PRÁZDNINY SE CHÝLÍ KE KONCI, LÉTO VRCHOLÍ…

0

(Aktualizováno) Zase to uteklo. Ještě tři týdny a děti zase vyrazí do školy, přijde podzim a už už abychom se začali ohlížet po vánočních dárcích. To není pesimismus, ale realita. Před sebou máme ale ještě hodně krásných letních dnů, kdy budeme moci navštívit spoustu akcí, které turnovská část Českého ráje nabízí ve druhé polovině srpna. Bude pochod proti dálnici, rajčatová bitva i recesisticko-prestižní závod o železného muže a železnou ženu, naposledy letos v létě pojede Českým rájem parní vlak…

Nabídky trvalé:

► Dále pokračuje nabídka prohlídek turnovských kostelů. Do většiny z nich se mimo bohoslužby nedostanete. Letní prohlídky jsou již tradiční nabídkou turnovského „Íčka“. Do nádherného interiéru kostela Narození Panny Marie, kostela sv. Františka a sv. Mikuláše se můžete podívat každé pondělí až do 27. srpna od 14 do 17 hodin. Začíná se právě v infocentru na náměstí. Mimořádně se také letos budete moci podívat dovnitř kostelíka sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích, kde na vás bude průvodce čekat každou neděli do 14. září v době od 9 do 12 hodin.

► Také každou prázdninovou středu se koná exkurze po stopách kamenářské tradice na Turnovsku. Stačí, když zájemci přijdou ve středu v 10 hodin do infocentra na turnovském náměstí. Postupně se podívají do návštěvnického centra Galerie Granát, do šperkařské a brusičské dílny Petra Šťastného a závěr putování městem patří světově unikátní kamenářské a šperkařské expozici v Muzeu Českého ráje.

► Z dalších pravidelných akcí v Českém ráji je to například prohlídka Valdštejnské lodžie v Jičíně, která je pro zájemce připravena každé úterý od 14 hodin, Valdštejnskou lodžii najdete na severním okraji Jičína. Kontaktní tel.: 602 118 912.

► Každou neděli probíhají na zámku v Mnichově Hradišti kostýmované prohlídky, kontakt tel.: 326 773 098, 602 262 323.

n200707141510_vakci_44_07_rafty► Vždy v sobotu a neděli můžete sjíždět na raftech Jizeru. Jede se z Malé Skály do Dolánek u Turnova. U Boučkova statku v centru Malé Skály jsou rafty u mostu připraveny o víkendech v 10 a ve 14 hodin. Více na www.outdoor-school.cz), jízdu si můžete domluvit i samostatně, a kromě toho tu pro zájemce mají připraveny výuku horolezectví, jízdu na kolech ad. Na Malé Skále funguje u Jizery také v horní části obce naproti Pantheonu ještě Žlutá plovárna (www.zlutaplovarna.wz.cz), i zde půjčují rafty a lodě a pro zájemce jsou zde připraveny i další aktivity. Cesta lodí z Malé Skály do Dolánek nad Turnovem vede malebným údolím, je dlouhá devět kilometrů, plavba trvá asi dvě až tři hodiny a cestu si můžete zpříjemnit zastavením na naplaveninách a koupáním v řece.
Novinkou právě u maloskalské Žluté plovárny je adrenalinové centrum, které bylo otevřeno na konci července a které je společně se vzduchovými velkorozměrovými trampolínami ve Šťastné zemi možná největší letní atrakcí letošní prázdninové nabídky.

► O prázdninách mohou zájemci v Turnově také využít ke sportování hřiště u základních škol a sportovní haly.
Hřiště u Gymnázia v ulici Jana Palacha a hřiště Duhová energie u sportovní haly TSC u nádraží (Alešova ulice) fungují nepřetržitě a pro všechny je vstup zdarma. Školní hřiště u ZŠ v ulici 28. října je otevřeno od pondělí do soboty od 8 do 20 hodin, kontakt 739 175 105 (děti a mládež zdarma, dospělí za úplatu). Hřiště u školy v Žižkově ulici je otevřeno od pondělí do pátku od 8 do 20 hodin, kontakt 739 988 748 (děti zdarma, dospělí platí podle ceníku).

► Sedm dnů v týdnu od 9 do 20 hodin je otevřen pro děti a dospělé areál Šťastné země v Radvánovicích u Turnova. Každý den je tu připraven doprovodný program.

► Hrad Trosky. Až do neděle 19. srpna zde probíhají třítýdenní středověké trhy s ukázkami řemesel, historického šermu a sokolnictví.

