SPORTMIX SPECIÁL: 90 LET STOLNÍHO TENISU V TURNOVĚ

0

Aktuálně největší oddíl stolního tenisu v okrese Semily a druhý největší v Libereckém kraji vznikl v roce 1933. Založen byl panem Trojnou, který jej zpočátku také financoval. Na začátku oddílové tradice se hrálo v různých hernách jako např. v restauraci U vola proti starému kinu či na Střelnici. Tam se po roce 1945 konaly vyhlášené turnaje, kterých se účastnili i tehdejší reprezentanti Andreadis, Štípek, Tereba, Kolář a další. V té době se hrálo formou smíšených družstev složených ze čtyř mužů a dvou žen. Hrála se Pojizerská liga.

Od roku 1955 se začalo hrát systémem pětičlenných družstev mužů, kde první tři hráli systémem každý s každým, zbylí dva proti sobě a čtyřhra. Hrálo se tedy všech 14 duelů v utkání – 9 a 5. Ženy hrály ve tříčlenných družstvech systémem každá s každou a jedna čtyřhra. Zpočátku se v turnovském oddíle nejvíce dařilo bratrům Křivanovým, Záhorovi a Matějíčkovi, v šedesátých letech pak Heleně Holasové, nyní Goldové. „Z našich odchovanců lze vyzdvihnout také Miloše Jáče, který ještě dnes i ve svém pokročilém věku neustále sbírá body v okresním přeboru. Z další generace úspěšných hráčů můžeme jmenovat Vladimíra Jelínka a Honzu Zajíčka, kteří oba aktuálně hrají v Německu,“ vypíchl jednatel oddílu Jan Varcl.

Druhá polovina 60. let znamenala jakýsi útlum v činnosti, ale v roce 1969 nastala obroda stolního tenisu v Turnově, a to hlavně zásluhou Vladimíra Špíny, jenž stál za sloučením tří oddílů – Slavoje, Lokomotivy a Dukly. „Od té doby všichni hráči a hráčky z Turnovska hráli v našem oddíle v Sokolovně pod názvem Slavoj Turnov a členská základna a počet družstev v soutěžích se začaly utěšeně rozšiřovat,“ vrátil se v čase pamětník Varcl. Jak dále připomněl, za dob normalizace oddíl jezdil na soustředění na chatu OSP do Hamru na Jezeře, kam s nimi jezdili také kamarádi z jiných oddílů, kteří se účastnili turnaje „Granátová pálka“. Soustředění bývala třídenní v rámci přípravy na novou sezonu, a šlo hlavně o nabírání fyzičky v různých sportovních aktivitách. Mládež v té době jezdila na soustředění nejprve na Košov a pak do domu dětí v Lomnici nad Popelkou, kam se sjížděli mládežníci z celých Čech. Na těchto soustředěních se na jejich zdárném chodu podíleli mj. i turnovští trenéři.

V roce 1978 oddíl započal tradici turnajů dospělých pod názvem „Granátová pálka“. Nejprve se odehrával na sále sokolovny, později v nově přistavené sportovní hale. Turnaje se zúčastňovali hráči a hráčky z celého Československa. Byli mezi nimi také tehdejší reprezentanti Josef Plachý, Hana Valentová ad., kteří v současné době působí jako reprezentační trenéři. Turnaje byly mezi hráči tak populární, že po jejich skončení zde téměř všichni zůstávali na závěrečném posezení v zasedací místnosti Sokolovny a skoro nikdy tady nechyběly kytary, housle, a hlavně velká pohoda.

Turnovští stolní tenisté nezapomínali ani na školní mládež z Turnova a okolí. Turnajů pro ni pořádaných se účastnili i žáci a žákyně z Příšovic, Jenišovic a Rovenska. „Bohužel v současné době tyto turnaje pro nezájem škol již nepořádáme. Naopak vznikl nový projekt odboru školství, v jehož rámci v dubnu probíhá sportovní dopoledne pro žáky čtvrtých tříd, v němž jsme aktivně i hráčsky zapojeni, a takto jsme do našich řad už získali několik nových hráčů a hráček,“ přiblížil představitel oddílu. Ten v roce 1979 po vzoru „Granátové pálky“ začal pořádat turnaj také pro žactvo, a to pod názvem „Kozákovský achát“. Na toto sportovní klání do srdce Českého ráje přijížděli mladí vyznavači ping-pongu z celého Československa. „Oba turnaje bohužel skončily na nešvaru tehdejší společnosti, kdy se stalo módou jezdit pouze na turnaje, kde místo věcných cen byly odměny pouze finanční, což krásné umělecké výrobky z achátů a českého granátu nebyly. Je smutné, že tato tradice nebyla obnovena ani po roce 1990,“ povzdechl si Jan Varcl.

