ŠŤASTNÁ TŘINÁCTKA?

0

Od čtvrtka 21. do neděle 24. února bude Turnov hostit v pořadí již 13. ročník divadelního festivalu Modrý kocour (program ZDE a ZDE). Ten je již tradičně setkáním mladých divadelníků, kteří se utkají o několik míst na dvou národních přehlídkách. Studentská divadla směřují na Náchodskou Prima sezónu, ti starší divadelní ochotníci míří na Šrámkův Písek. V srdci Českého ráje se sejdou amatérští divadelníci Libereckého kraje s kolegy z Hradecka, středních Čech, Prahy a Ústecka. Duchovního otce přehlídky, Petra Hakena, jsem se zeptal:

* Petře, jak by se turnovská přehlídka dala charakterizovat? Jako největší v Libereckém kraji, jedna z největších republice…
Největší rozsahem v Libereckém kraji určitě je, v republice je samozřejmě pár přehlídek větších, hlavně v Praze, ale to je trochu o něčem jiném, jelikož jde spíše o přehlídky určené pro pražské publikum a soubory nezůstávají v místě po celou dobu. Větší rozsah mají samozřejmě i přehlídky národní.

n200802191602_vakci_10_08_kocour* Napočítal jsem 20 představení 19 souborů. Kam se to v Turnově všechno vejde? Kolik je to asi dohromady lidí, o které se musíte postarat? Kolik lidí má tým kolem Modrého kocoura?
No, vejde. Máme divadlo, kino, sál v zušce. Dohromady přijede asi 200 lidí, ubytovaných jich bude tak 130 a tým je letos ve složení já, moje žena, Ivan Kunetka a Pavla Kocourková, která k sobě bude mít ještě dvě holky. Ale samozřejmě veškerou techniku zajišťuje KCT a ZUŠ, v plném provozu je internát a kuchyň OAHŠ, studenti bydlí na špéře a večerní semináře zajišťuje Hotel Karel IV.

* Není tajemstvím, že každodenní poslední představení je právě v restauraci u Karla IV. Co tam v noci nad ránem řešíte?
U Karla jsou jednak semináře, a když je zájem diskutovat, mnohdy končíme kolem třetí a pak se jde samozřejmě na pivo, jak se říká. V kuloárech se navazuje mnoho osobních kontaktů, vzniká kamarádství a přátelství mezi jednotlivými soubory, zvou se vzájemně na další akce, a nebo jen tak vedou řeči. Občas někdo vezme kytaru a zabékáme. Prostě bohéma.

* Na co bys Turnováky pozval?
Je toho docela dost, nechybí ani klasické divadlo (Luna Stochov), které nesoutěží, ale velmi vhodně doplňuje experimentem nabitý program. Z Polska již tradičně dorazí divadelník a výtvarník Adam Walny s dalším ze svých podobenství. Představení pro školy Kocour v botách určitě potěší milovníky divadla i hudby. A kdybych měl opravdu doporučit: Nikoho sice nechci stavět na druhou kolej, ale přece – v Turnově snad už kultovní Naštěkaná, pro hvězdáře Asteroid, vynikající ruská současná Slepice, tradiční účastníci Hronova Antonín DS a Krvik Totr a pro ty, kteří tíhnou více ke klasice, závěrečná Ach ta něha našich žen.

n200802191602_vakci_11_08_kocour* Pravdou je, že některá představení zejí v divadle prázdnotou, nebo v hledišti sedí jen kolegové z ostatních souborů. Proč se nedaří ve větší míře ani po dvanácti ročnících přilákat více místní publikum?
To je pravda. A nebude tomu jinak. Na studentské soubory asi nikdy plno nebude. Jezdím i na jiné přehlídky takto zaměřené a musím říct, že u nás je návštěvnost v průměru mnohem vyšší. Totálně plno má Krakonošův podzim, ale to se opravdu nedá srovnávat. To je přehlídka pro klasiky a staromilce, ale to je dobře, taky tam rád jezdím, ale spíše za kamarády než za divadlem.

* Jakou částkou na festival přispívá turnovský městský rozpočet a kolik procent z celkových nákladů to zhruba je? Na co jsou vynaloženy nejvyšší náklady?
Město přispívá částkou 60 tisíc korun, což je asi 30 procent celkových nákladů. Nejvíce stojí pronájem divadla a kina a služby s tím spojené, jako osvětlovač, zvukař, šatnářky… – to je akorát těch 60 tisíc.

* Říká se nešťastně šťastná třináctka. K čemu tě tato číslovka vybízí z pohledu dalších ročníků?
Třináct je dost, ale jsou přehlídky s větší tradicí. O číslo ale nejde, spíš o to, jestli má přehlídka stále co říct. Já bych měl plánů, co zlepšit, co přidat, ale nejdřív by musely být finance. Bez jejich zásadního navýšení už to dál nejde.

* A proč Turnov zastupuje letos jen Naštěkaná?
Tuhle otázku dostávám pokaždé, když je májo souborů z Turnova, nebo žádný. Turnov má 15 tisíc obyvatel, takže je zcela normální, že se jeden rok neurodí. Turnovské divadelní studio letos udělalo dětské představení a bude soutěžit za týden v Desné. Vznikla ještě inscenace Vařené hlavy, ale režisér na ní chce ještě zapracovat a soutěžit někdy později. Pánský soubor připravuje Tři sestry na příští sezonu a také vzniká pohádka. Fakt nezahálíme.

200802191603_vakci_12_08_kocour

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.