► Každou neděli přesně v poledne můžete zažít povznášející pocit, když se přijdete podívat do zvonice s rebelantskými (obrácenými) zvony v Rovensku pod Troskami. Zájem je v poslední době velký, na plošině ve zvonici může být najednou zhruba 50 lidí. Už se tu ale sešlo tolik zájemců, že se muselo zvonit třikrát a běžně se zvoní dvakrát. Přesto rovenská zvonice a samotné městečko dosud na objevení turisty ve větší míře čekají…

AKTUÁLNÍ NABÍDKA DRUHÉ POLOVINY SRPNA:

V letním kině v Turnově, ve Skálově ulici, hrají ve druhé polovině srpna (začátky jsou po setmění mezi 20.30 – 21 hodin):
► V úterý 14. srpna film USA „SKRYTÁ IDENTITA“ s Jackem Nicholsonem a Leonardem Di Caprio v hlavních rolích.
► Ve středu 15. srpna hudební komedii USA „BLOCK PARTY“.
► Od čtvrtka 16. do neděle 19. srpna film USA „HARRY POTTER A FÉNIXŮV ŘÁD“.
Aktualizace: Mimořádné představení filmu Harry Potter a Fénixův řád v pátek 17. a sobotu 18. srpna v 17.30 hodin v budově kina v Žižkově ulici.

► V úterý 14. srpna v rámci Turnovského kulturního léta vystoupí na malé scéně v letním kině od 19 hodin revivalová kapela z Liberce „20 DEKA DUŠE“. Jak název napovídá, hraje především skladby Vladimíra Mišíka.

► Ve středu 15. srpna v rámci Turnovského kulturního léta vystoupí na náměstí Českého ráje od 18 hodin místní kapela HOTTENTOT.

► Ve čtvrtek 16. srpna v rámci Turnovského kulturního léta hraje na malé scéně v letním kině od 19 hodin kapela MACKIE MESSER. Jde o další počin zdejšího svérázného muzikanta Jardy Kotka!

► V pátek 17. srpna se v Klokočí u Turnova koná od 20 hodin diskotéka pod širým nebem. Pořadatelé chystají půlnoční překvapení…

► Tradičně bohatý je program PRÁZDNINOVÉ SOBOTY. Ta 18. srpna bude na Turnovsku opravdu zajímavá.

V sobotu 18. srpna se uskuteční další ze série letních pochodů proti záměru trasování dálnice R35 Českým rájem. Tentokrát se jde od nádraží ČD v Turnově v 9.30 hodin směrem na Hlavatici, Valdštejn, Hrubou Skálu a Sedmihorky, kde bude v areálu autokempu připraven další program. Po cestě bude probíhat výklad s pohledem na možné trasování dálnice a povídání o historii krajiny Českého ráje. V Sedmihorkách začíná program ve 14 hodin, přítomen bude senátor Jaromír Jermář, připraveny jsou soutěže pro děti, výstava fotografií ad.

n200708122037_vakci_63_07_kecupV sobotu 18. srpna pokračují v areálu Šťastné země v Radvánovicích Slavnosti slámy 2007. Tentokrát je na programu rajčatová bitva a zápasy v kečupu. Moderují Hana Kynychová a herec Tomáš Krejčíř.
Hlavní program:
13:00     slavnostní zahájení akce
13:15     vystoupení aerobik
13:30     brazilské rytmy a jejich bubenická show
14:00     zápasy v kečupu (kategorie: děti, muži, ženy – cca 2,5 hod.)
15:45     hudební skupina Tres Udos – mexický rockenrol
17:00     brazilské rytmy a jejich bubenická show
17:30     rajčatová bitva  „Rajčatina“ (celkem trvá 2 –3 hodiny)
18:30     kapela Rebel
19:30     potápění v rajském protlaku na výdrž
20:00     hudební skupina Tres Udos – mexický rockenrol
Doprovodný program:
– soutěž o největší přinesené rajče z vaší zahrádky
– každý příchozí může vytvořit sochu ze slámy – hodnocení každou neděli odpoledne

V sobotu 18. srpna se v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále od 16.30 hodin koná další ze série koncertů vážné hudby. Tentokrát vystoupí KOMORNÍ SOUBOR PRAHA.

V sobotu 18. srpna od 18 hodin hraje v rámci Turnovského kulturního léta u restaurace Skalák (za Delvitou) své DRAČÍ POHÁDKY známý loutkářský soubor Čmukaři.

