PODZIMNÍ VÝSTAVY A KINO

0

Výstavám na Turnovsku aktuálně vévodí nově otevřená síň Viléma Heckela a celkově i dům čp. 72, který muzeu poskytuje rozšíření výstavní plochy a zázemí. Je tu i výstava světově uznávaného grafika Pavla Hlavatého – ten při této příležitosti vytvořil originální grafiku na téma Turnovska. V muzeu jsou k vidění také dvě výstavy na téma geologie. Další výstavy jsou připraveny v Galerii Granát, v knihovně, na Střelnici aj.

KINO SFÉRA VE STŘELNICI
Promítá se denně, program najdete na https://www.kulturaturnov.cz/program/kino

MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ, Skálova 71, tel. 481 322 106, www.muzeum-turnov.cz. Otevírací doba muzea je denně kromě pondělí v době 9.00–17.00 hod.

Rozšířené expozice:
* DŮM 72. Zrekonstruovaný dům s číslem popisným 72 ve Skálově ulici bude sloužit jako multifunkční objekt turnovského muzea. Slavnostně otevřen byl 7. září. Zpřístupněny byly nové výstavní a expoziční prostory: Výstavní síň Viléma Heckela, expozice luminiscence, výstavní sál mineralogické expozice a víceúčelový sál.

* VÝSTAVNÍ SÍŇ VILÉMA HECKELA. Významná osobnost české i světové fotografie a horolezectví má v turnovském muzeu vlastní výstavní prostor v multifunkčním domě čp. 72. Ten byl slavnostně otevřen 7. září. Je zde vystavena asi třicítka jeho fotografií a osobní věci. Jedná se o trvalou expozici, která volně navazuje na expozici horolezectví.

Výstavy:
* PAVEL HLAVATÝ – NÁVRAT DO RÁJE. Výstava grafického díla rodáka z Albrechtic u Sychrova, nositele více než 60 mezinárodních ocenění.
Pavel Hlavatý (*1943) je spjatý vedle Turnovska zejména s Havířovem, kde strávil dlouhé období svého tvůrčího života v letech 1966-2012. Při příležitosti zahájení výstavy bylo také pokřtěno nové grafické panorama Turnova, které autor letos pro město vytvořil a které si bude možné zakoupit. Komentované prohlídky výstavy s grafikem Pavlem Hlavatým: úterý 26. září od 17.00 hodin a neděle 15. října od 15.00 hodin.
* JAK VZNIKAJÍ HORY. Výstava bude doslova celoplanetárního rozsahu a jedno téma dokonce přesáhne hranice naší planety. Výstava totiž představí geologické procesy probíhající uvnitř naší planety, které se projevují na jejím povrchu vznikem sopečné činnosti, zemětřesení, horských masivů, příkopových propadlin nebo geomorfologických tvarů. Zahájení výstavy ve čtvrtek 21. září od 17.00 hodin. Výstavní sál muzea do 5. listopadu 2023.
* JAK VZNIKAJÍ HORY: NEROSTNÉ BOHATSTVÍ HORSKÝCH MASIVŮ. Výstava Nerostné bohatství horských masivů, která, jak již název napovídá, představí nerostné bohatství vázané na horské masivy. Minerály z horských oblastí totiž patří mezi nejatraktivnější ukázky minerálů vůbec. Jejich vznik je bezprostředně spojen se zrodem pohoří, a je tak doplňujícím střípkem do celé skládačky geologických procesů probíhajících na Zemi. Ty budou představeny na druhé výstavě „Jak vznikají hory“, která bude otevřena v druhé polovině září. Kamenářský dům do 5. listopadu.
* POUŤ RÁJEM: MÉNĚ ZNÁMÉ KOSTELY ČESKÉHO RÁJE. Přes léto až do podzimu je v atriu muzea instalována venkovní panelová výstava s tématem regionálních kostelů. Představeny jsou místní kostely sv. Jiří v Jenišovicích, Nejsvětější Trojice v Loukově, sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích, sv. Jiří v Přáslavicích, sv. Jakuba Většího v Přepeřích, sv. Václava v Rovensku pod Troskami, sv. Filipa a Jakuba ve Všeni a z pera kolegů z Mladé Boleslavi kostely sv. Václava v Bosni a Nanebevzetí Panny Marie v Mohelnici nad Jizerou. Atriu muzea do 12. listopadu.

Panorama Turnovska, grafika Pavla Hlavatého

* DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH je otevřen denně kromě pondělí od 9.00 do 16.00 hodin. Je zde nová celoroční výstava s názvem: Od jara do zimy, rok hospodáře. Expozice, která v průběhu roku projde několika proměnami, je doplněna o prezentaci téměř zapomenutých a opomíjených obřadů a obyčejů, které provázely od jara do zimy život našich předků v osobní i společenské rovině.
V sobotu 23. září se tu koná Svatováclavské posvícení a loutkářská pouť.

* MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA, Jeronýmova 517, Turnov, tel. 481 321 470, e-mail: info@knihovna.turnov.cz, www.knihovna.turnov.cz.
Výstavy:
* Stanislav Janiga: Linoryty. Autorská výstava výtvarníka a učitele výtvarného oboru ZUŠ Turnov (září – listopad).
* Chvilka pro pohádku: Ilustrace dětí z mateřských škol. Na motivy knížky Chvilka pro pohádku spisovatelky Ivony Březinové děti malují průběžně obrázky ze známých pohádek. Postupně je vystavujeme v prostorách knihovny. Výstava je součástí projektu Bookstart S knížkou do života (září – listopad).
* Chvilka pro pohádku: Keramika. Výstavu výtvarných prací doplňují také pohádková keramická díla dětí výtvarného oboru keramiky ZUŠ Turnov. S dětmi výstavu připravila učitelka Tereza Vokounová (září – listopad).

* FOTOKLUB SAFÍR. Foyer Střelnice – výstava oceněných fotografií 43. Národní soutěže fotografie. Výstava probíhá do 3. října.

* GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje 4, Turnov. Přijďte se podívat na celoroční výstavu granátových šperků. Dozvíte se o granátu mnohé zajímavosti ve výkladu odborného průvodce o těžbě a zpracování českého granátu. Ukázky broušení českého granátu a zlatnických profesí vysazování a zasazování českého granátu. Otevřeno: pondělí 10.00-12.30 a 13.00-17.00 hodin, úterý až pátek 9.00-12.30 a 13.00-17.00 hodin. Doprovodná výstava: V zahradě – obrazy turnovské výtvarnice Vlasty Matoušové.

* SYNAGOGA TURNOV, www.synagoga-turnov.cz, Krajířova ulice. Otevřeno denně kromě pondělí 9.00–17.00 hodin.
Výstava: VZPOMÍNKY. Výstava obsahuje vyprávění pamětníků oživujících zážitky z období protektorátu a je volným pokračováním připomenutí 80. výročí odsunu židovských obyvatel z Turnova. Výstava v synagoze probíhá od 1. srpna do 1. října.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.