SPORTMIX SPECIÁL: GENERAČNÍ OBMĚNA. HÁZENÁ

0

Turnov dlouho patřil k tradičním baštám nejenom regionální házené. Vedle občasných informacích z ženské a mládežnické kategorie toho na titulní stranu moc nebývá. Hází se dál na soupeřovy branky, nebo si jen lidé okolo malého míče přehazují v rukách horké brambory? Zanedlouho oslaví turnovští házenkáři 100 let založení svého klubu, jenž je tak zřejmě tím nejstarším, který v Turnově existuje. Balancuje nad propadlištěm dějin, anebo se záhy vrátí zpátky na výsluní? Současnost totiž rozhodně nevypadá žhavě, ale určitě je co rozdmýchávat.

Historie turnovské házené měla ještě poměrně nedávno svou mužskou složku. Jenomže snaha o její vzkříšení včetně spojení s nedalekým Železným Brodem přišla vniveč. V současné době má házená TJ Turnov 75 členů, a to převážně dětí, takže disponuje třemi mládežnickými a jedním ženským týmem.
Minižáci, mladší i starší žákyně budou hrát svou příští mistrovskou sezonu ve středních Čechách nebo přímo v pražském přeboru, protože v Libereckém kraji zůstali bohužel jediným oddílem, který dívčí házenou drží nad vodou. Své využití tak opět našla venkovní bašta házené v srdci Českého ráje – hřiště mezi mosty. „Po více než třiceti letech byly kvůli staré rozpadající se budově nově zrekonstruovány kabiny, kde se holky můžou konečně převléknout, umýt se a dojít i na záchod. Základní krok pro zlepšení tréninkových podmínek byl tedy učiněn a doufat snad můžeme v další investice, které sem budou nadále plynout a areál se bude postupně modernizovat tak, aby splňoval sportovní požadavky doby,“ věří předsedkyně Jana Nalezencová.

Kolem ní i nadále evidujeme okruh lidí s turnovskou házenou neodmyslitelně spjatých, ať už jde o legendárního Miloše Podzimka či Vlaďku Ševrovou, která z pozice bývalé hráčky přešla na trenérský post, kde už si nějaká ta léta úspěšně odkroutila. Zástupcem předsedkyně a organizačním pracovníkem je další trenér Marek Novák. Spojené funkce mají povětšinou také ostatní členové vedení klubu, jako jsou trenérka Jitka Lukáčová či vedoucí mužstva Soňa Hušková. Trenérem i vedoucím mužstva je Petr Hataš. Výčet doplňuje ještě z mladší generace nastupující trenérka Žaneta Palounková.

Jak dál uvádí Jana Nalezencová, největší sílu má TJ Turnov v žákovských družstvech, kde se věk pohybuje v rozmezí 6-13 let. Ženský tým má ze 70 % věkový průměr 18-22 roků a zbývajících 30 % tvoří hráčky ve věku 30-45 let. Těmi zřejmě nejznámějšími jsou Dagmar Aissi Klausová, která hrála několik let v Německu, a Jana Šteffanová, navrátivší se zpátky z působení v Bělé pod Bezdězem.

„Podmínky pro trénování jsou velice omezené, protože v zimních měsících využívá hlavní halu většina družstev pod hlavičkou TJ a získat více tréninkových jednotek je téměř nemožné. V letních měsících se dají využívat také venkovní hřiště, ale i tam je potřebná další investice, minimálně do povrchů. V současné době je to již v návrhu, který má vedení TJ na stole. Jinak podpora města je dle mého názoru takřka minimální, sponzorů máme poskrovnu a pomoc z házenkářského svazu je fakticky nulová, takže jednoduché to rozhodně není,“ říká na rovinu šéfka turnovské házené Jana Nalezencová.

Nejen ona vidí budoucnost házené v Turnově právě v mládeži, a tak prvořadým úkolem je navyšovat dětskou členskou základnu a k té samozřejmě získávat více kvalifikovaných trenérů. Důležité je prý také zdokonalit rozjetý projekt, jehož cílem má být vytvoření házenkářské sportovní třídy na vybrané škole. Ruku v ruce s tím má jít další pokračování a rozšíření kroužku házené ve spolupráci s organizací Žlutá ponorka. A do toho všeho je třeba pro zmnožení tréninkových jednotek najít další prostory a spolu s těmi stávajícími je ve spolupráci s TJ, a hlavně taky s městem modernizovat, jako je tomu v případě již zmíněného venkovního hřiště, kde bylo v loňském roce postaveno nové zázemí se šatnami, sprchami a WC.

Přitáhnout diváky do hlediště je v dnešní době velmi složité nejenom u házené, ale s návštěvností bojují funkcionáři vesměs ve všech sportovních odvětvích. „Nám se návštěvy začaly zvyšovat hlavně díky rodinným příslušníkům, kteří chodí podpořit svoje děti, ale chodí také jejich kamarádi. Začali jsme hojně využívat Facebook, kvůli větší informovanosti chceme zaktualizovat také webové stránky, tak uvidíme, co z toho vznikne. Doufáme, že to přitáhne ještě více lidí, a hlavně třeba ty, kteří házenou už nehrají, ale stále k ní mají nějaký vztah. Snad se tak házená vrátí zase do předních pozic, jako tomu bylo v nedávné minulosti. Určitě máme na čem stavět a budeme rádi za jakoukoliv pomoc a podporu, kterou si náš klub díky své dlouholeté historii rozhodně zaslouží,“ mává obrazně vztyčenou vlajkou předsedkyně házenkářského oddílu TJ Turnov Jana Nalezencová.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.