POZNÁMKY KE KOUPÁNÍ V TURNOVĚ A V JIZEŘE ZVLÁŠŤ

0

Tento text je reakcí zejména na články v novinách Turnovsko v akci, které na téma bývalého koupaliště v Dolánkách a koupání v Jizeře vyšly v loňském roce (mj. článek „Rekreační areál v Dolánkách? Pouze sen?“). Poté co vloni zastupitelstvo města odsouhlasilo zastavení projektu sportoviště v Maškově zahradě, považuji za nutné nyní, na prahu letní sezony, reagovat, protože zlepšení letní rekreace v Turnově není v dohledu, tak tedy aby se alespoň dále situace nezhoršovala.

n201006071557_zap_188_010_dolankyUž dlouho ve mně hlodá potřeba se k tomuto námětu vyjádřit. Mnohé již bylo řečeno a s mnohým souhlasím:
– Využití celé oblasti Dolánek by bylo třeba řešit koncepčně.

– Toto území je turisticky, rekreačně i přírodně velmi cenné.

– Devastace a následná likvidace bazénů a příslušných zařízení byly velmi ukvapené, nezodpovědné a účelové (aby byl větší a soustředěnější tlak na vybudování areálu v „Maškovce“, který ovšem měl být hned od začátku zaměřen hlavně výdělečně).

– Používání argumentů o záplavové oblasti je zcela účelové.

 

Chtěla bych upozornit na skutečnost, která zřejmě unikla pozornosti většiny občanů města i blízkého okolí, kteří preferují koupání v Jizeře. Tou je nenápadná zpráva z loňského května, že turnovské zastupitelstvo schválilo změnu územního plánu z důvodu povolení vybudování malé vodní elektrárny v areálu v Dolánkách – v místě gumového (vakového) jezu! Po několikaletém jednání, v němž odpůrcem byl majitel elektrárny na Malé Jizeře Emil Votrubec, se k záměru (zřejmě jak soudím ze zoufalství) připojil i on se žádostí o výstavbu další malé vodní elektrárny na svém pozemku. Můj úžas vzbudilo, že zastupitelstvo obě tyto žádosti schválilo, a zároveň odhlasovalo zahájení dalších kroků – odprodej přilehlého pozemku z majetku města pro tento účel (to vše si lze ověřit na oficiálních internetových stránkách města, jen to dá trochu práce všechno vyhledat).

 

n201006071558_zap_189_010_dolankyTato akce ve mně vzbudila spoustu otázek: To přijdeme i o tuto možnost přírodního koupání v Jizeře? Či snad bude i nadále možné používat ostrov u jezu, resp. plavat nad jezem? Bude dál v provozu můstek, po kterém se dnes přechází od Dlaskova statku na ostrov a k jezu a který propojuje celý areál? Jak a kudy budou přenášet lodě vodáci? Byl se někdo z kompetentních podívat, jak čilý ruch v této roční době v místě gumového jezu panuje? Cena celého areálu je v jeho celistvosti a v tom, že to je klidové území. Víte, co způsobí jedna nebo dvě vodní elektrárny za hluk? Byla bych velmi ráda, kdyby někdo z těch, kdo zvedli ruku, tyto otázky zodpověděl – a i další: Čí zájmy vlastně hájí městské zastupitelstvo – místního obyvatelstva, nebo lidí, kteří chtějí vydělat?

 

Skutečně jsou malé vodní elektrárny ve prospěch místního obyvatelstva i rekreantů, po jejichž zvýšené návštěvnosti i útratě (včetně vodáků) toužíme? Je to snad další z akcí typu: Prodejme, co se dá, město má dluhy? Srovnal někdo náklady na řešení podmínek pro vodní sporty s částkou, kterou město získá prodejem dotyčného majetku?

 

V současnosti se zastupitelstvo a vedení města ohánějí záměrem vybudovat dvě pláže u Jizery pod jezem, kde je v Jizeře voda po kolena, plavat se tam nedá, maximálně se tam mohou cachtat malé děti. Příznivci koupání potřebují plavat, a ne si jen máčet nohy! A proč takové pláže hned dvě? Jestlipak to někdo konzultoval s těmi, pro něž se to takzvaně dělá?

 

Zkušenost odjinud:

Doporučuji návštěvu Sušice na Šumavě. Měla jsem to potěšení loni v létě a užívala si místního sportovního areálu u řeky Otavy. Byla jsem nadšena zcela jiným přístupem k potřebám občanů i rekreantů. Podél Otavy, která protéká městem (zcela jistě zátopovou oblastí), je kolem celého toku upraven travnatý břeh, který je i v centru města nad jezem využíván koupajícími se plavci. V bezprostřední blízkosti jsou hřiště, atletický stadion, tenisové kurty, venkovní bazén, restaurace atd. – znovu opakuji: vše v zátopové oblasti. Zřejmě si místní dokázali s tímto problémem poradit. Podél řeky je nově vybudovaná cyklostezka, dost široká pro kola, brusle i maminky s kočárky současně, to vše lemované nádhernými obrovskými starými stromy, v městské části akáty (nebojí se alibisticky, že snad na někoho spadne větev). Tady jsem měla pocit, že to všechno tu zcela čile funguje pro místní občany i rekreanty, ne jen pro ty, kteří na tom potřebují vydělat. Návrat do Turnova byl jaksi smutný…

 

n201006071558_zap_190_010_dolankyMyslím, že po „odpískání“ projektu „Maškovky“ (mimochodem v současné situaci zcela rozumném) by měly všechny snahy směřovat ke zlepšení podmínek koupání v Jizeře – zdůrazňuji pro plavce, neplavce i vodáky – a ne ještě k jejich dalšímu zhoršení. Nastalá situace by měla těm, kdo rozhodují, připomenout staletou zkušenost, že něco ničit jde velmi snadno a rychle, a bez toho aby byla předem zajištěna náhrada téhož, je to velmi nerozumné a nezodpovědné. Mimochodem, také jste si všimli, že pokud jde o místní „veřejné zájmy“, tak se neblahá rozhodnutí a události obvykle propírají na veřejnosti ex post, když už se těžko dají napravit? (Pokácené stromy se nedají vrátit zpátky, zničené koupaliště se nedá obnovit…) Nechceš se, milá veřejnosti, zasloužit o to, aby se věci veřejné řešily v době, kdy to ještě je možné?

 

Milena Jeřábková

jerabkovamil@seznam.cz

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.