RŮŽOVÁ HOUSENKA NA STŘELNICI? NEJDŘÍV ZA ROK

0

Na pět milionů se už vyšplhal projekt oživení kulturního domu Střelnice. Lidově zvaná „růžová housenka“ pražského sochaře Davida Černého měla podle původních odhadů přijít na tři miliony, dnes se ale částka za realizaci blíží pěti milionům. To připustila i starostka Turnova Hana Maierová, podle ní se ale tým kolem architekta Šímy, který stavbu Střelnice navrhl, bude snažit jednat s dodavateli jednotlivých částí uměleckého doplňku, aby na toto dílo dali slevu.

Radní města na svém červnovém zasedání přijali usnesení ve smyslu, že jednání o instalaci uměleckého díla mají pokračovat, nejdříve je ale nutné dořešit dovybavení kulturního domu. „Při slavnostním otevření Střelnice letos v říjnu umělecké dílo na jeho průčelí určitě viset nebude,“ oznámila starostka. Nejdříve by se tu mohlo objevit příští rok na jaře, konečné slovo o případném příspěvku města na jeho pořízení bude mít městské zastupitelstvo. A byli to právě zastupitelé, kteří první kolo jednání o instalaci „housenky“ schválili vloni v prosinci nejtěsnější většinou 14 hlasů. Jeden z hlasujících, opoziční zastupitel Ivan Kunetka, ale tvrdí, že hlasoval jen s podmínkou, že umělecké dílo nebude nijak vázáno na rozpočet města kromě projektu. A exstarosta Milan Hejduk tehdy přislíbil sehnat minimálně polovinu z požadované částky sponzorsky. To se ale ještě mluvilo o třech milionech korun. Záměr vzbudil značnou pozornost veřejnosti, která se rozdělila na „nesmiřitelné“ zastánce a odpůrce záměru. Například hlasování na serveru TvA vyznívá spíše proti tomuto dílu, resp. pro předložení dalších alternativ.

V Turnově je notoricky známý také fakt, že David Černý zakázal obrazovou prezentaci návrhu z důvodu ochrany svých autorských práv. Obrázky „housenky“ ale byly ještě v zimě k vidění na internetových stránkách radnice a její podobu zveřejnil před pár týdny i deník MF Dnes. „V tomto případě, kdy se jedná o dílo, které je placené z peněz města, je naprosto jednoznačně dán veřejný zájem na tom, aby občané města viděli, jak bude dílo vypadat,“ uvedla v článku otištěném v MF Dnes právnička Dagmar Hartmanová. Článek, a hlavně zveřejněný obrázek, tak odstartoval další kolo zájmu o toto netradiční dílo, resp. o velmi nestandardní způsob jeho projednání.

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.