HROZÍ, ŽE ZASTOUPENÍ TURNOVA V NOVÉM KRAJSKÉM ZASTUPITELSTVU BUDE MINIMÁLNÍ

0

V současném zastupitelstvu Libereckého kraje má Turnovsko na to, že je čtvrtým největším městem v kraji, zastoupení poměrně malé. Po letošních podzimních volbách se může stát, že zájmy Turnova a okolí bude ve 45 členném nejvyšším orgánu kraje, který má na chod regionu rozhodující vliv, hájit jediný zastupitel! Ze současných zastupitelů má totiž zvolení jisté jen Tomáš Sláma z ODS, který bude na osmém místě kandidátky své strany.

Bývalý ředitel ZŠ v turnovské Žižkově ulici a dnešní pracovník školní inspekce Karel Bárta, volený za Stranu pro otevřenou společnost (SOS), vůbec zvažuje, jestli a za koho do voleb půjde, Martina Pokorná, turnovská notářka a známá protidálniční aktivistka, zvolená za tutéž stranu, kandidovat odmítla a krajských voleb se nezúčastní. Podle ní už je stejně více méně domluvena koalice ODS a ČSSD a roli opozičního zastupitele si již vyzkoušela. Čtvrtý současný turnovský zastupitel Miroslav Beran, zvolený za KSČM, kandidovat bude, ale protože krajská konference strany teprve proběhne, neví, jestli bude nebo nebude na volitelném místě.

V minulém týdnu ohlásil poměrně  razantně nástup do předvolební kampaně nový subjekt – Starostové pro Liberecký kraj. Lídrem kandidátky je starosta Hrádku na Nisou Martin Půta, významné slovo mají starosta Železného Brodu Václav Horáček a starosta Semil Jan Farský. Dále jsou tu místostarostové obcí a známé osobnosti kraje. „Starostové a místostarostové malých, středních i velkých obcí a měst Libereckého kraje bez rozdílu politické příslušnosti, věku a pohlaví, ale se společnými cíli, nabízejí své zkušenosti, osobní kvality a důvěru občanů, které se jim dostává ve svých funkcích,“ píše se mj. v prohlášení subjektu, který může změnit rozložení politických sil v regionu a zamotá pořádně hlavu velkým stranám. „Na část kolegů okolí tlačilo, aby nekandidovali, jinak se jejich městu nebude dařit tak, jak si představují. I proto si vážím všech, kteří našli odvahu a šli s námi do voleb,“ zmínil v rozhovoru pro MFDnes starosta Železného Brodu Horáček. Starostům se především nelíbí, že krajští zastupitelé nehlasují podle vlastního názoru, ale podle politické strany, za kterou byli zvoleni. To chtějí změnit. Podle jejich prohlášení by kraj neměl prosazovat jen velké projekty, ale více se starat i o potřeby malých obcí. Ambice mají „starostové“ vysoké, chtějí získat 10 křesel v zastupitelstvu čítajícím 45 lidí a nechtějí skončit v řadách opozice.

Před čtyřmi lety v krajských volbách nejvíce uspěla ODS, která získala rozhodujících 22 mandátů. Koalici uzavřela s ČSSD, která má v zastupitelstvu šest křesel. V opozici sedí deset zastupitelů za KSČM a sedm ze SOS.

Letošním volebním lídrem ODS je náměstek hejtmana Radim Zika, v čele kandidátky je ředitel turnovské nemocnice Tomáš Sláma, v zadní části jen s teoretickou šancí na zvolení je i turnovský místostarosta Aleš Hozdecký.
ČSSD vede Stanislav Eichler z Českého Dubu, do voleb jdou společně SNK Evropští demokraté s KDU-ČSL. Kandidátku ještě nemají uzavřenou.

Když jsme pátrali, kdo z Turnovska by se mohl na některé kandidátce objevit, logicky došlo na turnovskou starostku Hanu Maierovou. Ta již v lednu přislíbila iniciativě starostů podporu, ale pouze ve formě morální v závěru kandidátky, tj. na nevolitelném místě. A jak starostka sdělila serveru TvA, tak toto její přesvědčení trvá i nyní. „Přesto jsem s pány starosty dohodnuta, že do doby, než se bude sestavovat konečná podoba kandidátky, se o svém umístění na ní mohu rozhodnout,“ uvedla Maierová.

Strana Zelených půjde do krajských voleb samostatně. Kandidátka je hotova. Lídrem je známý ekolog Jan Korytář. Nás na Turnovsku může těšit, že na sedmém místě je Aleš Hoření ze Správy CHKO Český ráj, na desátém Zdeněk Fišer, pracovník MěÚ v Turnově, a v zadní části kandidátky bude i starostka Vyskře Doubravka Fišerová.

ČSSD na Turnovsku prakticky neexistuje, takže se o jejích kandidátech za náš region moc nedá mluvit, zbývá tedy společná kandidátka SNK Evropští demokraté s KDU-ČSL. Zde by se měl objevit turnovský zastupitel a duchovní Ondřej Halama. Ten podle našich informací s kandidaturou svolil, ale vzhledem ke svému pracovnímu vytížení bude spíše na nevolitelném místě v závěru kandidátky. Spolu s ním by měl jít do voleb i předseda turnovské organizace KDU-ČSL Tomáš Veber, tuto informaci se nám ale nepodařilo ověřit.
Zbývá ještě vznikající koalice SOS, Volby pro město a Unie svobody. Na této společné kandidátce by se měli objevit turnovští zastupitelé Břetislav
Jansa a Ivan Kunetka. Kandidátka a ani konečná dohoda těchto stran ještě nebyla uzavřena.

Půl roku před krajskými volbami opravdu reálně hrozí, že „kopat za Turnovsko“ bude v Liberci pouze Tomáš Sláma z ODS, který má zvolení prakticky jisté. Byla by škoda, kdyby z našeho regionu zůstal osamocen…

Související články (celkem 9)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.