VALDŠTEJN SE PŘEDSTAVIL V NOVÉ SEZONĚ NOVINKOU: TISKOVOU KONFERENCÍ

0

Všechno je někdy poprvé. Zatímco město, jeho některé instituce i památkové objekty v kraji se občas oficiálně představí novinářům a jejich prostřednictvím veřejnosti oficiální tiskovou konferencí, na Valdštejně se nikdy nic podobného neudálo. Až do čtvrtka 7. dubna. A byla to tisková konference nebývalá. Jarní počasí, začátek sezony a příjemné nepolitické a nekontroverzní téma na hrad přilákalo snad všechna média, která v regionu působí. Od těch ryze místních po republiková. Kastelánka Andrea Koucká mohla být spokojena. „O Valdštejnu se moc nepíše, přitom je to třetí nejnavštěvovanější památka v Libereckém kraji, chceme to změnit, i proto jsme pro letošní sezonu připravili několik novinek,“ uvedla kastelánka.

n201104072212_tz_03_011_valdstejnNa hradě se budeme setkávat s kostýmovanými průvodci, kteří svým oblečením obsáhnou dějiny hradu – a ty sahají až do 13. století. Bude zde středověký loupeživý rytíř, poustevník z doby romantismu a dámy oblečené v dobové módě. Připraveny jsou i noční prohlídky a speciální noční programy s pozorováním netopýrů (noci s netopýry tady už proběhly vloni). Hrad bude hostit i celodenní programy typu Den s Albrechtem z Valdštejna, oslava letního slunovratu či klání skupin historického šermu, budou zde i akce zaměřené na rodiny s dětmi. „Chceme, aby si lidé od nás odnášeli i nějaký pěkný zážitek, aby při letním putování návštěva našeho hradu jen tak nezapadla mezi další vjemy. Musím ale konstatovat, že máme i své stálé příznivce z různých koutů republiky. Přijedou nás vždy po čase zkontrolovat, co nového jsme připravili a hlavně, jak jsme pokročili s opravami hradu,“ připomněla kastelánka čilý stavební ruch na této památce.

n201104072215_tz_04_011_valdstejnVlastníkem hradu je město Turnov a zde je třeba konstatovat, že se o hrad stará výborně. Svědčí o tom skutečnost, že památka je prakticky celá opravená, v lesním hvozdu působí jako perla na náhrdelníku. „Stavební práce probíhají téměř nepřetržitě od počátku 90. let, každoročně jsme úspěšní v žádostech o dotace z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury, peníze, které se na hradě vydělají, pokryjí mzdy a zbytek je investován do opravy památky,“ uvedl za vlastníka René Brož, vedoucí odboru školství a kultury turnovské radnice.

 

V letošním roce bude dokončena rekonstrukce tzv. nového paláce na třetí skále hradu. Ta probíhá od roku 2008 a celkem si vyžádá náklady ve výši 7,3 mil. Kč. Na tyto práce bude navazovat stabilizace skalního podloží pod novým palácem. Připravena je i studie úprav předpolí hradu včetně domku s občerstvením a parkovištěm pod hradem. Městu se ale bohužel zatím nedaří získat podporu z dotačních titulů, a že by nákladnou investici zvládlo samo, to v tuto dobu není možné.

 

n201104072212_tz_05_011_valdstejnStarostka města Hana Maierová připomněla i probíhající restituční nárok rodu Aehrenthalů, který byl na Valdštejn, hruboskalský zámek a další pozemky a nemovitosti v regionu uplatněn. Původní dohoda byla, že minimálně hrad Valdštejn bude z restitučního nároku vyjmut. To ale platilo za „starého“ pana hraběte, po jeho smrti je situace jiná. „Proběhlo již několik jednání, syn pana hraběte slíbil, že přání otce projedná s ostatními příslušníky rodu. Dodnes ale žádné rozhodnutí nepadlo,“ uvedla starostka Turnova. Restituční kauza je tedy stále otevřená, byť vloni na podzim Liberecký kraj zamítl zástupci rodu žádost o uznání státního občanství, což je podmínkou pro navrácení majetku. Situaci nyní řeší ministerstvo vnitra.

 

n201104072212_tz_06_011_valdstejnRestituční nárok ale tuto a další sezony na hradě jistě neohrozí. Proč si tedy na Valdštejn naplánovat výlet? Stavba se nachází v jednom z nejromantičtějších koutů Českého ráje, navíc v pěší vzdálenosti od Turnova. Památka je téměř kompletně opravena, klasicistní hlavní dům se pyšní i reprezentačními prostorami. Je tu opravený kostelík sv. Jana Nepomuckého, v jeho interiéru jsou instalovány kopie barokních soch z hlavního mostu (na něm byly v roce 1997 instalovány kopie). V letošním roce tu ve středověkém sklepení pod prvním hradním nádvořím byla otevřena nová stálá výstava s názvem Chvála pískovce. Na ní se podílela řada významných českých odborníků. Jedná se o první stálou expozici v Čechách věnovanou fenoménu pískovců. Expozici právě 7. dubna slavnostně otevřel Tomáš Řídkošil, zástupce Geoparku Český ráj. Kromě geologie výstava připomíná i dílo zdejšího významného sochaře Jiřího Nováka, který je mj. i autorem kopií barokních soch na hlavním mostě…

n201104072213_tz_07_011_valdstejnA za čím ještě na Valdštejn zajít? Čtyři lidé tvoří pracovní mini tým, který se o památku stará. Jak kastelánka řekla, spíš než zaměstnanci, je to jedna větší rodina. A myslela to i doslova, protože jedním ze zaměstnanců je i její otec, dřívější kastelán Ladislav Koucký. Ten letos oslaví malé jubileum. Na Valdštejně pracuje již 30 let! A je to především on, komu patří dík, že památka je v takovém stavu, v jakém je… Ladislav Koucký je také autorem modelů českorajských hradů a zámků (ZDE). I ty jsou na Valdštejně vystaveny a jsou jedním z magnetů prohlídky hradu.
Více najdete na www.hrad-valdstejn.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.