TURNOVŠTÍ ŠKOLÁCI BYLI VE ŠVÉDSKU

0

Již třetím rokem probíhá mezinárodní spolupráce učitelů a žáků ze Základní školy ve Skálově ulici v Turnově se žáky a učiteli ve švédské Alvestě. Město Turnov a Alvesta mají podepsanou smlouvu o vzájemné spolupráci a partnerství, jejíž nedílnou součástí spolupráce jsou i vztahy mezi mladými lidmi. Historicky první byly již kontakty našich sportovců se švédskými v Alvestě ještě za dob totality.

Tehdy šlo převážně o kontakty orientačních běžců pod vedením Václava Zakouřila. A byl to právě on, kdo před časem oslovil vedení školy ve Skálově ulici s možností spolupráce s partnery ve Švédsku. A tak již v roce 2006 navštívili naši žáci a učitelé Alvestu poprvé.

 

Vloni jsme uvítali naše švédské přátele v Turnově a Českém ráji a letos byla řada opět na nás. A tak se 10. září do jižního Švédska vypravila další výprava našich školáků pod vedením zkušeného „Švéda“ Vaška Zakouřila. Zájezdu se zúčastnilo 30 žáků 8. a 9. ročníků, vybraných na základě studijních výsledků, jazykových dovedností a sportovních úspěchů.

 

n200810161841_zap_453_08_alvestaV Alvestě jsme strávili celý týden. Ubytováni jsme byli v turistické chatě v severském lese. Nádherné podzimní počasí bylo tou pravou kulisou pro severskou přírodu během našeho pobytu. Během naší návštěvy jsme podnikli několik výletů, jezdili jsme na kanoích po ledovcovém jezeru, sbírali houby nadprůměrných velikostí, navštívili nádherné severské kostely, zastavili jsme se u starých runových kamenů z dob Vikingů, zasportovali jsme si v nádherné přírodě.

 

Tradičně jsem byli hosty základní školy Gronskulanskolan v Alvestě. Během dvou dnů mohli naši žáci zažít atmosféru výuky ve švédské škole, okusili švédskou stravu ve školním restaurantu, zahráli si přátelská utkání ve fotbale i florbale. Hezkým zážitkem byla také návštěva plaveckého bazénu v Alvestě, informačního centra a města Vaxjo. Nebývalým zážitkem bylo nakupování ve švédském supermarketu, kde je možné nejdříve bonbóny ochutnat a pak si je na váhu nakoupit… Velmi pěkné zážitky jsme si odvezli z návštěvy skanzenu v Huseby, kde jsme si prohlédli historickou faktorii, která byla založena na vodním pohonu (elektrárna, pila, mlýn, Archimédův šroub k vysoušení bažin). Nevšední byla návštěva interaktivního muzea přírody a krajiny jižního Švédska.

 

n200810161841_zap_454_08_alvestaA co říci na závěr? Vše se zdařilo, vrátili jsme se plni dojmů, zážitků a zdrávi. Po celou dobu pobytu jsme měli připravený program za spolupráce s pane Franzénem (Zona) a Vaška Zakouřila. O naše žaludky a hlavně bezpečnou cestu se starali manželé Müllerovi. A že to byla cesta velmi zajímavá, o tom svědčí nejen tři cesty trajektem přes Baltské moře, ale také unikátní přejezd úžiny mezi Švédskem a Dánskem přes supermoderní most, který je zčásti nahrazen podmořským tunelem.

 

Autor:

Mgr. Roman Mareš, ředitel školy, účastník zájezdu

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.