NABÍDKA AKCÍ PRVNÍ POLOVINY PROSINCE JE VE ZNAMENÍ ADVENTU

0

První polovina prosince je tradičně bohatá na akce adventního typu, konají se koncerty, setkání pod vánočními stromy. Na mejdan na Střelnici zvou místní rockeři, tradiční mikulášské setkání se uskuteční v muzeu, na Střelnici bude Mikulášská diskotéka, folková kapela Pranic bude křtít CD. A poté už přijdou vystoupení vyloženě vánoční, na svůj tradiční koncert zve pěvecký sbor Musica Fortuna, na obzoru jsou turnovské vánoční trhy…

Úterý 1. prosince
* VÁNOCE S FRANTIŠKEM NEPILEM. Vzpomínkový večer na spisovatele a redaktora rozhlasu Františka Nepilak k jeho 80. nedožitým narozeninám a 40. výročí založení literárního kroužku Turnovský Granátek. Setkání s paní Zdenou Nepilovou,  spisovatelkou Ivanou Hutařovou, ak. malířkou Evou Mastníkovou, paní Vlastou Guznarovou, zakladatelkou kroužku, a dalšími hosty. Účinkují bývalí i současní členové TG a žáci ZŠ Skálova. Hudební doprovod Monika Szantó a Hana Pernicová. Dům Na Sboře, začátek v 18.00 hodin.

* 39 STUPŇŮ. Ojedinělá možnost spatřit představení věčně vyprodaného Dejvického divadla, a navíc na domácí scéně! Komedie na motivy klasického špionážního filmu Alfreda Hitchcocka z roku 1935. Režie David Ondříček. Hrají: Jaroslav Plesl, Simona Babčáková, Václav Neužil, David Novotný. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Pátek 4. prosince

* V 17.00 hodin začíná v Turnově Na Lukách akce VZP – hromadné vypouštění horkovzdušných balonů. Podrobnosti ZDE.
* Poslední ro(c)kový mejdan ´09 v Turnově! KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin. Podrobnosti ZDE.

* BOŽSKÝ ŘÍZEK. Repríza úspěšného divadelního představení souboru nakafráno. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Sobota 5. prosince

* PŘEDVÁNOČNÍ SETKÁNÍ v Muzeu Českého ráje. Začátek ve 14.00 hodin v galerii muzea. Mikulášská nadílka pro děti, loutková pohádka Čertovské hromování v podání Divadla z půdy Františka Pešana. (Pořad vznikl ve spolupráci s městskou knihovnou.)

* POVĚSTI PRO ŠTĚSTÍ. Hudební pohádka pro děti, hraje pražský soubor Ty-já-tr. Kulturní dům Podháj, začátek ve 14.00 hodin.

* MIKULÁŠSKÁ DISKOTÉKA. Taneční program propojený soutěžemi i taneční výukou v režii TaPŠ ILMA. Přijďte ve stylových vánočních maskách a s dárkovým balíčkem pro své dítě – závěr pořadu bude patřit Mikuláši a rozdávání dárků. KC Střelnice, začátek v 15.30 hodin.

* Adventní posezení s herečkou LJUBOU SKOŘEPOVOU. Večer zajímavého povídání, autorského čtení a životní moudrosti herečky Ljuby Skořepové. Hudební doprovod Martin Hybler, pořadem provází Eva Kordová. Galerie Muzea Českého ráje, začátek v 18.00 hodin.

 

Neděle 6. prosince

* PARNÍ VLAK S MIKULÁŠEM, čerty a anděly. Vlak vyjede z turnovského nádraží v 8.50 hodin, po cestě do Rovenska pod Troskami zastavuje na všech zastávkách. Do Rovenska vlak přijede v 9.30 hodin, odjezd je v 10.23 hodin a příjez do Turnova v 11.00 hodin. Letošní poslední jízdu v Českém ráji pořádá Klub přátel železnic Českého ráje ve spolupráci s turnovským sdružením Náruč. Pro děti ve vlaku jsou připraveny malé balíčky v ceně jízdného, jízdenky se kupují ve vlaku. Jízdné jedním směrem přijde na 50 Kč, zpáteční jízdenka stojí 90 Kč, děti od 3 do 12 let platí polovic.

