TURNOVSKO SČÍTÁ ŠKODY PO NIČIVÉ BOUŘI. BUDEME SI MUSET ZVYKNOUT I NA TORNÁDA, UVÁDÍ METEOROLOG VLASTIMIL BRŮČEK

0

Ve středu 22. června se po 18. hodině nad Turnovsko natáhly hrozivě vypadající černé mraky a po 19. hodině se spustila silná bouře s přívalovým lijákem a kroupami. Její intenzita v regionu nemá za poslední dobu mnoho srovnání. Během několika minut se z potoků staly říčky, turnovským náměstím protékalo bláto ze staveniště v ulici 5. května. Velmi silný průběh měla bouře nad Karlovicemi, kde rozvodnila místní potok do té míry, že místní 20 let nic podobného nepamatují. Právě přítoky Libuňky způsobily, že se tato jindy klidná říčka proměnila v dravou řeku! V Pelešanech podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu hladina Libuňky stoupla ze 47 centimetrů na 2,5 metru a hodinu po půlnoci dosáhla třetího stupně povodňové aktivity. Ještě v 8.30 hodin ráno ve čtvrtek 23. června byla říčka na druhém stupni povodňové aktivity. Hladina ale rychle klesala.

Na území okresu Semily zasahovaly jednotky požární ochrany ve středu 22. června večer v souvislosti s intenzivní bouřkou u osmi událostí. Podle krajské tiskové mluvčí Ivy Michalíčkové se první žádosti občanů o pomoc při čerpání vody ze zaplavených suterénů rodinných domů a odstraňování polámaných částí stromů z komunikací začaly objevovat hned po 20. hodině. „Ve 20.21 hodin byla vyslána jednotka profesionálních hasičů do Lestkova, kde vlivem ucpání kanálu na silnici došlo k zaplavení přízemí a garáže rodinného domu. Hasiči kanalizaci vyčistili a zamezili dalšímu zaplavování domu. Ve 20.44 hodin vyjeli dobrovolní hasiči obce Karlovice do Radvánovic, kde voda zaplavila sklepy několika domů. Hasiči pomohli stavět hráz z pytlů s pískem a vodu ze sklepů odčerpali elektrickým čerpadlem,“ přiblížila Michalíčková. Dobrovolní a profesionální hasiči zasahovali i v Jablonci nad Jizerou, a na hlavní silnici mezi Poniklou a Roprachticemi, kde na vozovku spadl vzrostlý buk.

TORNÁDA V ČESKU? ANO. A CO V POJIZEŘÍ?

Léto nabírá na obrátkách a s ním i výrazné bouřky, které jsou jeho nedílnou součástí zejména v posledních letech. Občas jsou doprovázeny i silným větrem nebo dokonce tornádem, jako tomu bylo nedávno na Pardubicku.

Podívejme se na situace, při nichž tornáda u nás vznikají. Za pozorování v uplynulých třiceti letech byly totiž vysledovány určité zákonitosti.

Příznivá situace pro vznik tornád nad naším územím vznikala nejčastěji tehdy, když převládalo poměrně živé, ale teplé oceánské proudění západních směrů, kde se v určitých omezených lokalitách dostalo do těchto vzduchových vrstev proudění o něco chladnější od severozápadu. Tak tomu bylo i v případě tornád na Pardubicku. V ostrém západním proudění nejprve teplá fronta od jihozápadu tlačila chladnější vzduch k severu, ale jeho zbytky lokálně „zatékaly“ do teplého sektoru a způsobovaly vývoj mohutných bouřkových oblaků s vnitřní rotací. Taková situace panovala i při zatím nejsilnějším tornádu před několika lety v Litovli. Zde se v teplém přenosovém pásu dostala bouřková oblačnost až nad Dánsko od jihozápadu a odtud byla chladnějším prouděním stažena k jihovýchodu nad naší republiku. Ze zatím doložených pozorování se při této situaci tornáda vyskytují nejčastěji.

Tornádické jevy v bouřkách jsou občas také pozorovány při jižním nebo jihovýchodním proudění v blízkosti čáry instability, nebo tlakové níže.

 

Na Turnovsku a v Pojizeří se občasné podobné jevy ukazují také, ale poslední opravdové tornádo zde bylo pozorováno před třemi lety nad Žehrovskými lesy. Malá tromba tehdy poničila část lesa, a pak se rozpadla. Bylo to kupodivu v situaci instabilního chladnějšího vzduchu za frontou v oceánském západním proudění.

 

I vy sami můžete sledovat bouřky a snažit se z bezpečné vzdálenosti zachytit její netypické projevy. Není ale pravidlem, že každá bouřka, byť sebehrozivější, musí přinést tornádo. Zde záleží na mnoha faktorech a častěji jsme svědky jen zesíleného větru, přívalového deště nebo krup. Tornáda jsou v našich lokalitách poměrně vzácná a často trvají velmi krátkou dobu, a proto mohou zůstat i nezpozorována pokud se vyhnou obydleným oblastem.

 

Krásné, pokud možno beztornádové léto!

Vlastík Brůček Plamínek

Amatérské pozorovací centrum Turnov, www.brucektarot.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.