OCHOTNÍCI V RAKOUSÍCH SLAVÍ, PŘEPEŘE ZAŽIJÍ DIVADELNÍ SVÁTEK

0

Kulturní a divadelní spolek Jizeran Rakousy slaví letos 15 let svého trvání. Přímo v mateřských Rakousích se uskutečnila premiéra nastudování nové hry, komedie J. Koloděje „Postel pro anděla“. Současný divadelní spolek podle Dany Buškové navazuje na historii, která se v případě tohoto spolku píše od roku 1924. „Pod režijním vedením manželů Franzových ochotnický spolek z Rakous v posledních letech připravuje jednu až dvě divadelní hry v roce. Hrál se tu Divotvorný klobouk, Škaredá princezna, Ve sklepě je drak, Dalskabáty. Představení ochotníci vždy sehrají i v okolních obcích,“ přiblížila Bušková.

n200904091023_vakci_15_09_rakousySpolek Jizeran je v Rakousích i hybatelem života v obci, pořádá kulturní, sportovní i společenské akce, dětské dny, soutěže, brigády, vánoční a novoroční setkání u betléma ad.
Oba snímky jsou z představení „Postel pro anděla“, které ochotníci z Jizeranu sehráli v sále turnovské ZUŠ v pátek 3. dubna. Představení stojí za zhlédnutí, je strhující, vtipné, dialogy postav vybroušené. V roli Ludvíka Myslivečka exceluje Hynek Matzke, skvěle mu sekundují Martin Franz v roli anděla, Kateřina Brožková jako Ludvíkova manželka Poldinka a další.

n200904091023_vakci_16_09_prepereA podobně je to také v Přepeřích. Zde letos Divadelní soubor Sokol Přepeře slaví 100. výročí založení! Byli to právě zdejší ochotníci, kteří se ve 20. letech minulého století zasloužili o stavbu  nového sálu s jevištěm. A místní sokolovna je centrem dění v obci dodnes. V pátek 10. dubna zde v době od 13.00 do 19.00 hodin proběhne výstava dokumentů k výročí souboru, k prodeji bude také Divadelní almanach. Výstava bude pro veřejnost otevřena i v sobotu 11. dubna od 9.00 do 13.00 hodin, uskuteční se také setkání herců, kteří souborem prošli (rozesláno bylo skoro 200 pozvánek!).

n200904091023_vakci_17_09_prepereVrcholem oslav bude premiéra Jiráskovy Lucerny v sobotu od 20.00 hodin. Za režijního vedení principála Ladislava Johana se představí všichni současní členové souboru. V roli kněžny Alena Svobodová, mlynáře hraje Josef Vojtíšek, Kláska Karel Obermajer, vodníka Ivana známý turnovský muzikant Jarda Kotek. Představení přepeřských ochotníků jsou vždy zážitkem, Lucernu uvidí diváci ještě 18. dubna v Lestkově, 25. dubna v Jenišovicích, 3. května na hradě Valdštejně, 9. května v Turnově, derniéra bude 10. května v saloonu v Jeteli v Ploukonicích. (Ilustrační snímky jsou z minulého představení přepeřských ochotníků Strakonický dudák.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.