PŘIJEDE LEGIOVLAK

0

Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích – opět vyrazil na pouť po Čechách. Jeho zastávkou v jubilejním roce 100. výročí vzniku Československé republiky bude i Turnov, kde ho na místním nádraží můžete zdarma navštívit od 12. do 17. června.

Legiovlak, pojízdné muzeum Československé obce legionářské, připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce legionářů přepravovali napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Připomíná, že vznik Československé republiky stál na životech a odvaze legionářů, kteří s myšlenkou samostatného státu Čechů a Slováků bojovali prakticky po celém světě a na všech bojištích první světové války.

Expozice Legiovlaku bude přístupná zcela zdarma od 9.00 do 19.00 hodin o víkendu a od 8.00 do 18.00 hodin ve všedních dnech. Komentované prohlídky s průvodcem začínají hned ráno a opakují se v pravidelných hodinových intervalech. Každý návštěvník Legiovlaku může na místě zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka v Plukovní prodejně dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se takto podařilo doplnit na pět tisíc legionářů.

Novinkou letošní sezony je expozice věnovaná loutkovým divadlům československých legionářů, kterou poskytlo Muzeum loutkových kultur z Chrudimi. V promítacím voze k tomu bude promítán dokument o legiích. Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím. Jsou zde vagony pro mužstvo i důstojníky, sanitní vagon, vozy s kovářskými či krejčovskými dílnami. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem. Další informace najdete na www.legiovlak.cz.
(Zdroj: TZ Československé obce legionářské)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.