NÁDRAŽÍ JE BRANOU DO MĚSTA

0

„Pravdou je, že Turnov není padesáté největší město v republice, je to ale padesátý nejdůležitější železniční uzel v naší zemi,“ řekl úvodem setkání u příležitosti předání zrekonstruované budovy turnovského nádraží veřejnosti v pondělí 3. září Tomáš Drmola, náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku. Jak dodal, při převzetí budov od Český drah si v jeho organizaci udělali statistický průzkum. V něm zjistili, že turnovským nádražím projde denně v průměru až čtyři a půl tisíce cestujících, což je 1,6 milionu lidí ročně. A to už je poměrně velké číslo, které jen dokládá tezi o důležitosti Turnova na železniční mapě republiky.

„Správa železniční dopravní cesty převodem k 1. červenci 2016 získala víc než 1 700 objektů, vesměs nádražních a správních budov. Ne ale všechny jsou veřejnosti přístupné. Těch přístupných je 979 a z nich jen 70 výpravních budov nepotřebovalo rekonstrukci,“ doplnil Drmola. Uběhly dva roky a podle něho veřejnost musí vnímat velkou proměnu, nádražní budovy získávají novou tvář. Někde jde o menší úpravy v podobě výměny oken a nové fasády – v našem okolí třeba Rovensko pod Troskami a Hrubá Skála – jinde o rozsáhlou rekonstrukci jako v Turnově, jejíž současná etapa přišla na bezmála 30 milionů korun. Druhá etapa opravy výpravní budovy probíhala od léta loňského roku a navázala na předchozí rekonstrukci odbavovací haly.

Interiér nové pobočky České pošty

Nyní v části budovy přiléhající k dopravnímu terminálu najdete nové prostory, ve kterých začala v pondělí 3. září úřadovat pobočka České pošty, na konci října zde bude otevřena pobočka městské knihovny a v průběhu podzimu bude zprovozněn prostor pro rychlé občerstvení včetně populárního bufetu na konci peronu, lidově zvaném „šturc“.

Starosta Turnova Tomáš Hocke poděkoval SŽDC a dalším firmám, které se na rekonstrukci podílely, za výbornou práci. Nádražní budova z druhé poloviny 19. století byla opravena opravdu s citem s odkazem právě na svoji historii. „Trvalo víc než 10 let, než jsme dospěli až sem a já musím poděkovat svým předchůdcům – Milanu Hejdukovi a Haně Maierové, kteří myšlenku rekonstrukce nádražní budovy a výstavbu dopravního terminálu začali realizovat. Nyní je naše nádraží opravdu důstojnou branou do města i do Českého ráje,“ uvedl starosta.
Spokojena byla také Olga Syková, ředitelka pobočkové sítě České pošty pro severní Čechy. „Veřejnost má nyní k dispozici bezbariérovou, moderní pobočku. Otevírací doba zatím zůstává včetně polední přestávky, bude-li ale o služby této pobočky větší zájem, tak pracovní dobu prodloužíme,“ slíbila Olga Syková.

V Turnově zbývá ve třetí etapě zrekonstruovat část budovy směrem k bývalé poště (tam nyní sídlí doručovací centrum pro oblast Turnovska a okolí). Jedná se o část, která neslouží veřejnosti. Objekt není v dobrém technickém stavu, bude muset dojít na výměnu krovů, náročné bude zachovat během přestavby provoz dopravní kanceláře. Projektová dokumentace je zpracována, pokud budou uvolněny finanční prostředky, je možné, že s rekonstrukcí poslední části turnovské nádražní budovy se začne v příštím roce.

Starosta Turnova dostal od náměstka Drmoly symbolický klíč od nádraží…

Související články (celkem 4)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.