se můžou navíc těšit na vystoupení někdy trochu bizarních dvojic vylosovaných letos, mezi nimi třeba Čmukaře s Nakafránem či Josefa Uchytila s Ondřejem Halamou. Pak tu jsou ale i starosta s místostarostkami ve spojení s Mackie Messer Klezmer Bandem. O zábavu je tedy rozhodně postaráno.
Adéla Beranová, tisková mluvčí Kulturnova, adela.beranova@kcturnov.cz

KULTURNOV VZDAL HOLD VÁCLAVU FEŠTROVI A OSVĚŽIL TURNOVSKÉ KULTURNÍ DĚNÍ
Pro kdekoho to mohla být obyčejná sobota v půlce září, kdy už se shon ze začátku školy pomalu uklidnil a vlak nového školního roku si to pomalu šine přes louky, lesy a pole vstříc prvnímu pololetí. Nicméně ten, kdo trochu nastražil uši a oči, mohl zaznamenat tiché tepání z míst, kde by měl Turnov mít kulturní zázemí. Toto tepání bylo slyšet už řadu měsíců předem. A v sobotu 17. září se rozeznělo naplno a snad nikoho nenechalo na pochybách, že Turnov kulturně žije a že Střelnice může být opravdu plnohodnotným kulturním centrem. Tento den se totiž konal nultý ročník festivalu Kulturnov. Původně se sice akce měla konat venku, ale kvůli nepřízni počasí se musela přesunout dovnitř. Ani to ale nevadilo, a tak snad konečně Střelnice prolomila stigma nevole a mírného opovržení, které se kolem ní od jejího otevření vznášelo. Samozřejmě, že venkovní konání by mělo svojí svěží atmosféru, ale i přesun do vnitřních prostor měl něco do sebe, a každý kdo Kulturnov navštívil, ať už na celý den, nebo jen letmo, určitě bude souhlasit s tím, že mu na „Střeláku“ bylo prostě fajn.
n201609222257_rep_179_016_kulturnovProgram začínal úderem jedné hodiny a až do pozdních večerních hodin se před zraky diváků vystřídalo to nejlepší, co turnovské (a nejen to turnovské) kulturní podhoubí nabízí. Není nutné popisovat každé vystoupení zvlášť, protože to asi ani není možné. Dá se snad jen shrnout, že celý den vládla na Střelnici téměř rodinná atmosféra, která příjemně prostoupila každého, kdo dorazil. Někdo přišel na celý den, jiný jenom na chvilku. To, že se z akce stal takový „průchoďák“, ale vůbec ničemu nevadilo. Každý, kdo Kulturnov navštívil, si určitě odnesl svůj jedinečný zážitek a z úsměvů na tvářích se dá předpokládat, že za rok dorazí znovu.
Příští, první ročník oslavy turnovské kultury slibuje další porci skvělé zábavy a kulturní potravy pro všechny, kteří mají chuť. A protože byl nultý ročník věnován vzpomínce na Václava Feštra, tak se v duchu jeho myšlenek bude i pokračovat. Vašek byl totiž příznivcem propojování žánrů a různých odvětví. Proto se na konci letošního ročníku z „losudí“ vybralo sedm různých dvojic (divadelních, hudebních i jiných), které mají do příštího roku společně, vždy v těch vylosovaných dvojicích, nacvičit nějaké číslo. Určitě se tedy máme na co těšit.
Pokud něco v Turnově chybělo, byla to právě akce tohoto druhu. Festival, na kterém by se protnuly všechny kulturní sféry tohoto města a společně něco vytvořily. Velké poděkování patří všem, kteří se podíleli na organizaci, protože z pohledu návštěvníka to byl opravdu příjemně strávený den. Samozřejmě další díky patří všem vystupujícím, protože byli prostě báječní a diváci se výborně bavili. To největší díky si dovolím poslat tam, odkud se na nás dívá Vašek Feštr. Osobně jsme se sice neznali, ale z vyprávění o něm by se už daly sepsat legendy. Možná to tak nebylo, ale moje představy o kulturních akcích, které pořádal a které znám z vyprávění nebo z dětských vzpomínek, jsou přesně takové, jaký byl letošní Kulturnov. Je tedy dobře, že se na tuto tradici odvážil někdo navázat a doufám, že se na jeho odkaz nezapomene a bude se v něm pokračovat dál.
Zuzana Kolářová, TvA, zuza.kolarova@gmail.com

