TRAGICKÝ SILVESTR: VE SKALÁKU SPADL HOROLEZEC A ZABIL SE

0

Poměrně tragická je bilance posledního dne roku 2010 a půlnočních oslav. Od rána 31. prosince do hluboké silvestrovské noci zahynulo v Česku podle zprávy agentury ČTK devět lidí. Na jihu Moravy zemřel při požáru senior, muž v Brně nepřežil skok z balkónu, důchodci v Ostravě explodovala pyrotechnika v rukou a například ve Štramberku se na náměstí opily děti do němoty. Na Vysočině zemřela žena zřejmě po požití většího množství alkoholu, na Kroměřížsku nepřežil mladý řidič dopravní nehodu, tragická nehoda na Svitavsku má na svědomí dva lidské životy. V centru Prahy se o silvestrovské noci zranilo podle údajů policie 24 lidí, sedm bylo převezeno do nemocnice. Do smutných statistik se tentokrát zapsalo i Turnovsko.

Poslední den roku 2010 odpoledne do Hruboskalského skalního města vyrazila parta horolezců, kteří chtěli Silvestr oslavit výstupem na skálu zvanou Maják. Jeden z horolezců složité lezecké podmínky, kdy v Českém ráji leží půl metrů sněhu a na skalách je mnohde pod sněhem led, nezvládl a spadl z výšky 60 metrů. Záchranáři už mu nemohli pomoci. Lékař jen konstatoval smrt, uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík. Zde je nutné poznamenat, že v zimním období je lezení ve Skaláku oficiálně zakázáno!

Sedmatřicetiletý muž tak rozšíří dlouhý seznam horolezců, kteří zahynuli zde i v různých koutech světa. S jejich jmény se můžete setkat na symbolickém hřbitově na skalní stěně Nekonečné věže kousek od Mariánské vyhlídky. Je jich tam uvedeno přes 130. Symbolický hřbitov byl otevřen v červenci 1971. Definitivní impulz k jeho vzniku dala tragédie expedice „Peru 1970“. Zejména o Vánocích je místem různých vzpomínkových setkání, na Štědrý den tu pro přátele, kamarády a známé bývá bohoslužba. Více ZDE.

 

Co se týká vlastní silvestrovské noci. Ta podle velitele turnovské městské policie Luboše Trucky proběhla v centru města v poklidu bez nějakých větších incidentů…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.