* II. adventní koncert: CANTO. V programu složeném převážně ze skladeb mistrů 17.-18. století se představí sopranistka Gabriela Eibenová, na flétnu zahraje Lucie Čistecká  a na cembalo Barbara Kürstenová. Kostel sv. Františka, začátek v 15.00 hodin.

* Adventní koncert dětského pěveckého sboru Carmina: Kostel v Přáslavicích (Karlovice), začátek v 17.00 hodin.

* Sousedský spolek PROVAZ (Pro Vánoční Zpívání) zve na společné předvánoční setkání. Sál restaurace v Olešnici, začátek v 17.00 hodin.

 

Pondělí 7. prosince

* Křeslo pro hosta: V babiččině kuchyni od Tří králů do Vánoc. Lidové obyčeje a lidová strava  v Pojizeří. Adventní setkání s autorkou knihy PhDr. Vladimírou Jakouběovou, doplněné prodejem knihy a autogramiádou. Společně si zazpíváme i koledy. Určeno nejen pro obyvatele penzionu. Klubovna Penzionu v Žižkově, začátek ve 14.00 hodin. (O den později bude ve stejném čase program reprízován v DD Pohoda.)

 

Úterý 8. prosince

* Cestovatelský klub: VIETNAM (s exotickou zemí seznámí cestovatelé Petr a Hana Baudyšovi). Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

 

Středa 9. prosince

* PRANIC + ŽOFIE KABELKOVÁ. Domácí kapela uvede nový maxisingl „Vánoce s Pranic“. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin.

 

Čtvrtek 10. prosince

* Výtvarná VÁNOČNÍ DÁRKOVÁ DÍLNA ve Žluté ponorce v Husově ulici od 14.00 do 18.00 hodin.

* Vernisáž výstavy fotografií Břetislava Jansy „Kresba světlem“ k jeho významnému životnímu jubileu. Galerie Granát na náměstí Českého ráje, začátek v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 29. ledna 2010.

* MUSICA FORTUNA. Tradiční vánoční koncert turnovského pěveckého sboru. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin.

 

Pátek 11. až neděle 13. prosince

* XI. tradiční Vánoční trhy v Turnově. Program bude zveřejněn v samostatném článku.

 

Pátek 11. prosince

* Adventní koncert dětského pěveckého sboru Carmina: Kostel ve Všeni, začátek v 17.00 hodin.

* ZÁVĚREČNÝ PLES podzimních tanečních pro mládež i pro dospělé. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

 

Sobota 12. prosince

* V 9.00 hodin začíná v sokolovně ve Skálově ulici tradiční BURZA SBĚRATELŮ poštovních známek, pohlednic, odznaků, mincí, bankovek ad.

* Hrad Valdštejn: Vánoční koncert Amatérský pěveckého sboru PROVAZ (Pro Vánoční Zpívání) nadšenců ze Skalan, Kacanov a blízkého okolí. Začátek ve 14.00 hodin. Zazní tradiční koledami i česky zpívané gospely.

* VÁNOČNÍ GALAPŘEDSTAVENÍ MAŽORETEK „PERLIČEK“ a jejich hostů. Sál SUPŠ ve Skálově ulici, začátek v 15.00 hodin.

* VÁNOČNÍ KONCERT Turnovského orchestrálního sdružení. KC Střelnice, začátek v 17.00 hodin.