V sobotu 18. srpna od 19 hodin začíná v Rovensku pod Troskami na hokejovém stadionu v pořadí 19. ročník hudební přehlídky ROVENSKÉ ZVONY. Jedná se o přehlídku ve stylu folk a country. Hrají: Metamorfoza, Roman Tomeš, Namo, Arnošt Frauenberg, Rebel, Brazilské rytmy, Zdvořilý Woody. Vstupné 80 Kč.

V sobotu 18. srpna od 19 hodin hraje oblíbená dechová hudba Plechařinka při letním posezení v Havlovicích u Kobyl.

V sobotu také jezdí opět parní vlak Českým rájem. Jízdní řád zde. Jde o poslední letošní jízdy mezi Turnovem a Semily a Turnovem a Rovenskem pod Troskami.

V sobotu 18. a v neděli 19. srpna probíhají prohlídky zámku Hrubý Rohozec zaměřené na historické osobnosti v podání průvodců v kostýmech. Akce se jmenuje „Johanka z Krajku a její společnost.“

n200708122037_vakci_64_07_hus► V neděli 19. srpna se od 14 hodin koná bohoslužba církve Čs. husitské u pomníku Mistra Jana Husa na okraji obce „>Klokočí u Turnova. Jde o jedinečný památník vytesaný ve skále, kde se bohuslužby konají jen několikrát do roka.

V letním kině v Turnově, ve Skálově ulici, hrají ve druhé polovině srpna (začátky jsou po setmění mezi 20.30 – 21 hodin):
► V úterý 21. a ve středu 22. srpna thiller USA „ZODIAC“.
► Od čtvrtka 23. do neděle 26. srpna animovaný sitcom USA „SIMPSONOVI VE FILMU“.

V úterý 21. srpna se v rámci Turnovského kulturního léta uskuteční od 18 hodin na náměstí Českého ráje koncert děčínské kapely „VOMIŠTĚ“.

► Ve čtvrtek 23. srpna se v rámci Turnovského kulturního léta koná v kavárně La Café ve Dvořákově ulici od 18 hodin autorské čtení poezie. Vystoupí sám autor: Pavel Josefovič Hejátko.

► Opět tradičně akcemi nabitá bude SOBOTA 25. SRPNA.

n200708122038_vakci_65_07_rozhovorJiž v 10 hodin dopoledne začíná v sále radnice v Rovensku pod Troskami VZPOMÍNKOVÉ MATINÉ u příležitosti 70. VÝROČÍ ODHALENÍ SOUSOŠÍ ROZHOVORU a 130. výročí narození jeho autora, sochaře a vynikajícího glyptika profesora Josefa Drahoňovského.
Program:
Slavnostní uvítání starostou města Pavlem Koldovským
Zamyšlení Antonína Langhamera nad dílem profesora Josefa Drahoňovského
Koncertní vystoupení Virtuosi di tuba
Náš Drahoňovský – filmová báseň, dokument (autoři Miloš a Adam Syrovátkovi)
Položení květin k sousoší Rozhovoru a odhalení názvu Drahoňovského náměstí
Pozvání k prohlídce výstavky památek na profesora Josefa Drahoňovského
Prodej pamětních tisků a provoz příležitostné poštovní přepážky s pamětním razítkem oslav od 8 hodin po celý den v místnosti výstavky v budově radnice. Výstavka bude otevřena denně až do 3. září 2007.

V 10.30 hodin začíná v turnovském letním kině vystoupení miláčka všech dětí – přijede Michal Nesvadba z televizní Kouzelné školky.

Od 10 do 24 hodin se v sobotu 25. srpna konají na Sychrově v zámeckém parku SKOTSKÉ HRY.

V sobotu 25. a neděli 26. srpna se na hradě Rotštejn koná v pořadí deváté „Šermířské loučení s létem“. V sobotu 25. srpna v 10 hodin na návsi v Klokočí akci k poctě svatého Václava zahájí Trubači Českého ráje. Následovat bude krátká pobožnost a v 10.30 hodin se návsí opět rozezní slavnostní intrády a následovat bude průvod pod korouhví paní z Rotštejna k hradu. Tam je připravena od 11.30 hodin premiéra kratochvilné taškařice se zpěvy a ukázkami šermířských soubojů. Další představení proběhnou od 13.30 a 15.30 hod. V neděli 26. srpna se konají ještě dvě představení, a to v 11 a 13.30 hodin.

V sobotu 25. srpna pořádají v Klokočí u Turnova od 13 hodin „HUDEBNÍ LOUČENÍ S LÉTEM“. V programu vystoupí Laďa Kerndl, Big Band ZUŠ Železný Brod, dechovka Broďanka, folková kapela PRANIC Turnov, rocková Gradace a budou i irské tance.