V roce 1980 vznikla podniková liga družstev, v níž mohli svou výkonnost vzájemně otestovat jak registrovaní, tak i neregistrovaní hráči. Jak už sám název napovídá, do této soutěže přihlašovaly podniky z Turnovska svá družstva sportumilovných pracovníků, kteří si takto mohli poměřovat své dovednosti s „kolegy z jiných firem“. Bohužel také tato soutěž zanikla po roce 1990 z důvodu nezájmu závodů či podnikatelů.

Sečteno a podtrženo, celuloidový míček nad nízkou síťkou v Turnově pak létal v podstatě už jenom v rámci mistrovských soutěží jednotlivých kategorií. Ženy hrály druhou ligu nepřetržitě od roku 1984. V současné době však již ligu nehrají. To muži hráli několik let druhou, a dokonce i první ligu, když tehdejšími soupeři jim byly Zlín, Olomouc nebo Brno. Za Zlín hrál v té době jako žák třeba nynější reprezentant Tomáš Konečný. Po roce 1989, kdy se ve městě „dělila“ sportoviště, získali turnovští table-tenisté útočiště v Sokole. Zde mají vlastní hernu, kde hrají okresní mistrovská utkání. Ta krajská se odehrávají na velkém sále v Sokolovně. Tréninky probíhají jak ve stabilní herně v prvním patře Sokolovny, tak i na velkém sále.

Přes 10 let oddíl pořádá pro svou mládež v sokolovně letní soustředění. V roce 2017 navázal spolupráci s oddílem stolního tenisu z partnerského města Niesky, se kterým každoročně pořádá reciproční soustředění dětí se střídavým hostitelstvím. V přátelských utkáních se ovšem aktivně střetávají také dospělí hráči. „V posledních letech se stále více zaměřujeme na práci s mládeží, která se nám vyplácí. S některými jezdíme na republikové turnaje. V kategorii U11 patřil náš hráč mezi první desítku v republice. Dále se zúčastňujeme i republikových soustředění. V současné době máme několik nadějných hráčů, z nichž si velkou pozornost zaslouží Toník Csizmazia, který se umisťuje na předních místech na turnajích v rámci ČR. Naposledy skončil v Praze na 2. místě. Špatně si nevedeme ani na krajských turnajích, kde v jednotlivých divizích obsazujeme přední příčky,“ je patřičně hrdý na úspěchy turnovských odchovanců nestárnoucí Honza Varcl, který oddíl táhne od roku 1975 až doposud s tím, že se stará nejenom o chod oddílu, ale jako trenér se věnuje právě mládeži, s níž jezdí po okresních, krajských a republikových turnajích. Jinak mládež trénuje dvakrát týdně na sále Sokolovny, kde je možné postavit až deset stolů, takže průměrná docházka, která bývá ve středu 25 až 30 a v pátek 15 až 20 hráčů, je vždy více než slušně pokryta.

Oddíl se může pochlubit taktéž kvalifikovanými rozhodčími, kteří rozhodují extraligové a ligové zápasy v Liberci a Mnichově Hradišti. Dále pak jezdí na republikové turnaje či přebory, ale i na mezinárodní turnaj do Prahy. Jeden z turnovských rozhodčích řídil jako zástupce české republiky dokonce zápas na mistrovství světa středních škol na Maltě! To však není jediný mezinárodní otisk města granátů. Někteří hráči veteránského věku se účastní veteránských turnajů, někteří zvládají i start na ME či MS veteránů. Zkrátka, turnovský oddíl stolního tenisu má nejen dlouholetou tradici a velmi dobré zázemí, ale i hodnotné sportovní výsledky. Kdo se o tom chce přesvědčit a hru za stolem si vyzkoušet, je prý v jeho řadách kdykoliv vítán!

Další informace najdete ZDE.

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.