Když v roce 2002 začali tehdejší přepeřský duchovní Radek Jurnečka a tým lidí, který se postupně kolem zdejší fary vytvořil, s prvními pracemi na rekonstrukci kostela sv. Jakuba Staršího, možná ani nevěřili, čeho dosáhnou. Cíl byl jasný, a to navrátit kostelu jeho dřívější lesk a slávu. Že se ale podaří do jeho věže instalovat i dva zvony, zrekvírované nacisty v roce 1942, tomu věřil málokdo. Peníze na opravy byly získávány postupně z ministerstva kultury, různých grantů, z litoměřického biskupství, od sponzorů, farníků i obce samé. Jak uvedl starosta Přepeř Jan Sajdl, není na kostele prakticky nic, co by neprošlo opravou.
Nejdříve to byla elektroinstalace, poté střecha, okna a dveře, uvnitř chrámu mj. zrestaurování oltářů, přičemž byla vlastně náhodou objevena vzácná nástěnná malba ze 16. století. Upraven byl i přilehlý hřbitov, kde jsou pochováni vojáci z jedné z bitev Prusko-rakouské války z roku 1866. Opraveny byly také varhany a vrcholem celého desetiletí stavebních aktivit jsou dva nové zvony, které byly slavnostně posvěceny a instalovány do kostelní věže v sobotu 3. listopadu za účasti několika stovek lidí a mnoha českých celebrit. Příchozí vyslyšeli především pozvání Přepeřských i zdejšího rodáka, vysokoškolského profesora a advokáta Jana Kříže, který na opravy kostela a odlití zvonů sám přispěl nemalou částkou.
„Svěcení zvonů je mimořádná událost, něco takového se v životě obce uskutečňuje zhruba jednou za 100 let, proto děkuji všem, kteří se o opravu kostela a odlití zvonů zasloužili. Tato událost by neměla být pouze formálním aktem obráceným navenek, je to i záležitost ryze duchovní. Zvony jsou spjaty s životem lidí, jejich hlas oznamuje radostné i smutné zprávy v životě obce i jednotlivců. Když nás svolávají, máme si uvědomit, že tvoříme společenství s Kristem i mezi sebou navzájem,“ řekl mj. litoměřický biskup Mons. Jan Baxant. „Jako patronka bych těmto zvonům a současně nám všem přála, aby již nikdy nepřišla doba, kdy by musely být z kostelní věže odstraněny. Hlas zvonů nás provází po celý život, má obrovský symbolický význam pro obec i její obyvatele,“ řekla manželka prezidenta republiky Livia Klausová.
Přepeřské zvony jsou pýchou kostela i obce, na věži se jich vystřídalo celkem deset. Nejstarší zvon byl ulit v roce 1514, další byl slit z prvního; postupně byly zavěšeny zvony další, když pukly, byly přelévány. Největší zvon svěcený jako sv. Barbora byl ulit v roce 1566 a pro svou historickou výjimečnost unikl zrekvírování při obou světových válkách a ve věži kostela se zachoval dodnes. Dva menší zvony byly v roce 1942 odvezeny a nacisty přetaveny v děla. Dnes, po 70 letech, se na věž kostela vrátily zvony vytvořené podle originálních předloh a výtvarného díla ak. sochaře prof. Michala Moravce a odlité zvonařskou dílnou Vránová – Dytrychová v Brodku u Přerova. Zvony Panna Marie (389 kg) a Veronika (279 kg) se rozezněly společně se zvonem Barbora (800 kg) v poledne 3. listopadu po slavnostní bohoslužbě, celebrované litoměřickým biskupem.
Požehnání zvonů a technický akt – zdvižení zvonů za pomoci jeřábu do věže kostela – přilákaly řadu místních obyvatel i lidí z okolí. V odpoledních hodinách se v kostele uskutečnil koncert, kde vystoupili například Jaroslav Svěcený, Jiří Stivín, Janek Ledecký, Luděk Vele, Jiřina Bohdalová, Václav Knop a Jan Vala. Akce se zúčastnil kromě první dámy Livie Klausové i prezidentský kandidát, expremiér Miloš Zeman.
(Text vznikl s využitím tiskového servisu, který připravila obec právě k této akci. Kromě toho je pro zájemce k dispozici také CD s nahrávkou kostelních varhan – společný koncert Jiřího Stivína a Roberta Huga; u příležitosti ukončení desetiletí oprav kostela byly vydány také originální pohlednice.)
Další fotografie z akce najdete v samostatné složce na Facebooku TvA – ZDE.