CESTUJÍCÍM V TURNOVĚ SE SLAVNOSTNĚ OTEVŘELA ZREKONSTRUOVANÁ HALA VÝPRAVNÍ BUDOVY

0

České dráhy dokončily opravu haly výpravní budovy v Turnově. Objektu se vrátilo původní členění a ve světlé výmalbě vynikly nástěnné malby s tematikou Českého ráje od místního malíře a grafika Karla Vika. Rekonstrukce se prováděla za plného provozu. „S péčí řádného hospodáře postupně zvelebujeme železniční budovy v našem majetku. Bohužel současná situace ve financování jejich provozu, kdy je mohou například využívat i cestující soukromých dopravců, aniž ti by se podíleli na úhradě nákladů, není optimální. Přesto se snažíme s omezenými finančními možnostmi zajistit kvalitní a plnohodnotnou údržbu našeho majetku. Mezi takové projekty patří i rekonstrukce výpravní budovy ve vyhledávané  turistické oblasti a bráně do Českého ráje, v Turnově. Cílem projektu bylo vytvořit nové a moderní prostory pro odbavení cestujících a navazující komerční prostory pro poskytování služeb cestujícím. Vynaložené finanční prostředky dosáhly 15 milionů korun,“ uvedl při slavnostním otevření zrekonstruovaných prostor ve čtvrtek 18. února František Bureš, člen představenstva Českých drah odpovědný za techniku, servis a majetek.

Rekonstrukce části objektu se uskutečnila od června 2015 do února 2016. Zhotovitelem stavby byla firma Marhold Pardubice. Projekt rekonstrukce výpravní budovy vypracovala v roce 2011 firma Profes Projekt Turnov. Projekt navazuje na rekonstrukci přednádražního prostoru a výstavbu Integrovaného přestupního terminálu.

Rekonstrukce zahrnovala částečnou opravu střechy a dílčí dispoziční úpravy. Vznikly nové, moderní prostory pro odbavení cestujících a navazující komerční prostory pro poskytování služeb. Součástí byla i výměna všech sítí a technického vybavení. Ve stávající hale bylo obnoveno původní členění stěn polosloupy a byl odstraněn veškerý obklad. V nové, světlé výmalbě vynikly očištěné nástěnné malby s tematikou Českého ráje od malíře a grafika Karla Vika (signováno 1919). Prostor osobních pokladen byl revitalizován a vzniklo hygienické zázemí pro obsluhu. Úpravami rovněž prošla prodejna pekařství a tisku, která je přístupná přímo z haly.

201602191102_zap_52_2015_cd

V části budovy přiléhající k terminálu autobusové dopravy vzniklo sociální zařízení pro cestující a prostor pro bankomat. Byla opravena část prostor ve 2. podlaží pro služební využití. V opravených částech budovy jsou  vyměněná okna a dveře, veškeré sítě a zřízeno nové vytápění. Součástí rekonstrukce byla tlaková gelová injektáž obvodových i vnitřních nosných zdí objektu. Rovněž se obnovila původní pasáž, která umožní v budoucnu, po dokončení celé rekonstrukce, přístup ke komerčním prostorám. Projekt zde předpokládá vybudování rychlého občerstvení, lékárny a dalších nájemních prostor.

201602191102_zap_53_2015_cd

Investici Českých drah ocenil i přítomný hejtman Libereckého kraje Martin Půta: „Na turnovské nádraží mám krásné vzpomínky již ze studentských let, nyní jsem velmi rád, že cestující mají k dispozici nové prostory. Věřím, že se brzo dočkáme i moderního železničního spojení mezi Libercem, Turnovem a Prahou. Máme v našem kraji i nádražní budovy nevyužívané, tady bych se přimlouval k jejich převodu na obce tam, kde by pro ně měli využití.“
Pro město Turnov jsou moderní prostory odbavovací haly a sociálního zařízení velkým přínosem. „Na podzim 2011 jsme otevřeli sousední autobusový terminál, nyní došlo na žádoucí propojení s potřebným zázemím pro cestující. Do Českého ráje a do Turnova přijíždí mnoho turistů vlakem, nádraží je prvním místem, podle kterého si návštěvníci dělají obrázek o městě. Doufám, že se podaří brzo zahájit další etapu rekonstrukce směrem k perónům, aby tady mohlo vzniknout společenské zázemí této části města s malými krámky, lékárnou a třeba i knihovnou, aby lidé místem jen neprocházeli, ale sloužilo i k setkávání,“ uvedl starosta města Tomáš Hocke.

201602191103_zap_54_2015_cd

Železniční stanice v Turnově je významným přepravním bodem v Libereckém kraji, kde se protínají tři tratě, denně zde České dráhy odbaví 2 800 cestujících. Podle Jaroslava Špíny, vedoucího provozně technického oddělení královéhradeckého pracoviště Českých drah, bude třeba vysoutěžit provozovatele sociálního zařízení, protože město WC provozovat nebude a na provoz nebude přispívat ani společnost BusLine, proto dojde k jejich otevření zhruba do měsíce. Provozovna Relay s denním tiskem, časopisy, tabákovými výrobky a drobným občerstvením přístupná přímo z haly bude otevřena do dvou týdnů. Na nástupišti zůstává v provozu prodejna oblíbených věnečků a chlebíčků a občerstvení na konci peronu, lidově zvané „Šturc“.

(TvA s využitím TZ Radky Pistoriusové, tiskové mluvčí ČD, press@cd.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.