LETNÍ PŘEMÍTÁNÍ O VALDŠTEJNĚ

0

(aktualizace) Zima. Přesněji jeden z mála letošních lednových zimních dnů. „Haló, nejste náhodou na hradě?, přijeli mi příbuzní z Ameriky, hned zase odjedou a já bych jim chtěl ukázat místo, které mám rád,“ takhle jsem úpěnlivě prosil do telefonu tehdy ještě slečnu Kouckou. Ta, i když byl mráz a nepohoda, samozřejmě na „svém“ Valdštejně byla. A také nám neoficiálně pootevřela vrátka a já se mohl pochlubit Amíkům jedním ze skvostů kraje.

A když potom jsme se na chvíli zastavili u Kouckých na hradě v kanceláři, kde kastelánka Andrea připravovala plány na nadcházející sezonu a její otec Ladislav (viz Češi Českého ráje) v rohu kanceláře lepil další model jednoho z českorajských hradů, tehdy jsem to definitivně pochopil. Copak Amíci, ti byli nadšeni ze samé podstaty historické památky, já si uvědomil něco daleko důležitějšího: Být doba, kdy císař za dobré služby rozdával rytířům své statky (takhle například přišel k Hrubému Rohozci rod Walderode), měl by hrad Valdštejn dát v léno rodu Kouckých z Valdštejna (a Tatobit). Předem se omlouvám, jestli jsem někdy pochyboval, ale v tu chvíli se vše proměnilo v jistotu. Nikdo jiný než kdokoli z Kouckých prostě a jednoduše za náš Valdštejn zodpovídat nemůže! Tečka.

n200707031939_zap_176_07_kastelankaZa půl roku se událo mnohé, ze slečny Koucké se stala mladá paní a docela krásně jí kyne bříško. Co teď?, říkali si na radnici. No, nedá se nic dělat, ale musíme vyhlásit výběrové řízení, když nám kastelánka půjde na mateřskou. Vyhlásili. Pět uchazečů se ucházelo. Mezi nimi i „starý“ pan Koucký z pozice nočního hlídače hradu. „Nikdo z nich nás nepřesvědčil, výběrová komise doporučila schválit radě města model, se kterým přišli Koučtí,“ komentovala výsledek starostka města Hana Maierová (hrad patří městu, to psáno pro letní návštěvníky Českého ráje, aby věděli).

A ten model? Pan Koucký dočasně převezme hrad a jeho dcera dál bude dělat účetnictví a další věci. Jak to bude doopravdy? Prostě na Valdštejně dál budou všichni i s miminem, jeho kojící matkou a občas asi i s jeho otcem. Tohle všechno ještě musí v polovině července schválit radní města. Divil bych se ale, kdyby si na hrad chtěl jít sednout někdo z nich. Valdštejn prostě je ve správě Kouckých (Jurášových) a je to dobře. Pro hrad i pro nás!

Aktualizace: Ano, radní města navržený model v polovině července schválili, hrad zůstává „v držení rodiny Kouckých“.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.