NABÍDKA AKCÍ PRVNÍ POLOVINY PROSINCE JE VE ZNAMENÍ ADVENTU

0

První polovina prosince je tradičně bohatá na akce adventního typu, konají se koncerty, setkání pod vánočními stromy. Na mejdan na Střelnici zvou místní rockeři, tradiční mikulášské setkání se uskuteční v muzeu, na Střelnici bude Mikulášská diskotéka, folková kapela Pranic bude křtít CD. A poté už přijdou vystoupení vyloženě vánoční, na svůj tradiční koncert zve pěvecký sbor Musica Fortuna, na obzoru jsou turnovské vánoční trhy…

Úterý 1. prosince
* VÁNOCE S FRANTIŠKEM NEPILEM. Vzpomínkový večer na spisovatele a redaktora rozhlasu Františka Nepilak k jeho 80. nedožitým narozeninám a 40. výročí založení literárního kroužku Turnovský Granátek. Setkání s paní Zdenou Nepilovou,  spisovatelkou Ivanou Hutařovou, ak. malířkou Evou Mastníkovou, paní Vlastou Guznarovou, zakladatelkou kroužku, a dalšími hosty. Účinkují bývalí i současní členové TG a žáci ZŠ Skálova. Hudební doprovod Monika Szantó a Hana Pernicová. Dům Na Sboře, začátek v 18.00 hodin.

* 39 STUPŇŮ. Ojedinělá možnost spatřit představení věčně vyprodaného Dejvického divadla, a navíc na domácí scéně! Komedie na motivy klasického špionážního filmu Alfreda Hitchcocka z roku 1935. Režie David Ondříček. Hrají: Jaroslav Plesl, Simona Babčáková, Václav Neužil, David Novotný. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Pátek 4. prosince

* V 17.00 hodin začíná v Turnově Na Lukách akce VZP – hromadné vypouštění horkovzdušných balonů. Podrobnosti ZDE.
* Poslední ro(c)kový mejdan ´09 v Turnově! KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin. Podrobnosti ZDE.

* BOŽSKÝ ŘÍZEK. Repríza úspěšného divadelního představení souboru nakafráno. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Sobota 5. prosince

* PŘEDVÁNOČNÍ SETKÁNÍ v Muzeu Českého ráje. Začátek ve 14.00 hodin v galerii muzea. Mikulášská nadílka pro děti, loutková pohádka Čertovské hromování v podání Divadla z půdy Františka Pešana. (Pořad vznikl ve spolupráci s městskou knihovnou.)

* POVĚSTI PRO ŠTĚSTÍ. Hudební pohádka pro děti, hraje pražský soubor Ty-já-tr. Kulturní dům Podháj, začátek ve 14.00 hodin.

* MIKULÁŠSKÁ DISKOTÉKA. Taneční program propojený soutěžemi i taneční výukou v režii TaPŠ ILMA. Přijďte ve stylových vánočních maskách a s dárkovým balíčkem pro své dítě – závěr pořadu bude patřit Mikuláši a rozdávání dárků. KC Střelnice, začátek v 15.30 hodin.

* Adventní posezení s herečkou LJUBOU SKOŘEPOVOU. Večer zajímavého povídání, autorského čtení a životní moudrosti herečky Ljuby Skořepové. Hudební doprovod Martin Hybler, pořadem provází Eva Kordová. Galerie Muzea Českého ráje, začátek v 18.00 hodin.

 

Neděle 6. prosince

* PARNÍ VLAK S MIKULÁŠEM, čerty a anděly. Vlak vyjede z turnovského nádraží v 8.50 hodin, po cestě do Rovenska pod Troskami zastavuje na všech zastávkách. Do Rovenska vlak přijede v 9.30 hodin, odjezd je v 10.23 hodin a příjez do Turnova v 11.00 hodin. Letošní poslední jízdu v Českém ráji pořádá Klub přátel železnic Českého ráje ve spolupráci s turnovským sdružením Náruč. Pro děti ve vlaku jsou připraveny malé balíčky v ceně jízdného, jízdenky se kupují ve vlaku. Jízdné jedním směrem přijde na 50 Kč, zpáteční jízdenka stojí 90 Kč, děti od 3 do 12 let platí polovic.

