ATLETIKA, HÁZENÁ, VOLEJBAL: NOVÁ SEZONA, REKAPITULACE TÉ MINULÉ A NOVINKY…

0

Víte, že turnovští atleti z AC Syner již v nadcházející sezoně nebudou nastupovat v extralize? Jaká vlastně byla uplynulá sezona a kolik Turnovanů se podívalo na olympijské hry v Londýně? Čtěte následující řádky. Zde také přinášíme aktuální informace z dění v házené, turnovské házenkářky mj. postoupily do 2. kola českého poháru, čekají je boje ve II. lize. Historický úspěch zaznamenali volejbalisté. Po jedenácti letech čekání vyplněných účastí v krajském přeboru Libereckého kraje je čekají opět boje ve 2. volejbalové lize. Čtěte více:

* ATLETIKA

Atleti z AC SYNER Turnov po neuvěřitelných patnácti letech ukončili působení v nejvyšší atletické extraligové soutěži. „Je to tak, po patnácti letech se extraliga udržet nepodařila. Turnovští atleti budou závodit v 1. národní lize, což je pro město naší velikosti pěkné a asi i odpovídající. Stalo se, že týmu nepřála zranění závodníků a na začátku minulé sezony se nedořešily nějaké přestupy. Závodníků bylo prostě málo,“ komentovala tuto skutečnost prezidentka klubu Jana Svobodová. V loňské sezoně si atleti z Českého ráje účast v extralize, skládající se z jednoho přímého víceutkání, mistrovství republiky a vybraných mítinků, nakonec vybojovali v úplném závěru. Tentokrát se to již nepodařilo. Přesto patří atletům obrovský dík za propagaci Turnova navenek! Z pohledu dneška toto možná zůstává stále nedoceněno!

PĚT TURNOVANŮ V LONDÝNĚ
Na titulní fotografii toho článku je pět atletů spjatých s Turnovem, kteří působili na letošních olympijských hrách v Londýně. Na fotografii zleva to jsou: Dušan Král, trenér vrhačů AC SYNER Turnov a také trenér olympionika Lukáš Melicha, odchovance turnovské atletiky. Aleš Kaplan, kondiční trenér české ženské basketbalové reprezentace, odchovanec lomnické atletiky, 15 let závodil za turnovskou atletiku v běhu na 200 a 400 m. V současné době působí jako pedagog na FTVS. Lukáš Melich, odchovanec turnovské atletiky, na OH skončil na šestém místě v hodu kladivem. Antonín Žalský, odchovanec turnovské atletiky, na OH skončil v kvalifikaci ve vrhu koulí, na letošním ME v Helsinkách obsadil šesté místo.
Petr Stehlík – bývalý vrhač AC SYNER Turnov, koulař, působí jako trenér diskařky Věry Cechlové a koulaře Ladislava Prášila.

Informace od Dušana Krále z Londýna, trenéra Lukáše Melicha
„Už na kvalifikaci bylo hodně lidí, atmosféra na stadionu byla opravdu úžasná. Kvalifikace na olympijských hrách probíhala ve dvou skupinách po 21 lidech, Lukáš se v první, silnější skupině umístil na osmém místě, kvalifikoval se hned prvním pokusem, celkem do olympijského finále postupoval z devátého místa.“ Nakonec se umístil na skvělém 6. místě. „Naším dalším cílem je 81,27 m, to znamená překonat český rekord. Příští rok bychom rádi jeli na mistrovství světa do Moskvy.“

