SKLÁŘSKÁ FIRMA RAUTIS Z PONIKLÉ USPĚLA V ZÁPISU DO SEZNAMU UNESCO

0

Ochraně starých tradic, dávných obyčejů a lidových zvyků a řemesel z celého světa se věnuje mezinárodní organizace UNESCO. V zápisu na její seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva nyní uspěla sklářská firma Rautis z Poniklé v Podkrkonoší se svou výrobou vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček.

Pověřené regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu Libereckého kraje, které pracuje od roku 2004 v Muzeu Českého ráje v Turnově, tento týden netrpělivě čekalo na zasedání Mezivládního výboru pro zachování nehmotného kulturního dědictví, které ve středu 16. prosince rozhodovalo o zapsání „Výroby vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček“ na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Na 32. zasedání Generální konference UNESCO byla dne 17. října 2003 přijata konsensem Úmluva o zachování nemateriálního kulturního dědictví. Tato úmluva založila dva nové seznamy (https://ich.unesco.org/?heavy_load) statků nehmotné kultury – Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva a Seznam nemateriálního kulturního dědictví vyžadujícího naléhavě zachování. Česká republika k této úmluvě přistoupila v pořadí jako 109. země v únoru 2009. V Reprezentativním seznamu měla doposud šest zápisů – Slovácký verbuňk, Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, Sokolnictví, Jízdy králů na jihovýchodě České republiky, Česko-slovenské loutkářství a Modrotisk. Jako sedmý nemateriální statek byla 16. prosince 2020 zapsána Výroba vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček!

„Na zpracování nominace a následně na jejím doplnění pracoval kolektiv složený z pracovníků Muzea Českého ráje v Turnově, Ministerstva kultury České republiky a Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici více než dva roky. Vycházeli jsme přitom z nominace, kterou turnovské muzeum zpracovalo na Národní seznam, nicméně formulace a předepsaný formát nominace na seznam UNESCO jsou jiné. Je třeba vyhodnotit, popsat a zdůraznit, v čem je tento nemateriální statek výjimečný a jedinečný v souvislostech celosvětových. Bylo to náročné, ale zároveň velmi zajímavé. Pro naše muzeum to byla výzva – již podruhé se pracovníci muzea podíleli na zpracování dokumentů pro nominaci UNESCO. Ta první byla schválena v roce 2015 (Geopark Český ráj), tato druhá nominace to měla složitější. Návrh na zapsání, podaný v roce 2017, prošel v roce 2018 hodnocením, ale na žádost komisařů bylo nutné ho doplnit o některé upřesňující informace a materie. Protože mezivládní výbor UNESCO zasedá jednou za dva roky, čekali jsme na výsledek hodnocení až do letošního prosince. Ale určitě to za to stálo. Pro firmu Rautis z Poniklé, která je nositelem statku, stejně tak pro všechny její zaměstnance je to obrovské ocenění a kredit. Pro naše pracoviště je to velký úspěch, ocenění naší odborné práce a velká radost, že jsme s naší nominací ve světové konkurenci byli úspěšní,“ uvedla Vladimíra Jakouběová, ředitelka muzea a autorka nominace, která neskrývá obrovské nadšení.

S napětím očekávala, jaký výsledek jednání komise přinese, také Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. „Je to skvělá zpráva. Jsem nadšená a blahopřeji Markovi Kulhavému i jeho rodině. Je to velký úspěch a mezinárodní potvrzení unikátnosti jejich výroby. A děkuji ředitelce Muzea Českého ráje, protože příprava dokumentace ležela na jejích bedrech a na výsledku má úplně zásadní zásluhu. Toto ocenění bezesporu přiláká do firmy Rautis a do Poniklé mnoho turistů. Budeme se snažit obci a panu Kulhavému být nápomocni,“ prohlásila náměstkyně.

Snímek z výstavy v Kamenářském domě v muzeu v Turnově

Tradice lidové výroby vánočních ozdob ze skleněných perliček, na kterou se specializuje firma Rautis v Poniklé a která je od roku 2015 zapsána na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Libereckého kraje a na Národním seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky zřízeném Ministerstvem kultury, je opravdu jedinečná. Vánoční ozdoby z foukaných dutých perliček jsou jednoduché, ale zcela výjimečné. Tradice jejich výroby je spojena s módou zdobení vánočního stromečku v Evropě na konci 19. století. Tehdy si skláři v oblasti Jizerských hor a v Podkrkonoší, kteří podomácku vyráběli foukané perly pro bižuterní průmysl, začali sami pro sebe z drátků a zbytků foukaných perel vyrábět ozdoby, kterými si přizdobovali vánoční stromeček. Obliba miniaturních perličkových kočárků, lokomotiv, hvězdiček či pavoučků rostla, a proto se velmi brzy ozdoby začaly vyrábět ve velkém. Ve 30. letech 20. století je firmy, zabývající se jejich produkcí, vyvážely do celého světa.
Je tomu tak i dnes díky firmě Rautis manželů Kulhavých v Poniklé, které se na počátku 21. století podařilo zachránit provoz manufaktury, která jako jediná na světě vyrábí tradičními technologickými postupy ozdoby identické s těmi, které skláři podomácku vyráběli před více jak sto lety. K původním vzorům, jejichž tvůrci vždy reagovali na prostředí, ve kterém žili, a na předměty, které viděli kolem sebe, přibyly i některé nové. Vedle klasických vánočních motivů hvězd a zvonečků najdeme ve vzorníku Rautisu, který obsahuje téměř 20 tisíc typů vánočních ozdob, také motivy andělů, autíček, letadel, panenek a mnoho dalších. Původní postup jejich výroby však zůstává zachován. V dílnách ponikelské manufaktury se stejně jako před více než sto lety vyrábí polotovary a vytváří vzory ozdob, které pak v chalupách v okolí z drátků a foukaných perel domácí dělníci montují. Hotové pak putují ke svým zákazníkům nejen u nás, ale i v zahraničí.

(Zdroj: TZ Muzea Českého ráje v Turnově)

Pozn.: Firma Rautis má stánek na probíhajícím Trhu řemesel na náměstí Českého ráje v Turnově.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.