 

Neděle 13. prosince

* III. adventní koncert: ZÁMECKÉ SAXOFONOVÉ KVARTETO. Soubor zakladatele a vedoucího Josefa Žemličky si pro tuto příležitost postavil program z klasických kusů W. A. Mozarta, Ant. Dvořáka, G. Gershwina, ale vhodných skladeb i moderních autorů (vít Fiala). Kostel sv. Mikuláše, začátek v 15.00 hodin.

 

ZA HUMNY

 

* LIBUŇ

Sobota 5. prosince, sokolovna: VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ…

9.00 – 17.00 – výstava prací dětí  ZŠ v Libuni, Mateřského centra Maminec o.s. a šikovných spoluobčanů, posezení u kávy a čaje, ochutnávka vánočních dobrot, vánoční jarmark – prodej vánočních vazeb, figurky ze šustí, medovina, bižuterie, papírové košíčky, patchwork a další rukodělné výrobky.

17.00 – ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU před památníkem s vystoupením žáků ZŠ, nadílkou Mikuláše, čerta a anděla

18.00 – koncert v kostele sv. Martina – vystoupí dětský pěvecký sbor JIZERKA
Neděle  6. prosince 2009:

9.00 – 17.00 – pokračování výstavy a jarmarku

 

* HODKOVICE NAD MOHELKOU, neděle 13. prosince: Adventní koncert dětského pěveckého sboru Carmina: Kostel v Hodkovicích nad Mohelkou, začátek v 17.00 hodin.

 

* ŽELEZNÝ BROD. Od 1. do 6. prosince probíhají v Železném Brodě „Vánoční trhy na Bělišti“ vždy od 9.00 do 17.00 hodin. Zimní sklářské pátky v Železném Brodě od 4. prosince 2009 až do 19. března 2010 (mimo 25.12. a 1.1.). Zažijte den v městě s dlouholetou sklářskou tradicí.Budete moci zhlédnout různá sklářská řemesla a zároveň nakoupit české sklo za nejlepší ceny přímo od výrobců. Vstupné 50 Kč (studenti a důchodci 30 Kč) se platí při exkurzi ve sklářské škole od 10.00 hodin dopoledne a platí pro všech pět zapojených subjektů (Sklářská škola, firma Kortan-sklo, bižuterie, Galerie na Rynku, Muzeum, firma Detesk). Doporučujeme navštívit současně i další akci (není součástí Z.sklář.pátků), a tou je Výstava skleněných betlémů 4. 12. 2009 – 31. 1. 2010. Koná se v Městské galerii V. Rady v přízemí železnobrodské radnice.

 

PROGRAM KINA V TURNOVĚ, ŽIŽKOVĚ ULICI (Bio Ráj)
* Středa 2. prosince od 20.00 hodin: DOBŘE PLACENÁ PROCHÁZKA. Film Miloše Formana podle slavného divadelního představení Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého. Celý děj se odehrává v koupelně. Uli a Vanilka jsou manželé, jejich manželství se ale rozpadá. Již s advokátem domlouvají rozvod, když tu přijde listonoš s telegramem, že Vanilčina teta z Liverpoolu odkazuje milión liber Vanilčině dítěti… (filmový klub).

* Čtvrtek 3. prosince od 20.00 hodin: LÁSKA NA DRUHÝ POHLED. Americko-kanadské drama. Ryan (Aaron Eckhart) je populárním spisovatelem knih o tom, jak se vypořádat se ztrátou a dopřát životu nový smysl. Je hvězdou v oboru a něco jako guru pro lidi v těžkých životních situacích…

* Pátek 4., sobota 5. a neděle 6. prosince od 20.00 hodin: 2012 – akční sci-fi drama USA. Rok 2012 je posledním rokem mayského kalendáře a podle mnoha lidí tedy i rokem konce světa. A zdá se, jako by na temných předpovědích něco bylo – přicházejí náhlá zemětřesení, hurikány, výbuchy sopek. Na Zemi vypuká panika a hlavní hrdinové musejí zjistit, co svět doopravdy čeká.

