NÁVRAT K TRADICÍM PROSTŘEDNICTVÍM STAVEB LIDOVÉ ARCHITEKTURY

0

Vidíme to téměř v každé vesnici či menším městě. Obliba roubených staveb je stále na vzestupu. Zejména v Jizerských horách, ale i na mnoha místech Českého ráje a Pojizeří mají nové roubené domy velký podíl na celkovém počtu novostaveb. A nejen novostavby, na mnoha místech se roubenky nákladně rekonstruují. Po rodinných domech ze sedmdesátých či devadesátých let minulého století jsou roubená stavení něco, co do venkovské krajiny našeho regionu tradičně patří.

Dlaskův statek: Výroba tradičních střešních šindelů

Dlaskův statek: Příprava a barvení vlny

„V poslední době vzniká opravdu hodně roubenek, třeba kolem Bedřichova v Jizerských horách je pro mě, jako etnografa, radost projíždět. A je samozřejmě víc takových míst i v Pojizeří a v Českém ráji,“ říká Vladimíra Jakouběová, která kromě toho, že je ředitelkou turnovského muzea, zabývá se celý život národopisem. „Dnešní mladí už jsou dost často přesyceni technikou, chtějí žít jinak. Odcházejí z města, smysl vidí v ekologii a tomu uzpůsobeném životnímu stylu. Proto roubenky, které jsou velmi příjemné pro každodenní život, navíc je v zimě vytopíte jedněmi kamny. A co já vidím ještě jako novinku, se kterou jsme se před lety nesetkávali – roubená chalupa, to je jedna hlavní místnost, kde se vaří, stoluje i odpočívá, rodina tu žije ve větší pospolitosti. Dříve jsme děti izolovali do pokojíčků a často ani nevěděli, co tam dělají, o společné večeři nemluvě. To se dnes hodně mění, lidé se chtějí zase vrátit ke svým kořenům, proto jedna velká sednice v roubence, kde si děti hrají i dělají úkoly a rodina si spolu povídá. Vidím tento trend v mnoha současných mladých rodinách a mám z toho radost,“ doplňuje V. Jakouběová.

Bičíkův statek v Příšovicích

Jednou ročně v červenci pořádá Liberecký kraj Dny lidové architektury. Na dva víkendové dny se pro příchozí otevřou vybrané památkové objekty (vstup je zdarma), do kterých se třeba ani jinak nedostanete. Letos to byl například Bičíkův statek v Příšovicích, ve kterém majitelé normálně žijí. Plno bylo na Bělišti v Železném Brodě, v Kittelově domě v Pěnčíně, až překvapivě hodně lidí se přišlo podívat na Dlaskův statek v Dolánkách, kde probíhal doprovodný program související s letošní celoroční výstavou „Kolovrátek, stav i jehla“. Zájemci si zde mohli vyzkoušet vše z výroby tradičních oděvů – připravit vlnu, upříst nitě na kolovrátku, na tkalcovském stavu zhotovit látku a z ní potom něco ušít. Za jeden víkendový den tu přivítali tisícovku návštěvníků!

Beranův hostinec v Trávníčku

…část jeho interiérů

Zastavili jsme se také na Trávníčku, kde doslova z popela vstává Beranův hostinec, roubená stavba, která má svůj styl a především je to velký kus historie zdejšího regionu mezi Sychrovem a Českým Dubem. Díky partě nadšenců kolem spolku Dubáci tu oživují nejen stavby lidové architektury, ale hlavně tradiční lidové zvyky (viz www.dubaci.cz).

DLASKŮV STATEK DO KONCE PRÁZDNIN:
* Kolovrátek, stav i jehla – nová expozice je věnovaná tradiční podomácké výrobě lidového oděvu v Pojizeří. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost seznámit se s různorodostí a krásou textilií a součástek tradičního lidového oděvu užívaných našimi předky při různých příležitostech v období přibližně od konce 18. do počátku 20. století. Od června do září je Dlaskův statek otevřen denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.
„JAK SE ŠILO NA STATKU“ – prázdninové řemeslné dílny na Dlaskově statku:
* 1. 8. Utkáno a vyšito – Historické vyšívání a tkaní na tkalcovském stavu
* 8. 8. Červený šátečku – Historické vyšívání a barvení textilu přírodními barvivy
* 15. 8. Jak na plátno nebo sukno I. – Předení na kolovratu, tkaní všeho druhu a plstění
* 22. 8. Jak na plátno nebo sukno II. – Předení na kolovratu, tkaní všeho druhu a plstění

Beranův hostinec v Trávníčku: vystoupení folklorního souboru Horačky

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.