EXOTIKA NA NÁMĚSTÍ ANEB TĚŠME SE NA AKCI ROKU: OTEVŘENÍ STŘELNICE

0

Ve středu 10. září odpoledne mnohé Turnovany na náměstí překvapilo dunění bubnů a zpěv z africké buše. Na své večerní vystoupení v divadle lákal soubor zimbabwských tanečníků Spirit of Africa, který Český ráj navštívil v rámci svého v pořadí sedmého evropského turné. Nasazení tanečníků a bubeníků bylo mimořádné. Ne každý den může našinec na vlastní oči spatřit exotické hudebníky na náměstí středoevropského města. Škoda, že podobných akcí na náměstí nebylo letos v létě pro turisty i místních víc…

Nebude to ale vystoupení umělců z Afriky, co bude v Turnově akcí roku 2008. Tou by mělo být otevření kulturního domu Střelnice. V současné době probíhá intenzivní stavební činnost na ploše před kulturním domem, v polovině října by mělo být hotové malé náměstíčko, které do budoucna ponese jméno mecenáše Bohuslava Jana Horáčka.

n200809102227_vakci_90_08_strelnice„Počítáme, že do 15. října by uvnitř Střelnice mělo být instalováno všechno potřebné vybavení, kulturní dům může začít sloužit lidem,“ uvedl jednatel Kulturního centra Turnov Václav Feštr. Kapacita velkého sálu uspokojí pořadatele kulturních a společenských akcí všeho druhu. Podle potřeby zde může při stolové úpravě pohodlně sedět 350 lidí, když budou v prostoru při koncertu jen židle, tak návštěvníků může být asi 550, koncert vestoje může ve velkém sále zažít najednou až 800 návštěvníků! „Sál umožňuje tolik variantních řešení, že se tu nebudou cítit nepatřičně ani hosté plesu, který bude mít třeba jen 300 lidí,“ uvedl Feštr. Podle něho i přes uměle živenou nenávist proti novému kulturnímu domu je tento prostor, který bude plnit důležitou společenskou funkci v následujících desetiletích, v Turnově potřebný. Už se prý začínají ozývat i pořadatelé celostátních setkání, takže by největší obava, a sice, že se kulturní dům nepodaří naplnit akcemi, měla být lichou.

První návštěvníky Střelnice uvítá na konci října. Na FESTIVAL STŘELNICE 2008, celotýdenní akci, která ve velkém duchu provoz kulturního domu zahájí, věnovala turnovská radnice 700 tisíc korun.
n200712211151_zap_339_07_strelnice* Vše začne v pátek 24. října oficiálním podvečerním zahájením s fanfárami a ohňostrojem (vstup jen pro zvané hosty s pozvánkou).
* V sobotu 25. října už budou moci přijít všichni zájemci o kulturu. Uskuteční se Festival přátelství, na kterém vystoupí hosté z partnerského polského Jaworu, na programu je přehlídka filmů studia OFAS z Turnova 60. až 80. let minulého století, večer bude jazzový festival.
* V neděli 26. října budou dopoledne promítány filmy pro děti, kromě vystoupení přátel z partnerských měst se uskuteční koncert turnovských pěveckých sborů, večer bude Naštěkaná, divadelní hra místního souboru Nakafráno.
* V pondělí 27. října se můžete těšit na dílny pro děti a různá hudební vystoupení – například večerní koncert kapely Livores Mortis.
* V úterý 28. října se na náměstíčku před Střelnicí konají Keltské trhy a večer bude uvnitř slavnostní setkání k 90. výročí republiky s předáváním čestného občanství města.
* Středa 29. října bude patřit muzice. Večer vystoupí známá kapela Kryštof, před tím bude zahájena výstava fotografií na téma této kapely.
* Hudba bude Střelnicí znít i ve čtvrtek 30. října, kdy zde vystoupí skupina Sunshine.
* Následuje „Irský víkend“. V pátek 31. října zde bude vernisáž výstavy obrazů irského malíře, večer se budou promítat irské filmy a vystoupí česko irská skupina, v sobotu 1. listopadu bude pro děti irsko keltský karneval, večer film a irský bál. V neděli 2. listopadu je na programu cestovatelský klub na téma Irsko, vystoupí irské hudební duo, ale také česká dechovka Krajanka.
Podrobný program bude v TvA zveřejněn v říjnu.

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.