KRÁTCE Z DĚNÍ V AC SYNER:
* Jaromír Mazgal se účastnil 14. mistrovství světa juniorů v Barceloně, které probíhalo 10. až 15. července, nominoval se ve vrhu koulí i hodu diskem, neprošel ovšem kvalifikačním sítem, celkově se umístil na 17. místě. Před šampionátem se potýkal se zraněním kolena.
* Mistrovství České republiky žáků a žákyň na dráze (30. – 1. 7. 2012). Josef Egrt, 15 let, druhým rokem starší žák. Nastoupil na pět disciplín na mistrovství republiky a získal tři individuální medaile. Zvítězil v hodu diskem výkonem 46,72 m, stejně tak zlatou medaili získal suverénně hned prvním pokusem v hodu kladivem za 53,85 m a stříbrnou medaili vybojoval ve vrhu koulí výkonem 15,82 m MS do 17 let, za dva roky budou Olympijské hry
Skok daleký chlapců
* Mistrovství Evropy v Helsinkách. Výprava čítající 43 členů dokázala vybojovat nejlepší výsledek na mistrovství Evropy v historii samostatné České republiky. Pokud bychom se chtěli dopátrat, kdy čeští atleti přivezli více zlatých medailí než letos na konci června z Helsinek, dostali bychom se až k šampionátu v Bernu, který se konal v roce 1954.
Na mistrovství Evropy se představili odchovanci turnovské atletiky:
– Lukáš Melich – hod kladivem, skončil v kvalifikaci hluboko pod svými možnostmi výkonem 68,92 m
– Michal Brož – 400 m překážek – kvalifikoval se do semifinále osobním rekordem 50,91 s, v semifinále skončil na 7. místě v čase 51,35 s
– Adam Sebastián Helcelet – desetiboj – celkové 8. místo výkonem 7998 bodů
– Antonín Žalský – vrh koulí, 6. místo ve finále výkonem 19,94 m
* 11. Mistrovství České republiky mužů a žen do 22 let na dráze, 1. a 2. září v Praze Edenu. Atletická špička kategorie do 22 let bojovala v pražském Edenu o mistrovské tituly. Přihlášeno bylo 422 atletů. Turnovští závodníci vybojovali tři bronzové medaile, Jan Formáček v hodu kladivem, Jaromír Mazgal v hodu diskem a Barbora Jíšová v běhu na 3 000 m překážek.
(Zdroj: TZ AC Syner Turnov, Jana Svobodová, ac.turnov@seznam.cz)

* HÁZENÁ

* V neděli 2. září bylo v turnovské sportovní hale odehráno 1. kolo Českého poháru v házené. Turnovanky se střetly s hráčkami z Pardubic. Toto družstvo prochází generační výměnou – činnost ukončilo mnoho zkušených hráček, ale i tak jsou v pardubické sestavě hráčky, které v loňském roce hrály 1. ligu jak v kategorii žen, tak také 1. dorosteneckou ligu.
n201209112203_sport_109_012_hazenaTJ Turnov – SHK D-P Pardubice 25:24 (15:9). Do utkání nastoupil lépe hostující celek, který se do 4. minuty dostal do vedení 2:0. V jedenácté minutě byl stav na ukazateli vyrovnaný 4:4 a začala branková „přetahovaná“. Ve 22. minutě bylo opět vyrovnáno na 9:9. Do konce poločasu byly střelecky úspěšné pouze domácí, které si tak vybudovaly slibný poločasový náskok 15:9. Vstup do druhé půle zahájily úspěšněji rychlými góly opět hráčky z Pardubic (15:11), ale domácí stačily v následujících minutách střelecky „odpovědět“, a to až do vítězného konce. Svoji premiéru si v roli trenéra u turnovského celku odbyl Roman Fuchs, který se družstva žen v létě ujal. Sestava (branky): B. Kučerová – D. Aissi (5), J. Nalezencová (5), L. Ševrová (5/3), A. Koubková (4), R. Kohoutová (3), I. Tichá (3), R. Bakešová, P. Bártová, C. Davidová, A. Šafářová, V. Ševrová.   
* Posvícenský turnaj v Libčicích. Zpestřením letní přípravy byl pro turnovské házenkářky I. ročník posvícenského turnaje v Libčicích nad Vltavou, který se konal 25. srpna. Konečné pořadí turnaje: 1. TJ Turnov, 2. Kobylisy Praha, 3. Astra Praha, 4. Výběr Prahy.
* Nábor: Dívky narozené v letech 2002 – 2006, které by se chtěly zapojit do házenkářské přípravky, jsou vítány na trénincích v pondělí a ve čtvrtek od 17.00 do 18.30 hod. v areálu házené v Palackého ulici u Penzionu EDEN. Více informací na e-mailu: viskova33@seznam.cz
Informace z turnovské házené připravila Vlaďka Ševrová, v.sevrova@seznam.cz