V Kacanovech u hotelu Králíček se v sobotu 25. srpna od 14 hodin uskuteční I. ročník soutěže o železného muže a železnou ženu Českého ráje. Více zde.

n200708122038_vakci_66_07_slamakV sobotu 25. srpna pokračují ve Šťastné zemi v Radvánovicích u Turnova Slavnosti slámy 2007. Tentokrát to bude „Folkový slamák“ a současně také den chovatelů ovcí a koz. Moderuje Václav Vít.
Hlavní program:
14:00 – 14:45    Zbyšek Raška TRIO (České Budějovice)
14:55 – 15:20    Duo D (Jablonec nad Nisou)
15:30 – 16:15    Magdalena Brožková a band (Turnov)
16:25 – 17:00    Nestíháme (Praha)
17:15 – 18:00    Jen Tak (Liberec)
18:10 – 18:55    Berušky (Jablonec nad Nisou)
18:58 – 19:15    The Wings (Liberec)
19:15 – 20:15    Jarret (Liberec)
20:30 – 21:30    Nezmaři (České Budějovice)
Doprovodný program:
– soutěž o nejoriginálnější přinesený výrobek z ovčí vlny
– výstava ovcí a koz s ukázkou pasení ve spolupráci se Svazem chovatelů ovcí a koz ČR
(koza hnědá krátkosrstá, burská koza, bílá sánská, Suffolk, bílá alpská, Romny)
– soutěže pro děti s firmou EKOKOM

Od 20 hodin se v sobotu 25. srpna ve výletní hospůdce Antimony „>na Holenicích koná koncert známého písničkáře VLASTY TŘEŠŇÁKA.

V sobotu 25. srpna je od 19 hodin v Doubí u Turnova OPEN AIR FESTIVAL. Koná se na venkovním parketu za školou, vystoupí pět metalových kapel z regionu (např. Rubbish).

V sobotu od 20 hodin je v Jenišovicích taneční zábava, začátek ve 20 hodin, hraje kapela Prorock.

V sobotu 25. a neděli 26. sprna se koná tradiční pouť na Hlavici u Mnichova Hradiště. V pátek 24. srpna je tu od 21 hodin pouťová zábava, v sobotu od 21 hodin bude ohňostroj, v neděli poutní mše svatá v kostele od 10 hodin.

► V neděli 26. srpna hrají na zámku Hrubý Rohozec pro děti ČERVENOU KARKULKU členové loutkářského souboru Na Židli. Začátky v 11, 13 a 15 hodin.

Od 17 hodin vystoupí v Husově sboru v Turnově česká šansoniérka MARIE PŘÍKASKÁ.

Probíhající výstavy:
► V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. V galeri muzea je připravována výstava Geopark – šance pro region (od 23. srpna do 11. listopadu).
► Na Dlaskově statku v Dolánkách je celoroční nová expozice „Devatero řemesel“ (statek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin).
► V městské knihovně Turnov probíhají výstavy: výstava „Ilustrace není legrace“ Jiřího Fixla, výstava obrazů malovaných na hedvábí a fotografie Jiřího Šťastného „Příroda v ráji“.
► V galerii Granát na turnovském náměstí vystavuje pastely Margita Krajníková-Abrmanová.
► Na hradě Valdštejn je sezonní výstava dětských prací na téma „Pohádky o mašinkách“.
► Po celé prázdniny je ve Vesci pod Kozákovem – „Galerie pod Kozákovem“ – výstava drahých kamenů a minerálů. Otevřeno je denně od 10 do 16 hodin, kontakt: 481 320 180, 604 387 599.

Avíza:
► V posledním prázdninovém týdnu připravilo Kulturní centrum Turnov sérii akcí. Začíná se v pondělí 27. srpna rockovým koncertem v letním kině. Začátek je v 18 hodin.
► Ostružno u Jičína, letovisko Sklář. O víkendu 31. srpna a 1. září se tu koná v pořadí 4. COUNTRY AND WESTERN FESTIVAL. To vše hlavně v bluegrassovém rytmu.

Za humny Turnovska:
► Hrad Kost. O víkendu 18. a 19. srpna zde vystupuje šermířská skupina Regius.
► Jičín. V úterý 21. srpna vystoupí ve Valdštejnské lodžii od 19.30 hodin folková skupina KAMELOT.
► Sobotka. V sobotu 25. srpna se tu koná 19. Posvícenský jarmark a 8. celostátní Festival řemesel. Jde o tradiční jarmark s bohatým kulturním programem a celostátní festival uměleckých řemesel – více než 100 řemeslníků, ukázky výroby, setkání Sobotkových.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.