VZDĚLÁVACÍ CENTRUM TURNOV LETOS SLAVÍ 10 LET

0

Stovky účastníků vzdělávacích kurzů od dětí po seniory, desítky lektorů a velké množství různých projektů. Vzdělávací centrum Turnov, o. p. s., si v letošním roce připomíná 10 let od svého založení. „Naše organizace, která byla zapsána do rejstříku 9. února 2004, byla jednou z prvních společností v Libereckém kraji, která se začala systematicky zabývat celoživotním vzděláváním a nabízet ho veřejnosti. Byla založena městem Turnov ve spolupráci se středními školami,“ přibližuje ředitelka Vzdělávacího centra Turnov (VCT) Jaroslava Dudková.

n201402041114_oso_10_014_vctJak dodává, před lety se začínalo několika jazykovými kurzy angličtiny a němčiny a teprve postupně byla nabídka rozšiřována o další jazyky, informatiku a úplně nové oblasti působení. „Sociální odbor města přišel s požadavkem na proškolení pracovníků v sociální sféře a my poprvé akreditovali a školili pracovníky v sociálních službách. Objevil se první projekt pro pečovatelky a odborné semináře. Ukázala se nutnost spolupracovat s úřady práce a školit nejen zaměstnanecké rekvalifikace, ale i nezaměstnané. Potom tu byla poptávka ze strany turnovských firem a naše nabídka se musela přizpůsobit novým podmínkám,“ vzpomíná ředitelka na někdy až překotný vývoj v oblasti celoživotního vzdělávání v posledních letech. A jak se měnily požadavky na trhu, měnilo se a přizpůsobovalo i samotné VCT.

S požadavky přišly také školy a VCT pracovalo na projektech pro žáky základních a středních škol. „Abychom poznali i zahraniční oblast celoživotního vzdělávání, zapojili jsme se do mezinárodního projektu Europa – mit Methode. Celkem jsme realizovali sedm velkých projektů. Sbírali jsme zkušenosti, učili se novým metodám a formám, zdokonalovali organizaci, snažili se vždy vyjít vstříc novým potřebám a zlepšovat kvalitu nabízených služeb,“ uvádí Dudková.

n201402041114_oso_09_014_vctV současnosti, která je poznamenaná velkou inflací všemožných kurzů a ztrátou kvality i v celoživotním vzdělávání, se VCT snaží nejen bojovat s konkurencí, ale hlavně zkvalitňovat služby. Zaměřuje se na vzdělávání  pro veřejnost, sociální a firemní oblasti, školství a zdravotnictví.

„Desáté výročí našeho vzniku oslavujeme založením Talentcentra, které je určeno nejmenším dětem, jež chtějí rozvíjet své nadání a zájem ve workshopech biologie, logiky, fyziky, informatiky a jazykových schopností. Je to velmi žádoucí a potřebné, aby tady vedle péče o postižené a vzdělávání v sociální oblasti bylo také něco pro nadané děti. Na ty se často zapomíná a přitom jsou to budoucí vědci, inženýři či lékaři,“ vypočítává ředitelka důvody, proč turnovské centrum napřelo svoji pozornost k nadaným dětem.

Podle ředitelky patří při desetiletém ohlédnutí velké poděkování všem, kteří se na zdárném fungování VCT podíleli a podílejí – od pracovnic v administrativě po lektory, členy správní a dozorčí rady, ale též ředitelům a personalistům organizací, firem a škol a dalším.

„Především děkuji za ochotu se stále učit, zdokonalovat se a prosazovat nové věci. Troufám si říci, že v tomto směru opravdu reprezentujeme celoživotní vzdělávání a nechybí nám nadšení objevovat nové metody a formy učení. Desáté výročí v únoru oslavíme takzvaně za pochodu nad novými projekty. V průběhu roku bychom ale rádi oslavili naše výročí se všemi lektory a účastníky desítek kurzů, které jsme uspořádali, a možná dojde i na nějaké překvapení,“ zve na oslavy výročí VCT Jaroslava Dudková.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.