* II. adventní koncert: CANTO. V programu složeném převážně ze skladeb mistrů 17.-18. století se představí sopranistka Gabriela Eibenová, na flétnu zahraje Lucie Čistecká  a na cembalo Barbara Kürstenová. Kostel sv. Františka, začátek v 15.00 hodin.

* Adventní koncert dětského pěveckého sboru Carmina: Kostel v Přáslavicích (Karlovice), začátek v 17.00 hodin.

* Sousedský spolek PROVAZ (Pro Vánoční Zpívání) zve na společné předvánoční setkání. Sál restaurace v Olešnici, začátek v 17.00 hodin.

 

Pondělí 7. prosince

* Křeslo pro hosta: V babiččině kuchyni od Tří králů do Vánoc. Lidové obyčeje a lidová strava  v Pojizeří. Adventní setkání s autorkou knihy PhDr. Vladimírou Jakouběovou, doplněné prodejem knihy a autogramiádou. Společně si zazpíváme i koledy. Určeno nejen pro obyvatele penzionu. Klubovna Penzionu v Žižkově, začátek ve 14.00 hodin. (O den později bude ve stejném čase program reprízován v DD Pohoda.)

 

Úterý 8. prosince

* Cestovatelský klub: VIETNAM (s exotickou zemí seznámí cestovatelé Petr a Hana Baudyšovi). Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

 

Středa 9. prosince

* PRANIC + ŽOFIE KABELKOVÁ. Domácí kapela uvede nový maxisingl „Vánoce s Pranic“. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin.

 

Čtvrtek 10. prosince

* Výtvarná VÁNOČNÍ DÁRKOVÁ DÍLNA ve Žluté ponorce v Husově ulici od 14.00 do 18.00 hodin.

* Vernisáž výstavy fotografií Břetislava Jansy „Kresba světlem“ k jeho významnému životnímu jubileu. Galerie Granát na náměstí Českého ráje, začátek v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 29. ledna 2010.

* MUSICA FORTUNA. Tradiční vánoční koncert turnovského pěveckého sboru. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin.

 

Pátek 11. až neděle 13. prosince

* XI. tradiční Vánoční trhy v Turnově. Program bude zveřejněn v samostatném článku.

 

Pátek 11. prosince

* Adventní koncert dětského pěveckého sboru Carmina: Kostel ve Všeni, začátek v 17.00 hodin.

* ZÁVĚREČNÝ PLES podzimních tanečních pro mládež i pro dospělé. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

 

Sobota 12. prosince

* V 9.00 hodin začíná v sokolovně ve Skálově ulici tradiční BURZA SBĚRATELŮ poštovních známek, pohlednic, odznaků, mincí, bankovek ad.

* Hrad Valdštejn: Vánoční koncert Amatérský pěveckého sboru PROVAZ (Pro Vánoční Zpívání) nadšenců ze Skalan, Kacanov a blízkého okolí. Začátek ve 14.00 hodin. Zazní tradiční koledami i česky zpívané gospely.

* VÁNOČNÍ GALAPŘEDSTAVENÍ MAŽORETEK „PERLIČEK“ a jejich hostů. Sál SUPŠ ve Skálově ulici, začátek v 15.00 hodin.

* VÁNOČNÍ KONCERT Turnovského orchestrálního sdružení. KC Střelnice, začátek v 17.00 hodin.

