MĚSTEČKO POD TROSKAMI UZAVŘELO BOLAVOU KAPITOLU SVÉ HISTORIE

0

V Rovensku pod Troskami ve dnech 76. výročí konce druhé světové války uzavřeli jedno bolavé místo ze své historie. Městečko pod Troskami zažilo za války své. V lednu 1943 to byla hrozba, že za přechovávání parašutistů ze skupiny Antimony čeká město osud Lidic a Ležáků. 10. května 1945 zde došlo k incidentu mezi vojáky Rudé armády a partyzány a zajatou jednotkou německých vojáků (mělo se jednat o jednotku SS). Výsledkem bylo na tři sta mrtvých Němců – kromě vojáků i civilistů, kteří našli společný hrob nad rovenskou školou, odkud byli teprve nedávno exhumováni a odvezeni na německá pohřebiště obětí války.

„Myšlenka na zhotovení smírčího kříže, umístěného nad základní školou, který by nahradil stávající pomník obětem války, vznikla z iniciativy rovenských občanů a církví, především místních evangelíků. Smírčí kříž je symbolem smíření, klidu, vyrovnání se s událostí, která se stala, ale je neustále nějakým způsobem bolavá a v našich myslích nedořešená,“ uvedla starostka města Jiřina Bláhová na pietním setkání v neděli 9. května odpoledne. Toho se zúčastnilo několik desítek místních lidí, přítomni byli také hejtman Libereckého kraje Martin Půta a starosta Turnova Tomáš Hocke, přijeli zástupci Evangelische Brüder-Unität z Německa, byli zde místní evangelická farářka Hana Jalušková a katolický duchovní P. Tomasz Dziedzic, který smírčímu kříži požehnal.

„Smírčí kříž nikoho nesoudí ani neglorifikuje. Je nástrojem pro vyrovnání lidských myslí. Kříž vytesal z pískovcového kvádru kameník Ivan Podobský z Křečovic. Smírčí kříž symbolizuje předkloněného člověka nesoucího tíhu tehdejších událostí. Je to pro nás zdvižený prst, že nesmíme nikdy zapomenout,“ upozornila starostka Jiřina Bláhová.

Starostka J. Bláhová a pozvaní hosté…

„My se dnes už jen těžko můžeme omluvit těm postříleným a žádat je o odpuštění, přesto musí slova omluvy zaznít. Dnes, 76 let po válce, je čas na takováto gesta, jako se děje nyní v Rovensku pod Troskami. Léta bylo velmi těžké o této události mluvit, proto oceňuji dobrou snahu všech, kteří se na vzniku smírčího kříže podíleli,“ řekl hejtman Martin Půta.

Podle historika Jan Borise Uhlíře zahynulo během tzv. divokého poválečného odsunu v Čechách a na Moravě na 45 tisíc Němců. K jednomu z největších masakrů došlo právě u rovenské školy. Tehdy se podařilo utéct jednomu Němci odsouzenému na smrt, který na útěku zastřelil velitele sovětských partyzánů. Jeho smrt vyvolala nelítostnou odvetu. Podle některých pramenů zde vojáci Rudé armády, partyzáni a někteří z místních obyvatel zastřelili 365 německých vojáků a civilistů shromážděných před školou. Při exhumaci z hromadných hrobů byly v 90. letech nalezeny ostatky 238 lidí.

Hejtman M. Půta a starosta Turnova T. Hocke před smírčím křížem

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.