VELKÝ SVÁTEK NA ŽELEZNICI: 150 LET PARDUBICKO-LIBERECKÉ DRÁHY

0

V pátek 1. května uplyne 150 let od doby, kdy byla do provozu uvedena poslední část Pardubicko – liberecké dráhy.O prvním květnovém víkendu připomenou toto kulaté výročí oslavy, které připravuje občanské sdružení Společnost železniční výtopna Jaroměř spolu s Klubem přátel železnic Českého ráje. Bude to velkolepý svátek, od doby ukončení parního provozu v České republice v roce 1981 tolik parních lokomotiv na turnovském nádraží nebylo!

Vše začne v pátek 24. dubna. Slavnostní křest poštovní známky u příležitosti 150. výročí železnice Pardubice – Liberec se uskuteční v čekárně železniční stanice Turnov ve 14.00 hodin. V rámci křtu proběhne autogramiáda autorů známky – výtvarníka Jiřího Boudy a rytce Bohumila Šneidera. Autogramiády se dále zúčastní i vítěz ankety o nejkrásnější poštovní známku České republiky roku 2007, dr. Adolf Absolon. Pro sběratele bude poštovní známka s příležitostným razítkem k dispozici v prostoru nádražní čekárny v době od 12.00 do 16.00 hodin. Současně zde proběhne i výstava poštovních známek a pohlednic.

V pátek 1. května proběhne na železniční trati z Pardubic do Liberce opravdový svátek, dá se očekávat příjezd stovek fandů parních lokomotiv, kteří budou provázet jednotlivé historické stroje na těch nejkrásnějších místech v krajině.

 

n200904141401_vakci_19_09_masinkaNa tento svátek se připravuje i turnovská železniční stanice. Její přednosta Jiří Bubák přiblížil hlavní část oslav: „Parní vlak tažený turnovskou lokomotivou řady 310 vyjede z Turnova do Liberce už v 5.26 hodin. Zpět z Liberce pojede v 8.38 hodin, do Turnova má přivézt hejtmana Libereckého kraje Stanislava Eichlera. Příjezd je plánován v 10.22 hodin, vlak bude zastavovat téměř na všech zastávkách na trase,“ uvedl přednosta Bubák.

Tento parní vlak bude v 11.58 hodin pokračovat do Jaroměře, kam dorazí v 17.12 hodin, zastavovat bude opět ve většině zastávek.

 

V 10.03 hodin do Turnova dorazí vlak z Prahy, tažený jednou z nejkrásnějších parních lokomotiv všech dob, „Šlechtičnou“ (řada 475). Na další cestu do Pardubic se tento vlak vydá v 10.52 hodin.

V 10.12 hodin bude v Turnově očekáván příjezd parního vlaku v čele s lokomotivou řady 423. Vlak jede z Jaroměře a z Turnova bude v 10.46 hodin pokračovat do Liberce (na cestě zpět se v Turnově zastaví jen krátce, příjezd je v 15.43 hodin).

 

Pro příznivce železnice je veden do Turnova další zvláštní vlak. Pojede z Pardubic přes Jičín s příjezdem do Turnova v 9.29 hodin. Tento vlak bude mít pět osobních vozů, z toho jeden restaurační, a bude tažen motorovu lokomotivou řady 750. Odjezd z Turnova zpět do Pardubic je plánován v 16.40 hodin.

Jak je vidět, 1. květen 2009 na turnovském nádraží bude opravdu výjimečný.

 

Časy příjezdů a odjezdů můžou být ještě drobně změněny. Více najdete na internetových stránkách www.spolecnost-zeleznicni.cz  a http://web.telecom.cz/firmy/310

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.