 

Neděle 13. prosince

* III. adventní koncert: ZÁMECKÉ SAXOFONOVÉ KVARTETO. Soubor zakladatele a vedoucího Josefa Žemličky si pro tuto příležitost postavil program z klasických kusů W. A. Mozarta, Ant. Dvořáka, G. Gershwina, ale vhodných skladeb i moderních autorů (vít Fiala). Kostel sv. Mikuláše, začátek v 15.00 hodin.

 

ZA HUMNY

 

* LIBUŇ

Sobota 5. prosince, sokolovna: VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ…

9.00 – 17.00 – výstava prací dětí  ZŠ v Libuni, Mateřského centra Maminec o.s. a šikovných spoluobčanů, posezení u kávy a čaje, ochutnávka vánočních dobrot, vánoční jarmark – prodej vánočních vazeb, figurky ze šustí, medovina, bižuterie, papírové košíčky, patchwork a další rukodělné výrobky.

17.00 – ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU před památníkem s vystoupením žáků ZŠ, nadílkou Mikuláše, čerta a anděla

18.00 – koncert v kostele sv. Martina – vystoupí dětský pěvecký sbor JIZERKA
Neděle  6. prosince 2009:

9.00 – 17.00 – pokračování výstavy a jarmarku

 

* HODKOVICE NAD MOHELKOU, neděle 13. prosince: Adventní koncert dětského pěveckého sboru Carmina: Kostel v Hodkovicích nad Mohelkou, začátek v 17.00 hodin.

 

* ŽELEZNÝ BROD. Od 1. do 6. prosince probíhají v Železném Brodě „Vánoční trhy na Bělišti“ vždy od 9.00 do 17.00 hodin. Zimní sklářské pátky v Železném Brodě od 4. prosince 2009 až do 19. března 2010 (mimo 25.12. a 1.1.). Zažijte den v městě s dlouholetou sklářskou tradicí.Budete moci zhlédnout různá sklářská řemesla a zároveň nakoupit české sklo za nejlepší ceny přímo od výrobců. Vstupné 50 Kč (studenti a důchodci 30 Kč) se platí při exkurzi ve sklářské škole od 10.00 hodin dopoledne a platí pro všech pět zapojených subjektů (Sklářská škola, firma Kortan-sklo, bižuterie, Galerie na Rynku, Muzeum, firma Detesk). Doporučujeme navštívit současně i další akci (není součástí Z.sklář.pátků), a tou je Výstava skleněných betlémů 4. 12. 2009 – 31. 1. 2010. Koná se v Městské galerii V. Rady v přízemí železnobrodské radnice.

 

PROGRAM KINA V TURNOVĚ, ŽIŽKOVĚ ULICI (Bio Ráj)
* Středa 2. prosince od 20.00 hodin: DOBŘE PLACENÁ PROCHÁZKA. Film Miloše Formana podle slavného divadelního představení Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého. Celý děj se odehrává v koupelně. Uli a Vanilka jsou manželé, jejich manželství se ale rozpadá. Již s advokátem domlouvají rozvod, když tu přijde listonoš s telegramem, že Vanilčina teta z Liverpoolu odkazuje milión liber Vanilčině dítěti… (filmový klub).

* Čtvrtek 3. prosince od 20.00 hodin: LÁSKA NA DRUHÝ POHLED. Americko-kanadské drama. Ryan (Aaron Eckhart) je populárním spisovatelem knih o tom, jak se vypořádat se ztrátou a dopřát životu nový smysl. Je hvězdou v oboru a něco jako guru pro lidi v těžkých životních situacích…

* Pátek 4., sobota 5. a neděle 6. prosince od 20.00 hodin: 2012 – akční sci-fi drama USA. Rok 2012 je posledním rokem mayského kalendáře a podle mnoha lidí tedy i rokem konce světa. A zdá se, jako by na temných předpovědích něco bylo – přicházejí náhlá zemětřesení, hurikány, výbuchy sopek. Na Zemi vypuká panika a hlavní hrdinové musejí zjistit, co svět doopravdy čeká.

