ZÁVĚREČNÝ ÚČET ZA STŘELNICI: 189 MILIONŮ

0

Turnovská radnice předložila závěrečný účet za stavbu kulturního domu Střelnice. Podle něho stavba přišla celkem na 189 mil. Kč. V letech 2000 až 2003 bylo investováno 40 milionů, v roce 2004 to bylo 216 tisíc, o rok později 3,6 milionu a v letech 2006 až 2008 bylo investováno 145 mil. Kč. Většinu nákladů uhradilo město ze svého rozpočtu, část se ale také podařilo sehnat z jiných zdrojů: 9,2 mil. Kč poskytla Nadace B. J. Horáčka, 7 milionů Liberecký kraj, ze společného projektu s polským Jaworem město získalo 6,3 mil. Kč, Severočeské vodovody a kanalizace a firma Veolia věnovaly 400 tisíc a občané ve sbírce „Kup si svoji židli“ 330 tisíc Kč.

Stavba nového kulturního domu zažila několik velkých kotrmelců. Původně měla přijít na 160 milionů Kč, když 130 milionů měl zaplatit mecenáš B. J. Horáček, proto také byla stará Střelnice srovnána se zemí. Bohužel díky chybám v projektové dokumentaci v části zakládání nové stavby došlo ke zpoždění, které se nakonec stalo osudové. Dříve než se stačili lidé zodpovědní za stavbu domluvit, co dál, mecenáš zemřel a na pokračování nebyly peníze. A tak měl Turnov několik let nejdražší zelený palouk ve střední Evropě. Až bývalý starosta Hejduk dal impulz k nové výstavbě. Zastupitelé v roce 2005 schválili navržený rámcový model financování stavby za peníze z rozpočtu města s tím, že bude část prostředků hrazena z dotací. Původní maximální investiční náklad akce byl odsouhlasen ve výši 135 milionů Kč (odhad projektantů byl 160 mil). Fyzicky se začalo stavět na jaře 2006, kulturní dům byl předán veřejnosti 24. října 2008.

200905211623_zap_228_09_strelnice

Už v průběhu stavby docházelo často k názorovým třenicím, část zastupitelů (zejména z ODS) kritizovala především velké zadlužení města, které Střelnice přinese. Nový kulturní dům neměl ani nejlepší rozjezd, když totálně selhal první nájemce restaurace a první větší akce (setkání k výročí gymnázia) skončila ostudou. Často také byly slyšet hlasy, že většina spolků a organizací si drahý nájem nemůže dovolit, a tak se některé plesy namísto v novém kulturním domě konaly v sále šperkárny, v Mašově a v Pěnčíně. Nový nájemce restaurace dal ale velmi rychle zapomenout na počáteční rozpaky, dnes je restaurace ve Střelnici jedním z vyhledávaných míst ve městě a lidé nešetří chválou. Postupně si Turnovští zvykají i na dva nové sály, i když ty dodnes některým připadají zbytečně ponuré.

 

„Střelnice je stavbou mladou a stále se vyvíjející – v současnosti probíhá akustická úprava velkého sálu – a stabilizace jejího postavení v životě města není otázkou jednoho roku. Negativní přístup její rozjezd spíše přibrzdí,“ píše v prohlášení rozeslaném médiím jednatelka Kulturního centra Turnov (KCT) Eva Blažková. Podle ní nové vedení kulturního domu často naráží na výpady, jakým byl například článek „Střelnice se prodražila o 20 milionů“, který vyšel 7. května v deníku MF DNES. „Opakovaně je zde uváděna cena pronájmu prostor včetně dalších nákladů, zahrnujících například pořízení zvukové nahrávky, aniž by byla tato kalkulace rozdělena na skutečné položky pronájmu a ostatních přidružených služeb,“ uvádí Blažková. Zmíněný článek v MFD byl záznamem vystoupení místostarosty Jaromíra Pekaře na květnové tiskové konferenci města. Místostarosta je dlouhodobým kritikem projektu, protože podle něho odčerpal příliš mnoho městských prostředků na úkor jiných akcí. Díky vysokému nájmu si podle něho nemůže většina místních spolků pronájem dovolit, i radnice zde za veřejné zasedání zastupitelstva zaplatí podstatně víc, než tomu bylo dříve ve šperkařské škole ve Skálově ulici.

