TURNOV II MÁ NOVÝ SPOLEČENSKÝ PROSTOR PRO SETKÁVÁNÍ – POBOČKU KNIHOVNY NA NÁDRAŽÍ

0

Ta myšlenka se objevila již před stavbou terminálu u nádraží, potom se objevovala a zase zapadala při posunech zahájení rekonstrukce nádražní budovy. Je to výzva, část Turnova u nádraží nemá přirozené centrum, a přitom zde žije skoro polovina obyvatel města. Po velmi povedené opravě části budovy nádraží určené veřejnosti, která mu vrátila až nostalgickou podobu z konce 19. století, Turnov II své přirozené centrum pravděpodobně našel. Je to přednádražní prostor a objekt samotného nádraží, kde v pondělí 3. prosince začala fungovat pobočka knihovny, což je samo o sobě republiková rarita, protože prý nikde jinde v Česku knihovnu na nádraží nemají.

„Měl jsem několik dobrých důvodů vyslyšet pozvánku z turnovské knihovny a stát se kmotrem této pobočky,“ říká herec a moderátor Tomáš Hanák, který mj. zachránil historickou budovu nádraží v Nižboru, kde provozuje stylovou hospůdku. „Mám rád vlaky, mám rád Boba Dylana a Wabiho Daňka, jehož písně umím nazpaměť. Všechny texty se motají kolem kolejí. Ty jsou nadějí na změnu, útěkem, odjezdem – a v případě happyendu je to návrat k někomu, koho má člověk rád. Knihovna je plná příběhů, které vám mohou změnit život k dobrému, jste-li pozorným čtenářem. A já, když z vlaku na peronu uvidím světla knihovny, považuji to za výtečný nápad. Jsem velmi skeptický vůči světu třetího tisíciletí, ale tohle spojení mně dává naději. Od rána mě bolí lícní svaly, jak se pořád usmívám, to se mně nestává moc často,“ komentoval otevření pobočky knihovny na turnovském nádraží Tomáš Hanák. A řediteli knihovny věnoval svoji knížku fejetonů, která by – jak dodal s nadsázkou sobě vlastní – mohla přilákat zájemce, kteří si přijdou půjčit „tu Hanákovu knihu“.

Snímky ze slavnostního otevření pobočky knihovny…

…bylo plno

Starosta města Tomáš Hocke připomněl letité peripetie, které provázely rekonstrukci nádraží a vyústily až do rozhodnutí krásně opravených prostor využít pro knihovnu, která by měla být centrem dění této části města. „Denně tu okolo prochází velké množství lidí, doufám, že knihovna tohoto potenciálu využije. Máme tu poštu, zanedlouho zde přibude nové občerstvení, spolu s knihovnou se místo stává přirozeným centrem dění. Křižovatkou pro setkávání,“ dodal starosta.

Jak doplnil ředitel knihovny Jaroslav Kříž, úpravy prostor přišly na 770 tisíc korun. Pobočka knihovny je bezbariérová, díky dřevěnému patru zde vzniklo několik míst, kde si návštěvníci budou moci v klidu vybrat knížky, prohlédnout časopisy nebo se podívat na internet. Neodmítnou zde ani čekající na vlak, nicméně by si lidé pobočku knihovny s čekárnou plést neměli. „Knihovnu v nádražní budově bereme jako vícefunkční prostor pro všechny generace. Několikrát za měsíc tu chceme pořádat akce pro děti i pro dospělé, v plánu máme i úplně nový projekt nazvaný Spisovatelé na nádraží, ve kterém bychom chtěli zvát na besedy autory, kteří mají blízko ke kolejím a cestování. Jedním z prvních pozvaných by mohl být Jaroslav Rudiš, který má k Turnovu hodně blízko,“ uzavřel ředitel knihovny.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA
Pobočka Turnov II
Otevírací doba:
po a st 9.00-12.00 a 13.00-18.00
Út a čt 12.00-16.00
Pá 8.00-13.00
Adresa: Nádražní 1 296, tel. 484 840 055, e-mail: turnov2@knihovna.turnov.cz

Tomáš Hanák knihovně věnoval svoji knihu

Páska přestřižena – otevřeno!

Interiér pobočky knihovny

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.