SPORTMIX SPECIÁL II – SERIÁL NEJEN NA TÉMA GENERAČNÍ VÝMĚNY V TURNOVSKÉM SPORTU

0

Pokračujeme ve volném seriálu sportovního redaktora TvA na téma současných problémů turnovských kolektivních sportů. V uplynulé halové sezoně se nedařilo turnovským florbalistům a futsalistům, po letech slávy své pozice před časem opustili volejbalisté. V našem seriálu se k jednotlivým týmům podíváme. Minule to byl florbal, nyní je na řadě futsal.

FUTSAL, II. liga západ, muži
V letošním mistrovském ročníku 2022 – 2023 neuspěl ani TJ FC Dalmach, tedy uskupení v minulosti složené z hráčů DALiměřic a MáCHovy ulice, které v roce 2021 oslavilo 30 let svého trvání. Po dlouhém působení v ligovém futsalu letos tým po nevyrovnaných výkonech spadl a řešila se otázka – co dál!? Odpověď dala valná hromada, resp. lidé s futsalem bytostně spjatí. „I kdyby nám řídicí orgán z nějakých důvodů nabídl setrvání v lize, neakceptovali bychom ji. Probírali jsme také možnost úplného odstoupení z mistrovských soutěží, ale Jaroslav Mencl řekl NE a vzal si to za své. Takže se pojede dál, samozřejmě o stupínek níž, tedy v divizi,“ informoval hrající předseda FCD a kapitán týmu Aleš Krejčík.

Podle něj vzniklá situace rozhodně nemá nic společného s covidovou epidemií, jak se leckde říká. „Tréninková morálka na jediném středečním tréninku byla lepší než před covidem. Jenomže X let tuhle soutěž, která už má svou vysokou kvalitu a dnes do ní vstupují kluby s vysokými ambicemi, hrají prakticky stejní lidé, a dalo by se říct už stará garda. Z různých důvodů postupně odcházejí také některé opory, jako byli třeba bratři Hurtové. Jsme sice jedna rodina, ale čas se zastavit nedá. A nebudeme si nic nalhávat, nastupující generace má prostě jinou mentalitu. Srdcaři jako Jára Mencl nebo Jirka Šimek mladší s Markem Banghou a další nebudou přibývat, naopak,“ je skeptický jeden z členů zlaté éry.

Podle Krejčíka je největší současnou bolestí a jednou z hlavních příčin pádu z vydobytých pozici kolize s povinnostmi ve fotbalových klubech, z jejichž hráčů je futsalové mužstvo složeno. Spoluhráče dodávají např. Pěnčín, Rovensko, Sedmihorky, Turnov i Přepeře. „Dnešní doba rozhodně není jednoduchá. Někteří musí živit rodiny a do práce chodí často i o víkendech. Skloubit futsal s fotbalem je opravdový kumšt, a asi nemá cenu kluky zatracovat jenom proto, že mnohdy dávají přednost velkému fotbalu.“
Vedle sportovního hlediska je dnes více než dřív potřeba zohlednit také ekonomickou stránku věci. Na této úrovni musí klub zajistit spoustu předepsaných náležitostí, jako je třeba povinný kamerový záznam, bezproblémově musí fungovat pořadatelská služba, hlasatel aj. Neustále rostou také náklady na pronájem haly, o dopravě na zápasy nemluvě.

Vzhledem k početnému táboru příznivců a sportovní tradici srdce Českého ráje je dobře, že i tuhle káru potáhnou lidé kolem TJ FC Dalmach dál. Už nemá smysl řešit rébus s výší mistrovské soutěže. Mnohem důležitější je, že radost z rychlé hry pod střechou tu zatím zůstává pro všechny.

Související články (celkem 5)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.