* Středa 9. prosince od 17.30 hodin: PAMĚTNICE. Český poetický příběh o školním srazu a soužití dvou různých osobností. Bývalí spolužáci se scházejí po šedesáti letech na školním srazu, nepochybně posledním…

* Středa 9. prosince od 20.00 hodin: SIN NOMBRE. Mexický snímek líčí strastiplnou pouť imigrantů ze Střední Ameriky do Spojených států, kde chtějí začít nový život (filmový klub).

* Čtvrtek 10. a pátek 11. prosince od 20.00 hodin: CTIHODNÝ OBČAN. Film USA. Jamie Foxx (Collateral, Miami Vice), Gerard Butler (300, P.S. Miluji tě) a Michael Gambon (série Harry Potter) v dramatickém thrilleru o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít všem, kdo nechali z vězení propustit vraha jeho rodiny.

* Sobota 12. prosince od 20.00 hodin: MŮJ ŽIVOT V RUINÁCH. Americko-španělská romantická komedie. Georgia (Nia Vardalos) je řecko-americká cestovní průvodkyně, která vede zájezd kolem Řecka spolu s rozmanitou skupinkou turistů, kteří by si ale radši koupili tričko, než aby se dozvěděli něco o historii a kultuře.

* Neděle 13. prosince od 14.00 hodin: KYTICE POHÁDEK. Bijásek pro děti. Pásmo pohádek pro nejmenší děti.

 

VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je návštěvníkům otevřené každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.

– V galerii muzea je k vidění vánoční výstava inspirovaná starými recepty z našeho regionu – V BABIČČINĚ KUCHYNI OD TŘÍ KRÁLŮ DO VÁNOC. Výstava potrvá do 30. prosince. K prodeji je i stejnojmenná kniha ředitelky muzea Vladimíry Jakouběové.

– Ve výstavním kabinetu muzea si můžete prohlédnout medaile Jiřího Korce (výstava potrvá do 19. února 2010).

– Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova: VÁNOČNÍ ČAROVÁNÍ NA DLASKOVĚ STATKU (1. – 30. prosince), nová vánoční výstava věnovaná obyčejům v období adventu a Vánoc. V návaznosti na stálou expozici „Pod oknama roste bejlí“ je výstava zaměřena na vánoční čarování s bylinkami a na vánoční zeleň v betlémech. Na výstavě nechybí ani ukázky tradičních lidových pokrmů, které přicházely na stůl v období od svátku svatého Ondřeje do Tří králů.Dlaskův statek je otevřen každý den kromě pondělí od 9.00 do 16.00 hodin. Otevírací doba o vánočních svátcích: 24. – 26. prosince: zavřeno, 27. prosince: otevřeno, 28. prosince – zavřeno, 29. – 30. prosince – otevřeno a 31. prosince – zavřeno).

– Galerie Safír v muzeu – od 14. listopadu (vernisáž ve 14.00 hodin) je zde výstava nazvaná JEDE JEDE MAŠINKA Výstava potrvá do 11. prosince.

* Galerie v turnovském infocentru na náměstí Českého ráje – do 6. ledna 2010 zde bude k vidění výstava fotografií Otakara Kudrnáče nazvaná Riegrova stezka.

* Galerie Granát, náměstí Českého ráje. Trvalá expozice „Český granátový šperk“, stálá expozice historie těžby českého granátu a jeho zpracování, historie výroby tradičních granátových šperků v družstvu umělecké výroby Granát Turnov. Výstava obrazů Vladimíra Hraby „Český ráj“ do 4. prosince. V galerii je připravena výstava fotografií Břetislava Jansy „Kresba světlem“ (od 10. prosince do 29. ledna.). Otevřeno po-pa 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00 hodin.

* Městská knihovna Antonína Marka: Lidová  architektura kolem Prachovských skal. Komorní výstava fotografií Petra Luniaczka z Českého ráje. Výstava potrvá do 31. prosince.

Sdílet

Autor článku

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.