ZASTUPITELÉ SE CHOVAJÍ JAKO SLONI V PORCELÁNU

0

„Zachytil jsem článek, který poukazoval na to, že by pravidla na udělování ceny obce měla být změněna. Z mého pohledu není tato cena o pravidlech, ale je o nás, občanech města a zastupitelích, o tom, jestli budeme hledat ty, kteří by měli tuto cenu obdržet. Nemyslím si, že by současná pravidla byla nefunkční a nesrozumitelná – naopak.“ Tato slova zazněla na květnovém zastupitelstvu z úst jednoho z předkladatelů materiálu na jejich změny, Reného Brože, vedoucího odboru školství, kultury a sportu MěÚ v Turnově.

Pravidelní čtenáři TvA si možná vybaví, že autorem citovaného článku jsem byl já (ZDE). Vedl mne k tomu nejen osobní názor, ale i poznatky, které jsem o udělování cen získal v řadě českých měst a samozřejmě osobní pocity, kterými jsem si prošel. Myslel jsem na to, že by se pravidla měla průběžně zdokonalovat, zlepšovat. Hledat na nich vychytávky, které by zvyšovaly prestiž ceny. Dokonce jsem si namlouval, že by se mého názoru mohl někdo chytnout…

Bohužel, neuspěl jsem. Způsob vládnutí zdejších politiků mi dal jasně najevo, že o mé občanské a dobře míněné názory nikdo nestojí a že jsou spokojeni pouze s těmi svými. Ano, udělování městských cen je, bohužel, skutečně věcí výhradně zastupitelstva a jeho členů. To musím opravdu připustit. Tak jsou nastavená demokratická pravidla a já je ctím.

               

Mám však svou hlavu, svůj rozum a své názory. Naštěstí do nich mi nikdo mluvit nemůže. A proto mohu svobodně zhodnotit, jak vše cítím já. Nerad konstatuji, že turnovskému zastupitelstvu se v této otázce dlouhodobě moc nevede. Pravidla jsou povrchní, zobecňující, aby příliš nezavazovala. Proč změny? Kdo by je vymýšlel? Občas se mi zdá, zda udělování těchto cen není pro většinu zastupitelů zbytečnou zátěží. Bez invence, nápadu, člověčenství a radosti. Snad proto mám pocit, že se v tomto problému motají jako sloni v porcelánu (a to jsem dlouho hledal nějaké slušnější přirovnání).

               

Ale vraťme se k samotnému projednávání. V pravidlech došlo k dvěma faktickým změnám. Oceněný obdrží pouze finanční odměnu ve výši padesát tisíc korun (sníženo o 50%) z důvodu nedostatku finančních prostředků v rozpočtu města!? Další staronovou novinkou je, že o udělení ceny bude jednat komise složená z jednoho zástupce všech volebních uskupení, zastoupených v zastupitelstvu. To aby bylo zajištěno, že tento návrh v zastupitelstvu bez problémů projde. Jména jsem se z jednání zastupitelů nedozvěděl, protože některé politické subjekty a osoby už nemají po předchozích zkušenostech o členství v této komisi zájem. Až se podaří složení komise vyřešit, budou její členové sdělení v zápise ze ZM a já se mohu zase těšit na září, zda bude po patřičných ceremoniích cena udělena tomu, koho vybrala komise napříč politickým spektrem, nebo zda ji zase obdrží někdo zcela jiný, jak už to v Turnově celkem úspěšně chodí.

 

Vašek Feštr

vaclav.festr@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.