ANKETA ZASTUPITELŮ: MODRÝ KOCOUR A DOSTAVBA DIVADLA

1

Otázka tentokrát zněla: V Turnově proběhl 23. ročník divadelního festivalu Modrý kocour. Dle slov ředitele festivalu Mária Kubaše nese Turnov kromě označení srdce Českého ráje také název srdce českého divadla. Zastupitelstvo města na svém únorovém zasedání rozhodlo o rozšíření rekonstrukce divadla o alternativní scénu. Jak vnímáte divadelní festival v Turnově a účastnil(a) jste se některých představení? Co říkáte na potřebu alternativní scény v Turnově?

Bc. ZBYNĚK BÁČA, zastupitel za Turnov potřebuje změnu
Divadelní festival v Turnově je pro mě jednoznačně „PECKA“, kterou se Turnov prezentuje. První ročníky, které měl na starosti Petr Haken, jsem pravidelně navštěvoval a musím říct, že jsem se seznámil s celou řadou divadelních souborů, na které chodím dodnes. Mám tím na mysli například divadelní spolek Vosto5 a jejich skvělé představení Teatromat. Divadelní představení „Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí“, které jsme mohli na prknech turnovského divadla vidět, se dokonce dočkalo filmového zpracování. To jen svědčí o skvělém výběru divadelních her a divadelních spolků, které zde každoročně vystupují.
Myslím, že pomyslné předání štafety Mario Kubašovi divadelní festival posunulo o kus dopředu a svým neformálním pojetím přilákalo mladé publikum. V Turnově dnes máme festival, který svým významem přesáhl hranice kraje a skvěle prezentuje Turnov.
Alternativní scéně samozřejmě říkám jednoznačně ano. Bohužel jednoznačných ano máme v Turnově více a jejich vybudování přímo souvisí s rozpočtem města. Každopádně každý, kdo se snaží přesvědčit strážce městské pokladny o nutnosti zamířit investice konkrétním směrem na konkrétní věc, tzv. lobbuje. Pořádání festivalu Modrý kocour je dle mého názoru ten nejpozitivnější lobbing, jaký si umím představit.

PhDr. HANA MAIEROVÁ, radní za Nezávislý blok
1. Divadelní festival Modrý kocour sleduji po celou dobu jeho trvání. Za 23 let své existence prožil různé etapy, od těch úspěšných, plných energie a nadějí do budoucna, až po období naplněné obavami, co bude dál. Nejednou mně bylo líto, že představení navštěvují především samotní účastníci festivalu a jen v malé míře ostatní publikum. Proto mě nesmírně těší současné dění. Mariu Kubašovi a jeho týmu se podařilo program zásadně rozšířit, přilákat nové soubory, získávat vyšší dotace od veřejných institucí (město Turnov, Liberecký kraj), oslovovat sponzory. Neméně důležitá je neotřelá reklama.
Navštívila jsem zahajovací program. První úžasný dojem – zaplněné divadlo, lidé se živě baví před představením i o přestávce. Druhá „pecka“ – zahajovací kreace samotného ředitele festivalu Maria Kubaše byla po všech stránkách opravdu maso, jak slibovala reklama. Po loňském zahájení jsem si říkala, co ještě může vymyslet vtipnějšího. A vymyslel!
Následující představení přineslo výbornou zábavu a skvělé herecké výkony.
Vzhledem k mým omezeným možnostem jsem další programovou nabídku nemohla bohužel využít. Ale to, co jsem viděla, bylo perfektní. Už teď se těším na příští rok.
2. Již první návrh pana architekta Josefa Pleskota na dostavbu našeho divadla se mně moc líbil. Ale dopracovaná studie s rekonstrukcí sousedního domu a nástavbou alternativní scény, to bylo teprve ono. Proto mě potěšilo, že zastupitelé souhlasili se zpracováním projektové dokumentace dostavby jako celku. Určitě podrobný rozpočet bude následně zásadním podkladem pro rozhodnutí, zda městské finance umožní stavět vše najednou, nebo např. ve dvou etapách. První varianta by se mně samozřejmě líbila nejvíce. Potřeba alternativní scény z pohledu KCT je jasná. Alternativní scéna by nabídla nové možnosti rozšíření programové nabídky. Další – a podle mého názoru ještě významnější roli v budoucím rozhodnutí budou mít místní divadelníci, jimž by byl tento prostor určen, jejich aktivity a skutečná potřeba. A právě takové akce, jako je Modrý kocour a jeho rostoucí význam v kulturním dění, mohou být pro budoucí výstavbu zásadní.

