PŘÁL BYCH VÁM, ABY VZÁJEMNÁ POSPOLITOST V PŘEPEŘÍCH ZŮSTALA I V DALŠÍCH GENERACÍCH, POPŘÁL OBCI LIBERECKÝ ARCIDĚKAN

0

Poslední červnový víkend patřil na Turnovsku především oslavám 700 let obce Přepeře. „Osídlení tady bylo možná už před pěti tisíci lety, nicméně opravdu první písemná zmínka o Přepeřích je z roku 1323. Za tu dobu naše obec prošla významným rozvojem. Stěžejních je posledních 150 let. Do nynější podoby se obec rozvinula v období první republiky. Tehdy měly Přepeře kolem třinácti stovek obyvatel. Dnes jich máme zhruba tisíc. Další rozvoj nastal v poválečných letech. Dnes tu máme mateřskou a základní školu, aktuálně chystáme její přístavbu, což je jeden z hlavních úkolů na nejbližší roky. Podařilo koupit větší objekt v centru obce, který budeme opravovat, čeká nás zásadní oprava velkého mostu přes Jizeru. Jednu stavební sezonu nebude možné projet směrem na Modřišice,“ takto stručně shrnul historii, současnost i blízkou budoucnost starosta Přepeř Luděk Sajdl při slavnostním zahájení oslav v sobotu 24. června v pravé poledne. Jak dodal, přál by si, aby obec byla dalším generacím předána v co nejlepším stavu a mohla dobře fungovat další desetiletí a staletí.

K oslavám si Přepeřští přizvali vzácné hosty. Náměstek hejtmana Libereckého kraje Petr Tulpa ocenil zejména novou knihu, která byla k výročí vydána. Dává podle něho naprosto perfektní obraz toho, co se v obci a jejím okolí dělo v průběhu staletí – od Keltů po současnost.
„Jdeme společně vedle sebe přes 700 let. Přál bych vám, aby rozvoj Přepeř probíhal, jak si zdejší lidé budou přát. Není úplně důležité, kolik vznikne staveb, nebo kolik kilometrů silnic bude opraveno, mnohem důležitější podle mě je, aby se vám tady společně dobře žilo, aby se akcí, jako jsou nyní tyto oslavy výročí obce, mělo potřebu účastnit co nejvíce obyvatel, aby Přepeře byly místem, kde se bude dobře žít,“ řekl starosta sousedního Turnova Tomáš Hocke.
Oslav se zúčastnil také liberecký arciděkan Radek Jurnečka. „Je to již 12 let, co jsem odsud odešel. Ale na těch předchozích 13 let mezi vámi, na to se nedá zapomenout. Procházel jsem dnes kolem kostela, který jsme všichni společně dávali dohromady, deset let trvalo, než byl chrám postupně opraven. A když se potom pro obec hledal znak, posloužil právě kostel zasvěcený svatému Jakubovi. Svatojakubská mušle, která dnes vodí statisíce lidí do Santiaga de Compostella, dnes znaku obce vévodí. Ta mušle není jenom symbolem putování, je to především o hledání smyslu života. Přál bych všem lidem, kteří v Přepeřích žijí, nebo sem patří, aby vždy nacházeli radostnou a pokornou mysl a smysl své existence hledali v tom nejkrásnějším, co je v každém z nás – v ochotě milovat a být milován. Mezi lidmi tu byli vždy dobré, přátelské vazby. Když jeden potřeboval, ostatní přišli pomoci. Dnes se to možná už tolik nenosí, ale přál bych vám, aby právě tato pospolitost v Přepeřích zůstala i v dalších generacích,“ popřál místním Jurnečka.

Přepeře mají novou knihu, která shrnuje její historii a současnost s výhledem do budoucna. Bude zcela po zásluze ozdobou soukromých knihoven místních i přespolních. Kniha vznikla v autorském kolektivu pod vedením zdejšího rodáka Pavla Jakubce, v současnosti ředitele Státního okresního archivu v Semilech. „Co popřát obci a jejím lidem do dalších nejméně 700 let? Abyste zůstali pořád stejní. Při tvorbě knihy jsme s kolegy zjistili jednu důležitou věc: I když podobných knížek máme za sebou desítku, Přepeřští jsou naprostý originál. Nemyslím to vůbec zle, naopak – cítím tady velkou soudržnost a přátelský duch. To, o čem mluvil Radek Jurnečka mohu potvrdit. Suverénně nejvíc spolků fungovalo v Přepeřích, měli jsme jich tady kolem třiceti, a to nebylo nikde v okolí,“ uvedl Jakubec.
Na knize spolupracovalo 21 lidí – od autorů jednotlivých textů až po grafika. Práce na ní začaly již v roce 2017. „S nápadem na podobné knihy o obcích přišla v roce 2013 Dobra Lukešová ze Sezemic, kniha o této obci byla první. V roce 2016 následovaly Kacanovy, v roce 2018 Příšovice, v roce 2019 Všeň a v roce 2020 Pěnčín. Mezitím vznikla v roce 2022 bez pardonu obří kniha o lomnických školách, ale Přepeře, jak lze u rodné obce očekávat, atakují čtyři stovky stran. Práce na knize byla pro mě velkou radostí. A teď jen doufám, že se lidem bude líbit a bude jim dávat ucelený pohled na místo, kde žijí a pracují,“ uzavřel Pavel Jakubec.

Oslavy zahájilo páteční divadelní představení zdejších ochotníků (foto Jiří Kubát)

Vystoupení dětí přepeřské základní školy…

Knihu o obci pokřtil starosta Luděk Sajdl. Kniha nebude v běžné distribuci, vyšla v nákladu tisíc výtisků a k dostání je na Obecním úřadě v Přepeřích. Stojí 500 Kč.

Pavel Jakubec a část autorů knihy o Přepeřích…

…když jsou děti na jevišti…

…na novou knihu se stálo v areálu bývalého Svazarmu, kde se konala hlavní část oslav, ve frontě…

Mackie Messer Klezmer Band…

…zájemci si mohli prohlédnout i netradiční výzdobu interiéru malé vodní elektrárny…

…druhá část oslav probíhala u „autobusu“…

Nedělní mši svatou v kostele celebroval litoměřický biskup Jan Baxant (foto Jiří Kubát)

Oslavy zakončil koncert Jiřího Stivína (foto Jiří Kubát)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.