 

„Díky novým prostorám v Kulturním centru Střelnice se podařilo rozšířit kulturní nabídku města, které dnes vedle pravidelných divadelních a filmových představení nabízí svým občanům koncerty menších i větších formátů. Od příští sezony se do Turnova vrátí také taneční a s tím i větší nabídka plesů. Plesy na příští sezonu již mají objednané nejen školy, které se v tomto roce podílely na úspěšném zahájení provozu Střelnice, ale i instituce, které zprvu vzhledem k nepravdivě uváděným informacím o cenách pronájmu váhaly,“ přibližuje jednatelka KCT Eva Blažková. Podle ní se slibně rozjíždí také spolupráce s firmami pořádajícími přednášky a semináře.

 

n200810260016_rep_280_08_strelniceAsi nejlépe se dá zájem o nový kulturní dům hodnotit na pozadí čísel. Podle oficiální zprávy KCT turnovské školy, které v uplynulé plesové sezoně využily prostor Střelnice pro konání svých maturitních plesů, zaplatily za pronájem v průměru 20 tisíc Kč bez DPH. V ceně pronájmu byl ve většině případů zahrnut velký sál, klubovny i malý sál, který byl využíván na doprovodné akce. Cena obnáší spotřebovanou energii, mzdy pořadatelů, ozvučení včetně zvukaře, služby osvětlovače, přípravu a úklid prostor a zisk kulturního centra, který dále pokrývá propagaci pořádaných akcí a provozní servis.

V prvním čtvrtletí tohoto roku proběhlo na Střelnici celkem osm plesů, prostory kulturního centra formou pronájmu navštívilo celkem 5700 lidí, na akce pořádané KCT přišlo 3891 diváků. Bio Ráj ve stejném období navštívilo 9238 diváků a na ostatní akce, především v městském divadle, přišlo 5478 lidí. Celková návštěvnost kulturních prostor provozovaných KCT byla v prvním čtvrtletí roku 2008 13 373 diváků, v roce 2009 24 307 diváků.

 

„Po půl roce provozu zatím přesně nevíme, kolik budou činit provozní náklady Střelnice. Máme pouze odhady za první čtvrtletí, které jsou vcelku příznivé. Celková dotace Kulturnímu centru v letošním roce činí něco přes šest milionů korun, což je příspěvek jak na pořádání kulturních akcí, tak také na provoz všech svěřených objektů. V červnu má nová jednatelka přeložit první větší přehled skutečných nákladů, nedomnívám se ale, že jsme se v odhadech nějak podstatně mýlili,“ říká starostka Turnova Hana Maierová.

 

Jak dodala, těší ji širší spektrum pořadů, kulturní dům umožňuje pořádat i větší koncerty, které tu dříve nebyly. „Nájem prostor je o něco dražší než jinde. Je ale nutné počítat s naprosto rozdílnou kvalitou prostor, s náklady na kompletní servis včetně pořadatelů, ozvučení a dalších drobností, vše navíc na vysoké společenské úrovni s kvalitní restaurací. Proto si myslím, že ceny byly stanoveny reálně a ti, co zde plesy v nedávné době pořádali, byli spokojeni. Někdy se kolem tohoto tématu vedou opravdu zbytečné dohady a slyším spoustu fám. Bohužel velmi negativně musí být veřejností vnímán i zásadní názorový rozpor v samotném vedení města na tuto záležitost. Co se týká dotací města – všichni jsme věděli, že provoz Střelnice bude něco stát. Je to jako když radnice dává peníze do sportu, nebo sociálních věcí. My navíc byli zvyklí, že jsme osm let kulturní dům neměli a tolik jsme nedopláceli. Přesto jsem přesvědčena, že se novému vedení Střelnice nastartovat různorodé aktivity daří, v Turnově je stále velký potenciál diváků kulturních akcí, návštěvnost kina stoupá, daří se i různým spolkům. Dejme novému pojetí kultury ve městě ještě nějaký čas, aby se vše ustálilo a teprve potom dělejme rychlé závěry a soudy…“ shrnula závěrem starostka Maierová.

200810260021_rep_293_08_strelnice

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.