Ing. VÍTĚZSLAV SEKANINA, zastupitel za Stranu svobodných občanů
Amatérské divadlo v Turnově má dlouholetou tradici a slušnou úroveň, kterou dokazuje svými úspěchy na divadelních přehlídkách a také představeními s hledišti plnými spokojených diváků. Já jsem na divadelním festivalu Modrý kocour nebyl, ale několikrát jsem se velice bavil na představeních turnovských divadelníků. Například při hrách turnovského divadelního spolku Nakafráno. Jejich autorská divadelní díla, a to včetně hereckého provedení, snesou srovnání s profesionály.
Alternativní scéna, která by mohla vzniknout v podkroví domu sousedícího s divadlem, je zajímavou možností, jak při rekonstrukci tohoto domu využít jeho střešní prostor a propojit ho, a to i funkčně, s divadlem. Jednalo by se o menší, vysoce variabilní prostor s přestavitelným hledištěm i jevištěm. Vím však také, že v Turnově je velká spousta sálů a sálků, a je podle mne spíše potřeba přemýšlet o jejich dostatečném a efektivním využívání než o rozšiřování jejich počtu. Však také zastupitelstvo města rozhodlo zatím pouze o zadání projektové přípravy na kompletní rekonstrukci divadla, tedy o projektování obou etap. První etapou je přístavba divadla a druhou etapou je rekonstrukce sousedního domu, tedy včetně alternativní scény propojené s objektem divadla. O způsobu a časovém průběhu realizace jednotlivých etap bude ještě zastupitelstvo města rozhodovat, a to i podle jejich finanční náročnosti. Já osobně jsem přesvědčen o nutnosti a správnosti realizace etapy první, tedy rozšíření divadla zejména o potřebné a chybějící vstupní a komunikační prostory a též zázemí pro diváky. Návrh pana architekta, jak doplnit tuto část ještě o rekonstrukci objektu stávající cukrárny včetně střešní nástavby s alternativní scénou, je zajímavou a originální myšlenkou. Nejsem však nyní zcela přesvědčen o nezbytnosti její okamžité realizace, a to i vzhledem k značnému navýšení nákladů na celkovou rekonstrukci našeho divadla.

Ing. PETR SOUDSKÝ, zastupitel za TOP 09
Bohužel žádného divadelního představení jsem se nezúčastnil. Je samozřejmě dobře, že festival Modrý kocour se koná právě u nás, a že si za těch 23. ročníků vydobyl dobrou pověst a že se mezi divadelníky v rámci celé ČR o něm ví a hovoří.
Vítám a podporuji i dostavbu divadla podle návrhu Ing. arch. Pleskota a velmi kvituji hlavně to, že se starostovi podařilo domluvit účast dvou asi nejrenomovanějších architektů v této zemi, aby předložili své návrhy dostavby divadla. Byl bych rád, aby se touto cestou odvíjely i další eventuální plány v oblasti architektury města.
S čím mám však problém, je vznik další divadelní scény v rámci přístavby. Ne že bych ji divadelníkům nepřál, ale spočítal jsem vytížení té stávající, tedy dosavadní „staré“ scény. V březnu 2018 vidím na webových stránkách dvě akce 21. 3. a 30. 3., v dubnu rovněž dvě, a sice 14. 4., 17. 4., v květnu pak čtyři.
Vím, že akcí zde pořádaných je víc, než je prezentováno na webu KCT, přesto si myslím, že bychom se nad plánovanou novou scénou měli přinejmenším ještě zamyslet a diskutovat, mj. i nad dalšími možnostmi využití těchto prostor. Napadá mě např. knihovna, nebo v přízemí informační středisko. Divadelníci mě asi za tato slova nebudou moc milovat, ale… Bude se jednat o třetí velký sál: stará scéna, Střelnice a nyní nová alternativní scéna.

Sdílet

Autor článku

1 komentář

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.