LIBERECKÝ KRAJ BUDE MÍT VLASTNÍ KRAJSKOU POLICEJNÍ SPRÁVU

0

Příjemná zpráva přišla z jednání krajských hejtmanů s vedením Policie České republiky. Nelogičnost v řízení policejní práce by měla být po dlouhých letech konečně odstraněna. Větší část Libereckého kraje totiž patří pod policejní správu Severočeského kraje se sídlem v Ústí nad Labem a okres Semily pod správu Východočeskou. To samozřejmě způsobuje při koordinaci policejních akcí problémy. Náprava však nebude hned.

Podle oficiální tiskové zprávy krajského úřadu bude nejpozději do začátku roku 2012 zřízeno krajské policejní ředitelství pro Liberecký kraj. Vyplynulo to z jednání policejního prezidenta Oldřicha Martinů s hejtmany krajů, v nichž dosud nejsou krajské policejní správy. Měly by být postupně zřízeny také v kraji Zlínském, Pardubickém, Karlovarském, Olomouckém a Vysočina.

S výsledkem schůzky, která se uskutečnila ve středu 13. února v Jihlavě, je hejtman Libereckého kraje Petr Skokan nadmíru spokojený. „Po dvouletém jednání to vnímám jako téměř historický okamžik. Poprvé jsme dostali jasnou informaci o tom, jak se Policie ČR přizpůsobí krajskému uspořádání a v jakých termínech to proběhne.“

Územní ředitelství s působností v hranicích kraje, která se postupně přemění v krajské správy, by měla vznikat již od 1. ledna 2009. Ovšem za předpokladu, že nabude účinnosti novela zákona o policii, jak uvedl Oldřich Martinů. „Liberecký kraj bude mít pro komunikaci na straně Policie ČR jediného partnera. To je významné pro účinnou a rychlou spolupráci všech složek integrovaného záchranného systému a řešení případných mimořádných situací,“ ocenil Petr Skokan.

Celkový objem investic do krajských správ je odhadován na 300 milionů korun. Ovšem Policejní prezidium i Ministerstvo vnitra ČR počítají s tím, že kraje s financováním investic podle svých možností pomohou. „Liberecký kraj je připravený vyjít vstříc záměru vybudovat pro krajské policejní ředitelství v Liberci nové moderní zázemí. Výstavbu nové budovy podpoříme v letech 2008 – 2010 celkovou částkou 45 mil. Kč. Věříme, že pokud bude mít Policie ČR vlastní správu v Liberci, dokáže lépe řídit všechny své složky v rámci kraje. Občané to poznají i v tom, že policisté budou v ulicích více vidět,“ řekl Petr Skokan. Podle policejního prezidia právě Liberecký kraj velice intenzivně na vybudování instituce krajského ředitelství pracuje, díky tomu bude prvním ze šesti krajů, v němž bude zřízeno územní policejní pracoviště.

Reforma by měla přinést zjednodušení organizační struktury Policie ČR. V šesti regionech, kde dosud neexistoval krajský článek, bude oproti současnému stavu o jednu úroveň velení méně. Vznikne tím prostor pro významné omezení vedoucích míst na okresních ředitelstvích, a naopak pro zvýšení počtu příslušníků v ulicích. Změny se budou týkat policejních složek krajské a okresní úrovně, dopady na jednotlivá obvodní oddělení podle policejního prezidia mít nebudou, nebo jen minimální.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.