* VOLEJBAL

VOLEJBALISTÉ TJ ZIKUDA TURNOV VSTUPUJÍ PO JEDENÁCTILETÉ PAUZE DO 2. VOLEJBALOVÉ LIGY
Po jedenácti letech čekání vyplněných účastí v krajském přeboru Libereckého kraje, čekají turnovské volejbalisty opět boje ve 2. volejbalové lize. Po postupu vybojovaném v jarní kvalifikaci ve Žďáru nad Sázavou se volejbalisté TJ Zikuda Turnov připravují na těžké boje ve třetí nejvyšší republikové soutěži. Po úspěšném období v letech 1992-2000, kdy se v Turnově hrála jak 2. liga, tak i 1. liga ve volejbale mužů, se zdá, že by se v turnovské sportovní hale ve Skálově ulici mohl hrát opět kvalitní volejbal v celorepublikové soutěži.
n201209112204_sport_110_012_volejZ úspěšného týmu, který vybojoval postup a byl tvořen především generací juniorů, kteří obsadili 2. místo v 1. juniorské lize v sezoně 2006/2007, odešel pouze blokař Švandrlík, který zamířil do Slavie Hradec Králové a několik starších hráčů, kteří zamířili do družstev nižších soutěží. Ostatní hráči zůstali v kádru a budou tvořit základ týmu, který bude doplněn o několik posil, které by měly zkvalitnit výkonnost týmu a vytvořit v něm potřebnou konkurenci. Hlavní posilou je blokař Petr Konečný, který ještě v loňské sezoně působil ve francouzském Tours, se kterým získal titul mistra Francie a zúčastnil se také MS a ME, kde byl oporou reprezentace ČR. Dalšími hráči, kteří rozšíří turnovské řady, jsou nahrávač Hůlek (přichází z Bílé Třemešné), smečař Koláčný, blokař Dolejší (Dřevěnice) a univerzál Charousek (Rokytnice nad Jizerou).

Tým zahájil přípravu již začátkem července, kdy přišla na řadu nejprve hrubá fyzická příprava a poté dojde i ke zkvalitnění herních činností. Během přípravy jsme se zúčastnili několika turnajů, kde asi nejcennější je 2. místo na tradičním turnaji v Dřevěnicích po těsné finálové prohře s prvoligovou Českou Lípou, ale i vítězství na kvalitních turnajích v Bašnici, Rokytnici a 3. místo v Nechanicích bylo dobrou prověrkou nově se tvořícího týmu.
Cílem tohoto kádru je pro první sezonu jednoznačně udržení v soutěži a výskyt pokud možno v klidném středu tabulky. Jelikož v soutěži působí mnoho bývalých extraligových a prvoligových hráčů, čeká turnovský tým těžká práce. Mezi favority soutěže budou patřit určitě Spartak Modřany, Slovan Chabařovice, Lokomotiva Liberec, Jiskra Domažlice a Bižuterie Jablonec, ale i ostatní týmy jako Praga Praha, Netolice, Mladá Boleslav a konečně i náš soused Sokol Malá Skála disponují velice kvalitními týmy. Okořeněním soutěže bude jistě souboj s reprezentací kadetů ČR, která je v rámci přípravy účastníkem soutěže a utkání proběhne v hale Dukly Liberec.

Tým bude v nové sezoně nastupovat pod vedením dvojice Strnad a Šimůnek ve složení: nahrávači Folprecht, Hůlek, blokaři Kovář, Vacík, Konečný a Dolejší, smečaři Maier, Melich, Vojta, Koláčný a Černý, univerzálové Charousek, Uhlárik a libero Strnad, z nich někteří hráči jsou schopni nastoupit na různých postech.  

Turnovský tým otevře ligovou sezonu na domácí palubovce 29. září, kdy přivítá jednoho z favoritů soutěže družstvo TJ Lokomotiva Liberec.

Neposlední otázkou zůstává taktéž finanční zabezpečení týmu, kde je nám již několik let nakloněna firma ZIKUDA vodohospodářské stavby a nově se nám podařilo získat podporu Pivovaru Rohozec, ale i celé řady menších sponzorů, kterými jsou EET Turnov, Pekárna Mikula, Restaurace Divizna, Hotel Paradis, CIKO komíny, Bowling &billiard club a fotoateliér a sport Staněk, za což patří všem velký dík.

Závěrem bych chtěl pozvat všechny fanoušky volejbalu do turnovské haly, kde budou utkání probíhat vždy od 10 a 14 hod a k vidění bude jistě zajímavý sport.
Veškeré aktuální informace jsou umístěny na internetových stránkách www.turnov-volejbal.cz, nebo v oddílové vývěsce na prodejně Hokof sport v Palackého ulici.
Pro TvA Jan Šimůnek, simano.h@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.