* Středa 9. prosince od 17.30 hodin: PAMĚTNICE. Český poetický příběh o školním srazu a soužití dvou různých osobností. Bývalí spolužáci se scházejí po šedesáti letech na školním srazu, nepochybně posledním…

* Středa 9. prosince od 20.00 hodin: SIN NOMBRE. Mexický snímek líčí strastiplnou pouť imigrantů ze Střední Ameriky do Spojených států, kde chtějí začít nový život (filmový klub).

* Čtvrtek 10. a pátek 11. prosince od 20.00 hodin: CTIHODNÝ OBČAN. Film USA. Jamie Foxx (Collateral, Miami Vice), Gerard Butler (300, P.S. Miluji tě) a Michael Gambon (série Harry Potter) v dramatickém thrilleru o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít všem, kdo nechali z vězení propustit vraha jeho rodiny.

* Sobota 12. prosince od 20.00 hodin: MŮJ ŽIVOT V RUINÁCH. Americko-španělská romantická komedie. Georgia (Nia Vardalos) je řecko-americká cestovní průvodkyně, která vede zájezd kolem Řecka spolu s rozmanitou skupinkou turistů, kteří by si ale radši koupili tričko, než aby se dozvěděli něco o historii a kultuře.

* Neděle 13. prosince od 14.00 hodin: KYTICE POHÁDEK. Bijásek pro děti. Pásmo pohádek pro nejmenší děti.

 

VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je návštěvníkům otevřené každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.

– V galerii muzea je k vidění vánoční výstava inspirovaná starými recepty z našeho regionu – V BABIČČINĚ KUCHYNI OD TŘÍ KRÁLŮ DO VÁNOC. Výstava potrvá do 30. prosince. K prodeji je i stejnojmenná kniha ředitelky muzea Vladimíry Jakouběové.

– Ve výstavním kabinetu muzea si můžete prohlédnout medaile Jiřího Korce (výstava potrvá do 19. února 2010).

– Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova: VÁNOČNÍ ČAROVÁNÍ NA DLASKOVĚ STATKU (1. – 30. prosince), nová vánoční výstava věnovaná obyčejům v období adventu a Vánoc. V návaznosti na stálou expozici „Pod oknama roste bejlí“ je výstava zaměřena na vánoční čarování s bylinkami a na vánoční zeleň v betlémech. Na výstavě nechybí ani ukázky tradičních lidových pokrmů, které přicházely na stůl v období od svátku svatého Ondřeje do Tří králů.Dlaskův statek je otevřen každý den kromě pondělí od 9.00 do 16.00 hodin. Otevírací doba o vánočních svátcích: 24. – 26. prosince: zavřeno, 27. prosince: otevřeno, 28. prosince – zavřeno, 29. – 30. prosince – otevřeno a 31. prosince – zavřeno).

– Galerie Safír v muzeu – od 14. listopadu (vernisáž ve 14.00 hodin) je zde výstava nazvaná JEDE JEDE MAŠINKA Výstava potrvá do 11. prosince.

* Galerie v turnovském infocentru na náměstí Českého ráje – do 6. ledna 2010 zde bude k vidění výstava fotografií Otakara Kudrnáče nazvaná Riegrova stezka.

* Galerie Granát, náměstí Českého ráje. Trvalá expozice „Český granátový šperk“, stálá expozice historie těžby českého granátu a jeho zpracování, historie výroby tradičních granátových šperků v družstvu umělecké výroby Granát Turnov. Výstava obrazů Vladimíra Hraby „Český ráj“ do 4. prosince. V galerii je připravena výstava fotografií Břetislava Jansy „Kresba světlem“ (od 10. prosince do 29. ledna.). Otevřeno po-pa 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00 hodin.

* Městská knihovna Antonína Marka: Lidová  architektura kolem Prachovských skal. Komorní výstava fotografií Petra Luniaczka z Českého ráje. Výstava potrvá do 31. prosince.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.