BAREVNÉ STŘEDY JAROMÍRA HORÁČKA A POZVÁNKY DO TURNOVA II

0

Řadu legendárních Barevných střed, které patřily k nejlepším kulturním pořadům v době hluboké totality, jsem jako mladá nastupující pracovnice turnovské knihovny a bývalá členka divadélka Kompas tvořila společně s jejich zakladatelem, profesorem Jaromírem Horáčkem. Pan profesor stál za vším kulturním děním, kterým žila tato část města Turnova, takzvaně za druhým břehem Jizery. Tato lokalita měla své specifikum, kulturní zázemí blízké lidem této části. Jaromír Horáček žil ve Sportovní ulici na sídlišti u nádraží a dokázal jako místní občan aktivně zapojit nejen lidi, kteří tam bydleli a přáli si dát něco navíc, ale také přizvat ke spolupráci další organizace a jednotlivce.

Dokázal, že Turnov II žil naplno a kulturně. Na Barevné středy jezdila řada zajímavých osobností a návštěvnost byla vždy úžasná. Klubovna sportovní haly byla jednou měsíčně plná do posledního místečka. Barevné středy měly své návštěvníky i po roce 1989. Ale pan profesor zestárl, změnily se podmínky. Barevné středy se pomalu začaly měnit i za účasti pana profesora v pořady klubového charakteru a konaly se v knihovně, v divadle tak zvaně „zaoponou“, později jsme navázali Večery Na Sboře. 

Dlouhodobě se mluví o občanské vybavenosti v Turnově II. Ale stále se nedařilo najít to nejlepší a nejvhodnější řešení. V současné době probíhají další diskuze, ankety, nové přístupy. Chybí odpovídající zázemí, ale někdy se začít musí. V nově upravené budově základní školy v Alešově ulici je místo v prostorách knihovny pro děti a družiny, kde po dvaceti pěti letech ožívá Turnov II kulturou.

V pondělí 6. února praskaly tyto prostory doslova ve švech. Přes osmdesát dětí společně s rodiči se potěšilo pohádkou v podání LS Čmukaři na pohádkovém podvečeru. Maminky si velmi pochvalovaly, že to mají kousek od svého bydliště, ale přijeli i další účastníci až z Ohrazenic a Přepeř. S napětím jsem očekávala, jaký bude zájem. Podle této zkušenosti se bude odvíjet další nabídka.

201702161030_vakci_40_017_tu2

Programy pro rodiny s dětmi zde budou střídat klubová setkání pro dospělé. První, cestopisně laděný pořad Bali, ostrov zážitků, se koná v pondělí 27. února od 17.00 hodin.

Pokud se tato kulturní setkávání budou líbit a najdou své návštěvníky a příznivce, je to vlastně první počin k tzv. občanské vybavenosti v této části Turnova, která ale spočívá hlavně v zájmu se setkávat a prožívat pěkné chvíle společně.

Nemohu jinak, než opět vzpomenout pana profesora Jaromíra Horáčka, který byl turnovskou kantorskou legendou a také legendou ve vedení studentského divadla Kompas a Mandragora. Hlavně ale byl pro mnohé z nás, kteří jsme pracovali v kultuře, určitým vzorem, a ještě teď po letech říkám sama osobně díky, pane profesore!

Je tomu deset let, co jsme se s Jaromírem Horáčkem v únoru roku 2007 rozloučili, ale v této chvíli „oživování“ Turnova II na něho moc myslím. A přála bych si naplnit jeho krédo, které vyslovil v jednom rozhovoru: „Žijeme dál, především v tom, co jsme tu za života vytvořili.“

Eva Kordová, Městská knihovna A. Marka Turnov, dramaturg KVČ a dětské oddělení, EvaKordova@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.