201609222254_rep_177_016_kulturnov

STŘELNICE PRO VŠECHNY
Myslím si (nebo alespoň doufám), že o tomto víkendu skončilo období, kdy byl Turnov rozdělen na dva tábory – zastánců a odpůrců nové Střelnice. A to nejen mezi lidmi, ale i mezi kulturníky. Akce Kulturnov! ukázala, že na Střelnici to prostě jde! Od dobrého zvuku, o který se postaral Pepa Novák, po využití skoro všech prostor Střelnice. Říkám „skoro“, protože si dovedu představit, že se scény příštího ročníku nově vzniklého festivalu rozšíří o další prostory, např. za plátnem kina nebo v kině samotném.
Velké díky patří všem účinkujícím, hlavně ale těm z bloku Zahrada. Někteří přijeli z opravdu velké dálky, aby akci podpořili a zavzpomínali společně na Vaška Feštra, který v Turnově konkurz písničkářů na festival Zahrada dlouhá léta pořádal. Hlavně ale byli tito přespolní překvapeni ze Střelnice a nadšeni z pestré a kvalitní turnovské kulturní scény a dle jejich prvních reakcí byli rádi, že mohli být u toho. Byl u toho určitě i Vašek. Podezírám ho totiž, že to počasí měl na svědomí tam shora právě on. Bylo by mu to ostatně podobné 🙂
Martin Holan, mj. organizátor folkových přehlídek a dílen, na Kulturnovu 2016 blok Zahrada (m.r.c.a@seznam.cz)

201609222255_rep_178_016_kulturnov

TURNOVŠTÍ NA SKVĚLÝ PROGRAM STAČÍ SAMI!
Pro mě Kulturnov znamená velkou radost. Turnovští jsou schopní udělat program z vlastních zdrojů, společně se bavit, užít si to. Nebylo to žádná besídka, ale uvolněná, příjemná akce. Jak lidé Střelnicí chodili, vnímali ji tak nějak jinak. Asi to bylo tou atmosférou, ale jakoby se ledy prolomily. Kulturnov do budoucna vidím jako prestižní akci, na kterou se budou jezdit dívat lidé zdaleka! Je to festiválek místní kultury se širokým rozpětím, žádná hvězda z televize není třeba. Turnovští si na skvělý program stačí sami!
Daniela Weissová, dramaturgyně KCT, weissova@kcturnov.cz

STŘELNICE JE NA AKCE TOHOTO TYPU PŘIPRAVENA
Myslím, že Střelnice takový festival potřebovala už dávno. Ukázala totiž, že je na to připravená a možností, jak program vylepšovat v dalších ročnících, je stále dost. Aktuálně je to třeba nová scéna za filmovým plátnem, kde vzniká klubové posezení pro asi čtyřicítku lidí. V říjnu tady zkusíme poprvé udělat cestovatelský klub. A možností na další scény a aktivity je zde mnohem víc. Těším se na další ročníky.
Karel Šírek, dramaturg KCT, kasirek@kcturnov.cz

201609222255_rep_180_016_kulturnov

DALŠÍ ROČNÍKY KULTURNOVA PŮJDOU JEŠTĚ DÁL
Nultý ročník překonal všechna má očekávání. S Davidem Peškem jsme si v sobotu ráno říkali, že si hlavně nebudeme dělat žádné ambice a že si to užijeme, ať to bude, jak bude. Stáli jsme potom po poledni ve velkém sále a začali chodit lidé. A nepřestali. Někteří odcházeli, další přicházeli a pak už jen přicházeli a přicházeli… Vytvořila se výborná atmosféra, lidem zářily oči, což se stává u akcí málokdy. Přišlo mně to, že se na Střelnici v její novodobé historii poprvé cítili jako doma. Kdyby naše snažení mělo jen tento jediný výsledek, že se Střelnice více otevřela lidem, byla by to bomba. Já ale věřím, že další ročníky půjdou ještě dál…
Alena Tomášová, moderátorka a mluvčí 0. ročníku Kulturnova

Další snímky najdete v samostatném albu na FB TvA – ZDE

201609222255_rep_180a_016_kulturnov

201609222256_rep_181_016_kulturnov

201609222256_rep_182_016_kulturnov

201609222256_rep_183_016_kulturnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.