SPORTMIX SPECIÁL I – SERIÁL NEJEN NA TÉMA GENERAČNÍ VÝMĚNY V TURNOVSKÉM SPORTU

0

Jestliže do vrcholového sportu dnes proudí obrovské peníze, ten výkonnostní a masový takovou výchozí pozici rozhodně nemá. Financuje se prakticky sám, ať už prostřednictvím členských příspěvků či z podpory drobných sponzorů, vesměs nějak „svázaných“ s daným oddílem. Ostatní už bývá na obětavých funkcionářích, kteří se snaží prodat sportovní úspěchy svého kolektivu, jak se dá – neustálým rozšiřováním členské základny, zvyšováním návštěvnosti anebo různými společenskými aktivitami, jako jsou plesy a třeba zábavy, které sice bývají výdělečné, ovšem ne vždy. Prostě sázka do loterie. Šetří se i tak, že sportovci jezdí na utkání vlastními auty, aniž by za to něco chtěli. Mají svůj sport rádi a dávají mu nejen svou energii, svůj čas, ale také právě vlastní peníze, kterých však není nikdy dost.

V uplynulé halové sezoně se nedařilo turnovským florbalistům a futsalistům, po letech slávy své pozice před časem opustili volejbalisté. V našem seriálu se k jednotlivým týmům podíváme. A začneme podle abecedy florbalem.

FLORBAL TURNOV

Ligová tradice už je minulostí. A-tým mužů TJ Turnov z národní ligy letos sestoupil, když nezvládl play-down s pražskými Tigers. Národní liga je v aktuální hierarchii třetí nejvyšší florbalová soutěž. Příslušností k ní od jejího samotného začátku v sezoně 2014/2015 tedy Turnov patřil k TOP 50 týmů v republice, což je úctyhodné. Sestupem do divize si výrazně pohorší. Divizí je po republice pět po 12 týmech, nicméně Turnovští stále budou patřit do české TOP 100.
V turnovském florbalu se za tu dobu objevilo několik zvučných jmen. Třeba Štěpán Matěcha hrával nejvyšší soutěž za Liberec a Mladou Boleslav, se kterou si zahrál i pohár mistrů. Také Radim Kolomazník nakoukl do nejvyšší soutěže v dresu Liberce, stejně tak, jako několik dalších turnovských hráčů, ale legendou je spíše díky svému dlouhodobému hráčskému a funkcionářskému působení v Turnově. Také mezi ženami je několik hráček, které se objevily v ženské extralize a na váze tomu neubírá ani fakt, že konkurence je tu přece jen o dost menší než mezi muži. V roce 2014 z juniorského MS přivezla bronz Leona Müllerová a v loňském roce dokonce stříbro Karolína Janatková. Vedle nich se v juniorské reprezentaci v minulosti objevil Jiří Pospíšil.

Členskou základnu oddílu tvoří zhruba 200 hráčů a hráček v rámci mládeže i dospělých. „Covid se samozřejmě na některých kategoriích výrazně podepsal, ale celkově příliš neublížil. Tématem, se kterým klub dlouhodobě bojuje, jsou trenéři. Těch je k zajištění chodu všech kategorií sice dostatek, ale vše je závislé na velkém nasazení několika mála jedinců, kteří tomu obětují většinu svého volného času. Vzhledem k tomu je potom bohužel omezena možnost kvalitativního posunu a jakýkoliv další rozvoj je dost složitý,“ říká manažer oddílu František Záleský.
A právě to je podle něj zřejmě jednou z příčin pádu z národní ligy. Jak dále uvedl, důležitým faktorem je, že prakticky všichni z hráčů se v minulosti pohybovali v regionálních mládežnických nebo nižších celostátních soutěžích, takže na tu úroveň zkrátka nebyli připraveni. „Když se s tím spojí neochota dělat něco navíc a dát florbalu absolutní prioritu, což už je na této úrovni nutné, tak je sestup asi logickým vyústěním. Celkově přístup velké části hráčů neodpovídal úrovni soutěže, ale někteří členové vedení klubu připouštějí, že je to z velké části i generační záležitost,“ prohlásil jeden z nich.

Na podporu ze strany Českého florbalu si v Turnově nemohou stěžovat, protože je prý v rámci možností maximální možná. Co se týká města, tak i tam se těch peněz mezi sportovní subjekty rozděluje relativně dost, ovšem vzhledem k tomu, kolik sportů a na jaké vysoké závodní úrovni včetně naprostých bizarností tu existuje, tak se asi nelze divit, že žádný z nich nebude příliš úspěšný. „To myslím v rámci velkého rozmělnění lidského potenciálu a finančních zdrojů. Tohle ovšem není žádná kritika, je to zkrátka fakt, se kterým musíme pracovat. Co je ale obrovským problémem a kruciálním bodem, kvůli kterému je potenciál turnovského florbalu k dalšímu rozvoji hodně snižován, je zoufalý nedostatek tréninkových prostor, přičemž tohle není problém jen náš, ale celkově všech halových sportů. Zároveň však vnímám, že ochota tohle řešit, je dlouhodobě na úrovni města minimální, byť se to poslední dobou trochu zlepšilo. Ohledně sponzorů máme velké rezervy, ale vzhledem k tomu, že florbal zatím není úplně divácky atraktivní sport, tak i zde nejsou naše možnosti příliš velké. Přesto bych chtěl všem, kteří nás podporují, moc poděkovat,“ říká za klub František Záleský.

Největším úspěchem pro florbalisty TJ Turnov jsou dva postupy do osmifinále poháru Českého florbalu v letech 2018 a 2019. Aktuálně se hodně pracuje na rozvoji spolupráce s okolními oddíly, v rámci projektu T.K.S. /https://www.florbalturnov.cz/florbal-t-k-s, a v rámci dívčí složky také na prohloubení spolupráce s FBC Liberec. Oddíl je aktivní také v mimosoutěžní činnosti. Pořádá poměrně hodně akcí, jako jsou např. soustředění, nábory, turnaje pro děti, minikurzy florbalu na základních školách, charitativní utkání, exhibiční utkání florbalu na vozíku, příměstský tábor, výjezdní utkání extraligy, výjezd na superfinále či výjezdy na letní vícedenní turnaje. Úkolem do budoucna bude tyto akce více zpropagovat a dostat mezi veřejnost. V každém případě – turnovský florbal má stále co nabídnout.

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.